şükela:  tümü | bugün
 • ayar gibi ayardir. ulkesine abd ve bati gozlugunden bakan eksici comarlarin, beynini kiraya vermis tiplerin gormek istemeyecegi tipten ayardir.

  abd elciligi vize kararini yumusatma nedeni olarak, turkiye bize guvence verdi, abd elciliklerindeki yerel calisanlar hakkinda hukuki islem yapmadan once turkiye abd'ye haber verecektir dedi. bu konuda turkiye ile anlastik dedi.
  turkiye'nin vaşington elçiliğinin aciklamasi, soyledir, her satiri ile ince ince gecirmistir abd'ye:

  “türkiye bir hukuk devletidir ve yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili olarak hükümetimizin herhangi bir güvence vermesi sözkonusu değildir. türkiye’de hiçbir temsilcilik görevlisi kendi resmi görevinin icrası sebebiyle adli soruşturmaya tabi tutulmamıştır. abd tarafından istihdam edilen sözkonusu personel de keza resmi görevi çerçevesinde değil, hakkında çok ciddi suçlamalar olduğu için adli sürece tabi tutulmuştur. bundan sonraki süreçte de türkiye’de konsolosluk görevleri dışına çıkarak suç işleyen kişilerle ilgili yargı süreci başlatılması bağımsız yargının gereğidir.
  güvenlik durumuna atıfta bulunmak gerçeği yansıtmamaktadır

  öte yandan, 18 ekim 2017 tarihinde ankara’da türk ve abd yetkililerinin katıldığı toplantıda adli konularda ve konsolosluk işbirliğiyle ilgili olarak karşılıklı daha iyi bilgilendirme yapılması konusunda mutabık kalınmıştır. türkiye’deki tüm diplomatik ve konsüler temsilcilikler için olduğu gibi abd’nin temsilciliklerinin güvenliğiyle ilgili de gereken tüm tedbirler alınmışken ve bu hususta her vesileyle abd tarafından ilave ihtiyaç olmadığı bildirilmişken, sözkonusu açıklamada güvenlik durumuna atıfta bulunulması yadırganmıştır ve gerçeği yansıtmamaktadır.
  türkiye'nin abd'de yargınan vatandaşlarıyla ilgili endişeleri var

  abd’de türk vatandaşlarıyla ilgili süren davalara ilişkin de türkiye’nin çok ciddi endişeleri bulunmaktadır. türk yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için amerikalı muhataplarıyla görüşmeyi sürdüreceklerdir.”
 • türkiye bir hukuk devletidir'den sonra bi gülme geldi bana okumaya devam edemediğim. hali ile ayar nerde göremedim tabii olarak.
 • "türkiye bir hukuk devletidir" den sonrasını okumadığım ayar. keşke en başa yazsaydın da boşuna bir paragraf okumasaydım.

  ayrıca ayar vermek istiyorsan yaptırım uygularsın, ticari ambargo uygularsın. ithalatı, ihracatı yasaklarsın. ülkeye amerikan menşeli hiç bir ürünün girişine izin vermezsin. mallar ve ürünlerde olduğu gibi yazılım alanında da amerikan menşeli hiç bir ürünün türkiye'de kullanılmasına izin vermezsin. varsa böyle bir şeklin uygularsın, bizler de alkışlarız. var mı, pardon orada kimse var mı, ses gelmiyor da!
 • ulkenin politik ve ekonomik durumu ortada olmasina ragmen bu kadar atar yapmamizin sebebinin altinda tarsus'taki esrarengiz kazı yatiyor heralde. baska aciklamasi olamaz.

  ne var lan hakkaten orda?
 • abd: turkiye bize guvence verdi. yerel calisanlarimiza hukuki islem yapilmadan bize haber verilecek
  turkiye: türkiye bir hukuk devletidir ve yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili olarak hükümetimizin herhangi bir güvence vermesi sözkonusu değildir.
  ayar kismi: abd elciliginin aciklamasi yalan/yanlis.

  ayar 2:türkiye’deki tüm diplomatik ve konsüler temsilcilikler için olduğu gibi abd’nin temsilciliklerinin güvenliğiyle ilgili de gereken tüm tedbirler alınmışken ve bu hususta her vesileyle abd tarafından ilave ihtiyaç olmadığı bildirilmişken, sözkonusu açıklamada güvenlik durumuna atıfta bulunulması yadırganmıştır ve gerçeği yansıtmamaktadır

  ayar 3: halkbank davasinda, abd'nin uyguladigi ambargya turkiye uymadi diye halkbank genel mudur yardimcisi tutuklandi abd'de. elcilik diyor ki "abd’de türk vatandaşlarıyla ilgili süren davalara ilişkin de türkiye’nin çok ciddi endişeleri bulunmaktadır." abd'ye inceden hukuka uy diyor.

  ayar 4: türkiye’de hiçbir temsilcilik görevlisi kendi resmi görevinin icrası sebebiyle adli soruşturmaya tabi tutulmamıştır. abd tarafından istihdam edilen sözkonusu personel de keza resmi görevi çerçevesinde değil, hakkında çok ciddi suçlamalar olduğu için adli sürece tabi tutulmuştur.

  ayar 5: bundan sonraki süreçte de türkiye’de konsolosluk görevleri dışına çıkarak suç işleyen kişilerle ilgili yargı süreci başlatılması bağımsız yargının gereğidir.

  ayar 4 ve 5: abd'ye diyor ki turkiye, sen daha olayi anlamamissin aga. personelin suc islerse tutuklanir. haydi baska kapiya
 • sosyal mi, hukuk mu, bağımızsız yargı mı?
 • anladigim kadariyla bizim yetkililer amerikayla gizliden anlasip guvenceyi vermisler. sonradan amerika bu anlasmayi (kotu niyetli bir sekilde) basina duyurunca ne yapacaklarini sasirip yok oyle bisey, hepsi yalan hepsi palavra demisler. umarim yanilirim tabi.

  eger durum dusundugum gibi degilse, amerikali yetkililer bildigin gerizekali ve bizimkilerden bas baya ayar ustune ayar yemisler. zamanla belli olur zaten.
 • hükümet abd'ye bundan sonrası için yargı dokunulmazlığı güvencesi verdi. muhtemelen tutuklu abd elçilik çalışanını serbest bırakacağız ama hemen bırakırsak kimseye yargı bağımsızdır yalanı atamayız dediler.

  ilerleyen günlerde..

  tutuklanan abd elçilik çalışanı bağımsız(!) türk mahkemelerince tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalacaktır.
 • yarım saatte ekonomik ve askeri olarak türkiye'yi ağlatabilecek bir lobiye sahip ülkeden bahsediyorsunuz. 1071'de yaşamıyoruz. mantıksız başlık açmanın da bu kadarı yani.