şükela:  tümü | bugün
 • özet olarak gençler kontrolden çıkıyor, hizaya getirmek lazım denilen açıklamadır. en azından ben öyle anladım inşallah yanlış anlamışımdır.
 • zerre sallamadigim aciklama.
 • (bkz: yav hee he)
 • kıtalar arası görüş sistemine sahip ağlak bir adamın, yıllardır gelmediği topraklar hakkında yine atıp tuttuğu açıklamalar. hocam biraz da transferlerden bahset.
 • laf kalabaligini, yumusatmalari, tarihe baglamalari (cogunun tarzi telmihtir) cikarirsak kilit cumlesi sudur:

  "meselenin dipten ele alınmasına, çerik-çürük hale gelmiş, enkaz halindeki bir neslin yeniden elden geçirilmesine, restorasyona tabi tutulmasına ihtiyaç var. "

  bunu nasil yorumlanacagi konusunda polemige girmeye bile gerek yok, bellidir:

  "mesele dipten ele alınmazsa, nesillerin ıslahıyla işe başlanmazsa; o nesillere, o masum nesillere, ruh ve mana köklerinden akıp gelen şeyler tanıttırılmaz, duyurulmaz, ruhlarına içirilmezse; beyinleri onların elden geçirilmezse, nöronlarına onların yeni bir adab u erkan talim edilmezse, bu azgınlıklar devam eder"

  muhterem; olaylari azginlik olarak gormektedir. daha iyi terbiye sarttir, "bir daha hizadan cikamasinlar" mesajini vermekte gorunmektedir.

  (bkz: dagilin lan)
 • rte'nin cemaat çalışmalarında başarısız olduğunu,sorun küçükken umursamaz tavır alarak daha da sorunu büyüttüğünü fakat bunların hepsini yaparken direnişteki insanların haksız hukuksuz saçma bir şeyi savunduğunu boş yere direndiklerini ne olursa olsun dize getireceklerini ,cemaat politikalarında düzenlemelere gidileceği,daha daha küçük yaşlarda insanların beyinlerini yıkamaya başlamaları gerektiğini falan anlatıp kendilerini daha da ifşa ettikleri açıklama.
 • bana kalırsa bir yandan, gerçekten hakkını arayanlarla bunu istismar edenleri ayırıp, hakkını arayan kısmın isteklerini görmezden gelemezsiniz ve bu gibi şeyleri küçüsememelisiniz diyor. ve bu küçümsemenin büyük şeylere yol açacağını söylüyor. fakat bunu söylerken, bu şekilde hakkını savunanların da yanındayım gibi bir mesaj veremiyor bir türlü. tam masum insanların isteklerini görmezden gelmeyin derken, ardından hemen yine bu insanların tüm olanlardan sorumlu olduğunu da söylüyor.

  --- spoiler ---

  şimdi "bütün bütün böyle.. bir hak arama meselesi hiç yoktur!" derseniz, oradaki bazı masum insanları, masum istekleri de görmezlikten gelirsiniz. bir kere başta, biz onları ihmal etmişiz. onlar bizim ihmalimizin meydana getirdiği nesillerdir. saniyen; bazı makul istekleri vardır onların. hakikaten "bir park.. ağaçları sökülmemeli; insanların gezisine müsait hal, o durum, o tablo korunmalı!" diyebilirler, öyle değerlendirebilirler. "ekosistem" diyebilirler, "yeşili öldürüyorsunuz!" diyebilirler. fakat sonra bunu yaparken, orada denge korunamayabilir. bu defa kendileri yeşili öldürürler. kendileri genel ahengi bozarlar, ekosistem diye bir şey ortada bırakmazlar. böyle bir başka mevzudaki duyarsızlık, az meseleyi anlayamama, başka tarafta farklı bir tefrite sebebiyet verir veya farklı bir ifrata sebebiyet verir, hafizanallah.
  --- spoiler ---

  sonra, kanca atarak gittiği düşünceleri netleştiriyor. evet diyor, bu nesli yanlış yetiştirdik.

  sonuçta istediği gibi değilse insanlar, yanlış yetiştirilmişlerdir ona göre, ne diyelim. yalnız şöyle bir şey demiş

  --- spoiler ---

  ayakları altlarına gelmeden, gece-gündüz koşturur dururlar; insanları ikna ederler, "şunu beğenmiyoruz, bunu beğenmiyoruz" derler. beğendikleri bir şey varsa, onu intihab ederler. onu da beğenmezlerse, beklerler sabırla; bir başka fasılda onu da bir yönüyle bertaraf eder, başkasını intihab ederler.. başkasını intihab ederler...
  --- spoiler ---

  zaten sabrediyor insanlar. ettiler de bu zamana dek.

  benim içim çok rahat bu açıklamayı okuduktan sonra da, hiç irkilmedim bile. yanlış yetiştirilen nesil demiş ya, kendim olduğunu bile düşünmedim. hatta bakın kendisi, inandığı kaynaktan destek olmuş herkese bence:

  "siz kendinize bakın! siz hidayette, doğru yolda, istikamette olduktan sonra başkaları size zarar veremez." (mâide, 5/105)

  en başından beri, sadece kendimize bakıyoruz biz.
 • okumadığım yazıdır. bir kere fetullah gülen'in açıklamalarının herkül'de ne işi var bana bunun cevabını verin.

  edit: lan bunu herkes beğenmişti ne ara zamanının ötesine gitti!
 • özeti:"become my apprentice. learn to use the dark side of the force. only through me you can achive the power necessary to save the trees from certain death."olan yazı.

  hala ağaç diyolar ya.:)
hesabın var mı? giriş yap