şükela:  tümü | bugün
 • iran sınır hattını gozleyen, vandaki piyade alayıdır.
 • sultan palamut devrinde askerlik ettiğim, van'ın toprakkale semtinde yer alan, nemutlutepe'nin altında bulunan askeri yerleşke.
  yerleşke?
 • adresi "6. hudut alay komutanlığı, ali ihsan sabis kışlası, toprakkale, van" şeklindedir.
 • vaktiyle jandarma komando taburu olan, 15 sene önce yediği baskınla lağvedilen şimdiki piyade sınıfı hudut alayı. van sınırları içerisinde askerlik yapılabilecek en iyi yer.
 • türkiyenin en kalabalık hudut alayı olduğuna dair geyikler vardır. alay, tabur, bölük ve karakollarında toplam 7000 askeri olduğu söylenmektedir.
  4 hudut taburu**** mevcuttur. taburlara hiç yolum düşmediğinden şartlar nedir ne değildir bilemediğimden vereceğim bilgiler alay ile sınırlı olacaktır.
  buraya uzun dönem için gelecek arkadaş lafım sana. biraz elin yüzün düzgünse, konuşmasını bilgisayar kullanmasını** biliyorsan ya da geçerli bir zanaatın varsa tertibin karakol dahi olsa gönderip kurda kuşa yem etmezler. alayda, en kötü ihtimal taburlarda bi yerde iş verirler sana takılırsın.
  acemilik için buraya gelen kısa dönem* şanslı eleman. söylenmeyi şikayet etmeyi bırak da askerliğini batıkışlada yapmış arkadaşlarını dinle öncelikle. buraya acemi eğitimi için gelecek kısa dönem askerler, random ya da geliş sırasıyla önceden belirlenmiş kotalara göre taburlara gönderilecek kalanlar ise alayda acemiliğini tamamlayacaktır. bu acemilik 2 haftalık tırışkadan yanaşık düzen ve yürüyüşten ibarettir. size herhangi bir er eğitim birliğinde gösterilen muamelenin %1 i dahi gösterilmeyecek el bebek gül bebek tamamlayacaksınız acemiliği. daha sonra dağıtım yerleriniz açıklanacak ve alayda kalanların büyük çoğunluğu karargah takımı ya da diğer birliklere dağıtılacak. bunlar
  hizmet birliği: banyo, çamaşırhane, mutfak, kantinler, internet kafe, ısı merkezi, marangozhane,jenaratör vs. bu birliktedir doğal olarak. mutfak, ısı merkezi ve özellikle jeneratör kebap yerlerdir bunlardan birisine geçmeye bakın. 15-20 kısa dönem alır.
  meti takımı: 3-5 kısa dönem alır, onlarda çavuşluk, devriyelik vs. gibi işlerle bitirir askerliği
  e tipi askeri gazino: 1-2 kısa dönem olur. alayın en büyük sorunu olan yemek probleminden etkilenmeden rahat şekilde askerlik yapılır.
  havan bölüğü: çok değişken yapısı vardır. sürekli askerleri bir yerlere gider gelir, karakola göreve gönderilir vs. ne ile karşılacağınız belirsiz.
  köpek müfreze: bildiğim kadarı ile kısa dönem almaz.
  ve alay karargah takımı: alayın omurgasıdır. takım gibi gözükür ama mevcudu dönemine göre 150-290 arasında değişmekle beraber tabur kadar kalabalıktır neredeyse.bok püsür dünya kadar kısmı vardır.karargah şubelerine**** devamlılığın sağlanması için mecbur kalınmadıkça ya da çok sağlam bir torpiliniz olmadığı sürece kısa dönem asker alınmıyor artık.alayın arkasında kalan pusu tepeleri ve amm,nizamiye bu takıma bağlıdır. yayınlanan emir ile pusu ve amm ye görevlendirilmemekdir kısa dönemler. polislerin nizamiyeye alınma şansınız vardır.ihale komisyonu ve maliye en yatış yerlerdir.hem internet bağlantısı vardır hem de bir ayağınız çarşıdadır. bok püsür işler için haftada 2-3 kez çarşıya çıkabilirsiniz.sağlık memuru iseniz revire kapağı atıp revir nöbeti tutarak götü kurtarmak mümkündür. avukat,savcı,hakimler için disiplin subaylığında 1 ya da 2 kontenjan mevcuttur. bunlara ek olarak mym* nin yazıhaneleri de genel olarak rahat yerlerdir. hiç bir yere kapağı atamayan arkadaşlar ise nöbet tutup ortalıkta aval aval gezinip, internete takılıp askerliğini tamamlayacaktır. nöbet olayı her zaman sorundur. amm, nizamiye, pusu tepeleri, hazır kıta, revir, habercisi,koğuşçusu,silahçısı vs. yi çıkardığınızda o koca takımdan topu topu 50 kişi falan kalır nöbet tutan. bunlarda 4 kule 1 garaj nöbetini çevirmeye çalışır.

  alayın genelinde en büyük problem yemektir. mutfaktan leş gibi yemek çıkar hassas bir miğdeniz varsa 4-5 öğün yemekten ancak birisini yiyebilir, bunun dışında pide, köfte, tosta talim edersiniz. havalar düzeldiğinde sık sık eylemler ya da alınan duyumlar sebebi ile çarşılar kilitlense de her hafta sonu elinizi kolunuzu sallaya sallaya çarşıya çıkar gelirsiniz. bunun kıymetini karakollardaki askerlere sorun onlar anlatır.

  kışları havalar kasıma kadar düzgün gitsede aralık gibi soğuklar bastırır nisandan önce de iflah olmaz.1700 küsür rakımlı olmasına rağmen hava sıcaklığının -15 in altına düştüğü nadirdir.sol tarafta kalan erek dağının karları erimeden de yaz gelmez.
 • halihazırda askerliğimi yapmakta olduğum kışladır. imkanları boldur, komutanı fazladır.
 • 335. kısa dönem olarak askerliğimi bakım bölüğünde yaptığım, ardından eğitim çavuşu olduğum birliktir. güzeldir, soğuktur, küçüktür **. yemekleri güzel değildir ama pide, lahmacun, pizza, tost vs. gibi seçenekleriniz de mevcuttur yemek için.

  (bkz: hudut kartalları)
 • asker için gazino olmayan bir kışlaydı. halen öyle mi bilinmez.
 • iran sinirini van'in merkezinden donercilerin, cigercilerin yaninda, apartmanlarin arkasindan koruyan birliktir.

  lan aminakoyim artizlik yaparken bi dusunun la. burayi bilen birileri okur da gotuyle guler diye.
 • burada askerliğini yapanlar için mart ayından itibaren çarşı kitlenmeleri başlar. yok efendim nevruzdur, apo'nun yakalanışıdır, doğum günüdür derken yalan olur çocukların çarşıları.
  gerçi depremden sonra çarşı mı kaldı ki ?