193 entry daha
  • (bkz: all is well)
  • bunlar filmlerinde sürekli dans ediyorlar. belki iniş esnasında dansa durmuşlardır
  • bu azim insana her şeyi kazandırır. başarısız inişten sonra hindistan başbakanı modi, bu tecrübeyi canlı izlemeleri için sınavla seçilip getirilen çocukların yanına gidiyor ve daha iyilerini sizler başaracaksınız diyor. bizde böyle bir başarısızlık olsa -ki o seviyeden çok uzağız- ilk iş kimi suçlayacaklarını tartışırlardı. işte vizyon böyle bir şey.

edit: modi'nin ikinci açıklaması. "bilim insanlarımıza bizleri gururlandırdıkları için teşekkür ediyorum." bakınız, en ufak bir sitem ya da suçlama yok! bu kadar masraf ettik be kafası yok! ertesi gün programı iptal edip yola köprüye parayı basacağız kafası yok! cesur olacağız ve başaracağız diyor adam. büyük lidersin modi, var ol.
  • evet bizim ülkede böyle olaylar olmuyor. fakat ben türkiye ülkesinden bir insan olmaktan evvel dünyalıyım ve bu yüzden gurur duyuyorum!
    bugün son noktada başarısız olunduysa yarın daha başarılı olması içindir. hindistan'ın yükselişte olması dikkate alınmalı.
  • daha önce de marsa uzay aracı yollamışlardı. dalga geçen ülkemizde henüz yerli araba bile yok.
  • "ay'a çakılması" diye değiştirilmiş şeklindeki başlığınnı kimin açacağı merak konusu
  • sanki köpeğim kaybolmuş gibi üzüldüm amk. neyse sağlık olsun.
  • program 2.1 kilometreye kadar iyi gitmiş. sonra bir noktada veri kesilmiş. şimdi mevcut verileri analiz edecekler. ama vikram iniş modülüyle bağlantı kopmuş. belki de inmiştir ve sadece iletişim kesilmiştir, ama bu çok optimist bir yaklaşım muhtemelen çakıldı diyorlar. tam iniş arazisi belli değildi. elverişli bir aralık seçmişler ama orada tam nereye ineceğine 400 metre kala iniş modülü kendi karar verecekmiş kamera ve lazer taramalarıyla, en düz yere inecekmiş. ama 2100 metrede veri akışı kesildi. bu arada hintliler canlı yayına “all is well” yazıp duruyorlardı. başbakan uzay ajansı başkanının sırtını sıvazlayıp mekanı terk etti, giderken “cesur olun” demiş. ben de “bişey oldu best” dediğini duydum, sanırım “wish you all the best” dedi.
  • helal olsun adamlara. en azından çabalıyorlar. uzaya gidiyorlar.
    biz ise rusya bizim astronotlardan birini uzaya götürecek diye seviniyoruz :) ilk türk ü rusya uzaya taşıyacak diye haberler vs.
    kimse de demiyor biz kendimiz niye uzaya gitmeye çalışmıyoruz diye...
  • fiziksel olarak araçları aya indi; ama ne yazık ki düşerek. yavaşlamanın ikinci safhasında bağlantı kesilmeden önceki 10 saniye iniş çizgisi takip edildiğinde aracın son kısımda giderek hızlanarak düşmekte olduğu anlaşılıyor.

düşmeden önce yerdeki son sinyal 300 metre yükseklikte. hızı saniyede 50 metre. yani muhtemelen son sinyalden sonraki 5-10 saniye içerisinde düştü araç.

bu somut bir başarısızlık ama, hindistan için uzun vadede başarıdır. orada bugünkü yayını canlı izleyen öğrencilerin heyecanını hissettim. keşke bizim de böyle bir imkanımız olsaydı. düşse de düşmese de adamların vizyonu belli.

biz hala organik hoşaf ödüllendirme aşamasındayız.
174 entry daha
hesabın var mı? giriş yap