şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ankara'yı sevme nedenleri)

  "01:37 - kennedy caddesinde dilek fenerleri ve hukumet istifa sloganlari."
 • polisin son durumunu merak ettiğim eylemler. ağızlarından ne kadar köpük saçılıyo, çoluğuyla çocuğuyla kuğuluya gelmiş onca insandan hırslarını alabildiler mi çok merak ediyorum. böyle mübarek bi gecede bi ton insanın ahını aldınız, hem siz hemde sahibiniz. insallah bu guzel ülkemizin topraklarına bi daha ayak basması nasip olmaz o kuduz sahibinizin.
 • (bkz: ankara'yı sevme nedenleri)

  "01.35 kennedy caddesi’nde yaklaşık 2 bin kişi hükümeti istifaya çağırıyor, polis ile karşılıklı bekleyiş sürüyor."
 • bilgi akışının yeterince verimli olmadığı eylem. eğer orada olan ya da bir tanıdığından bilgiler alabilecek kişiler varsa, sürekli bilgi akışı sağlanabilir mi acaba.
  ankara hakkında çok az bilgi sahibi olabiliyoruz maalesef.
 • gun boyu eylemde bulunan arkadaşımın facebooktan paylaştığını alıntı yapıyorum:

  "bu medya polisle dün anlaştı. dün polis-halk elele görüntüleriyle bizi kandırdılar. kızılay'da polis barış pozları verdi. saat 12'den sonra kameralar gittikten sonra bir anda gaz yağmuruna tuttular insanları. geri dönüp haber yapmaktan bu kadar aciz bir medya. saat 19.00dan beri kızılay, tunalı gaz yiyoruz, coplanan isnanlar görüyoruz. şimdi verdikleri haber de, bunlar sanki marjinal gruplara benzemiyor gibiler ama marjinal grup da olabilir sanki haberciliği yaptılar utanmadan! polisin şiddete başlama saatini bu linkten izleyebilirsiniz. oradadaydım ve hiç bir provokasyon yoktu! bu görüntüleri vermezler: https://www.facebook.com/…o.php?v=10151513023869160 "

  bu şerefsizler karşısında korkup sinmeyelim, çapulcuyuz, koyun değiliz, her geçen gun çoğalarak direnelim lütfen, evde oturup uyumayın ankara, şu an burada taksimdeki gibi bi şenlik havası yok.
 • 500 promille ne oluyor diye öğrenmek için dışarı çıkmayı düşündüğüm eylem.

  not: 500 promil olmamın nedeni kandil gecesi barışçıl direnişçilere orantısız güç kullanan polistir. kandil simidi dağıtan adama gaz sıkılır mı ulan?
 • gideceklerin5 haziran ve bugünün ilk saatlerinden edindikleri tecrübeyle şunu bilmesi gerekir. polis sizin dostunuz değil! polis anlayışlı değil! polis iyi niyetli değil! polis şiddetten kaçınmak istemiyor!

  polis sizi ilk gevşediğiniz anda böcek gibi ezmek istiyor. böcek gibi ezmek istiyor. böcek gibi ezmek istiyor.

  polis sizin düşmanınız değil. polise saldırmayın. ama polise güvenmeyin, güler yüz göstermeyin. çünkü polis sizi böcek gibi ezmek istiyor.
 • henüz yeni klavye başına geçebildiğim için, bugün olanları kısaca özetlemeye çalışayım:

  sabahın erken saatlerinden itibaren kızılay'da sendika mitingleriyle güne başladı ankara. problemsiz, sazlı-sözlü, şarkılı-türkülü eylem haberleri geliyordu. akşam üzerine kadar böyle devam etti. biz de o sıralarda kuğulu'da kütüphane oluşturan, yiyecek-içecek standları hazırlayan, kandil simidi dağıtan arkadaşlarla bir aradaydık. şarkılar söyleniyordu, herkes son derece sakin ve huzurluydu. akşam üzeri 19:00 gibi kızılay'da aniden çok sert müdahalelerin başladığı haberini aldık. tüm kızılay, sakarya ve kurtuluş'ta gaz bombaları ve plastik mermilerle sert saldırılar yaşandığı, pek çok gözaltı ve yaralanma olduğu haberleri gelmeye başladı. insanlar kapalı mekanlarda mahsur kaldılar, uzun süre çıkamadılar. bunları duyunca her an tunalı'ya da saldırabileceklerini ve dikkatli olmamız gerektiğini fark ettik. insanları uyarmaya başladık. ama herkes kendini o kadar güvende hissediyordu ki, "bugün birşey yapmazlar, dün de yapmadılar" dediler. çocuklar, gençler, amcalar, teyzeler yüzlerinde güller açarak, maskeleri bile olmadan parkın tadını çıkarıyordu. yağmur altında birkaç saat daha takılıp biraz dinlenmek ve kurulanmak için eve döndük. eve girmemizle birlikte tunalı ve kuğulu'da sert müdahalelerin başladığını, kuğulu'nun dağıtıldığını, cinnah'a, şili meydanına ve ara sokaklara sürekli gaz atıldığını duyduk. sesleri ve gaz kokuları eve kadar geldi. dayanamayıp tekrar kuğulu-tomalı meydanına gittik. her iki tarafta barikatlar kurulmuştu ve direniş devam ediyordu. daha sonra kennedy'de barikat kurulmak üzere hareketlenildi. tunalı'dan bir grup kennedy'e kaydı. bu arada dikmen'den gelen kalabalık bir grup tunalı'ya katıldı. şarkılar, halaylar, sloganlarla eylem devam etti. biz oradan ayrılırken kennedy'de gazla müdahalenin başladığını duyduk. en son izlediğim canlı yayında polis geri çekilmişti ve kennedy sakindi. direnişçiler de yavaş yavaş evlerine dönüyordu.

  ankara direniyor. ankara'yı yalnız bırakmayın. günlerdir bir gram huzur vermediler. diren ankara!
 • (bkz: ankara'yı sevme nedenleri)

  "02.19 kennedy caddesi’nde eylem sona erdi. tamamı gençten oluşan kitle, eylemin bitmesiyle birlikte bölgedeki barikatları ve sokakları temizlemeye başladı."
 • artık yapılmaması gereken eylem. günlerdir ankara direnmeye devam ediyor. ama gezi parkı bildiğin şenlik havasında. kimse ankarada , rizede, antakyada ve bir sürü başka yerde olanları protesto etmiyor. hatta 10.gününde konser var bile diyebiliyorlar. ankara gaz bombasında boğulurken topluca neşeli günler izleyebiliyorlar mesela. işte onların direnişleri bu kadar. sonra da birileri pişkin pişkin bizim şenlik havasında olmamız onları daha da kızdırıyor diyor. yeni yeni züğürtler türemiş , değişik ortamlarda teselli bulabiliyorlar.

  not: beğenmeyen göndersin zamanın ötesine. la farke. merak eden de kaç gündür yazdıklarımıza bakar.
hesabın var mı? giriş yap