şükela:  tümü | bugün soru sor
 • abd temsilciler meclisi'nin tamaminin, abd senatosunun da ucte birinin (34) secilecegi secimlerdir
  generic anket sonuclari
 • mavi dalga olacağını düşünüyorum. meclisi demokratlar alacaktır. ancak senatoda 50/50 bekliyorum. florida demokratlara geçerse senatoda ancak o zaman çoğunluk elde edebilirler. öbür türlü zor. floridasız bu iş olmaz.
 • temsilciler meclisini alabilirlerse demokratlarin opup baslarinin ustune koymalari gereken secimlerdir. senatoda demokratlarin sandalye kaybetmeleri muhtemel. indiana, bati virginia, kuzey dakota, montana, missouri, ve bir ihtimal florida demokratlardan cumhuriyetcilere gecebilir. karsi taraftan ise arizona, nevada, ve belki tennessee demokratlara gecebilir. senatoda demokratlarin isi zor anlayacaginiz. zaten son bir yildir bu durumu kritik senatorler belli yerlerde cumhuriyetciler lehine oy kullaniyorlar (mesela en son pompeo'nun disisleri bakani oylamasi). muhtemelen scotus'a kavanaugh'in secilmesinde de elleri mecbur evet'e kalkacak.

  yine de meclisi cevirebilirlerse, ceviremeseler dahi aradaki farki 3-5 gibi ufak bir sayiya cekebilirlerse buyuk basari olur.
 • bu seçimler ile trump önce meclisi, sonra koltuğu, sonra da götü kaybedecektir.
 • bu secimi oncesi anketleri de nate silver verilerinden takip edelim:

  https://projects.fivethirtyeight.com/…recast/house/

  surekli guncelledigi verilerle donatilmis anketinde su anda republican camiasi %25 ihtimal ile kontrolu elinde tutmaya devam edebilecek gibi gorunuyor.
 • anketlere göre demokratlar, cumhuriyetçilerden epey sandalye kapacak.
 • dolar/tl'nin beklenenden yüksek olmasının sorumlusu. mevcut faiz politikamız, küresel bazda fonların geri çağrılma süreci, üretimdeki başarısızlığımız, yolsuzluklar ve yatırımcıya güvensizlik telkin eden adalet, özgürlük vb. sorunlarımız türk parasının değersizleşmesi için yeterli ancak rakamların ve türkiye - abd geriliminin buralara kadar gelmesinin nedeni trump'ın ara seçimlere yönelik hamleleridir.

  halihazırda istihbarat servisleri ve lobiler tarafından üzerine oynanan ve koltuğunu kaybetmesi pek de sürpriz olmayacak birini hayal edin, bir de bu zatın mantıksız, dengesiz, sağduyusuz ve şov meraklısı biri olduğunu düşünün; ara seçimlerde parlamenter sandalyeleri tarafından da bir darbe yemeyi kaldırabilir mi? bu darbeyi almamak için klasik cumhuriyetçi taktiğini uygulayıp halka düşmanlar ve hedefler göstermekten çekinir mi? ya da gerektiğinde ülkelerin finansal yapıları üzerinde güç gösterisi yapmaktan..?

  karşısında da her anlamda kendisinin durumunda birini bulmuşken fırsatı kullanacak ve muhtemelen kasım ortasına kadar kur 6'nın aşağısını görmeyecek.

  teşekkürler.
 • 12 kasım 2018 tarihinde andrew brunson'un serbest kalması ile donald j. trump'ın seçimi büyük bir fark ile kazanacağı belli olmuştur.
 • brett kavanaugh sürecini demokratlar iyi yürütemedi. cumhuriyetçi taban hem konsolide oldu, hem de psikolojik olarak güçlendi. bu en çok senatoyu etkileyecek. şu an 51 cumhuriyetçi ve 49 demokrat senatör (demokratlarda hareket eden bağımszı bernie sanders ve angus king buna dahil) var. seçim sonucunda cumhuriyetçilerin 1 veya 2 senatörü demokratlardan alacağı kesin gibi yani 52 - 48 ya da 53 - 47 olacak.

  temsilciler meclisi'nde ise durum farklı şuan 235 cumhuriyetçi temsilci, 193 demokrat temsilci ve 7 de boş koltuk var. seçim sonucunda demokratların 218 - 220 gibi sınırdan da olsa çoğunluğu alacakları görünüyor.

  bazılarınız seatoda cumhuriyetçiler güçlenirken, temsilciler meclisinde demokratlar nasıl güçleniyor diye sorarsa; baştan söyleyeyim. temsilciler meclisinde koltuklar ülke genelinde eyaletlerin nüfusuna göre dağılıtılırken, senatoda ise her eyalate nüfusu dikkata almadan 2 senatör veriliyor. bu sayede nüfusu az küçük red yani cumhuriyetçi eyaletler ikişer cumhuriyetçi senatör çıkarıyor.

  39 milyonluk california 53 temsilci ve 2 senatöre sahipken, 500 binlik wyoming 1 temsilci ve 2 senatöre sahip.