şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu kadar doğumgününün arasında çok alakasız olacak ama atatürkün antalyaya ilk geliş tarihi sanırsam.
 • michelangelo nun ve daha önemlisi david gilmour un ve de daha önemlisi ..... doğumgünü.
 • üçüncü cemre (toprağa) düşer. ayrıca ;
  1994 yılında bugün, karadeniz'in kirlenmeye karşı korunması sözleşmesi (brüksel) yürürlüğe girdi.
 • atatürkün ıspartayı ziyaret ettiği gün.
 • gümrük birliği'nin imza edildiği tarihtir.
 • 1475 yılında italyan rönesansının en etkili kişiliklerinden heykeltraş, ressam, mimar ve şair michelangelo doğdu .
  1919 yılında iii. enternasyonal kuruldu.
  1925 yılında takrir-i sükun kanunu'na dayanarak istanbul'da 6 gazete ve dergi bakanlar kurulu kararıyla kapatıldı. kapatılan yayınlar; tevhid-i efkar, istiklal, son telgraf, aydınlık, sebilülreşat ve orak çekiç.
  1928 yılında latin amerika edebiyatında büyülü gerekçilik olarak bilinen akımın öncüsü 1982 nobel edebiyat ödülü sahibi romancı gabriel garcía márquez doğdu.
  1947 yılında milliyetçi öğrenciler ankara'da ulus meydanında toplanarak solcular aleyhine gösteri yaptılar, solcu öğretim üyelerinin üniversiteden uzaklaştırılmasını istediler.
  1957 yılında afrika'da altın kıyısı, gana ismini alarak bağımsızlığını ilan etti.
  1970 yılında istanbul'da sultanahmet iktisadi ve ticaret akademisi'nde 21 yıl önce bugün bir konferans veren amerikalı profesörün üzerine bir torba un dökülerek başına yumurta atıldı. konferans sırasında salona giren bir grup genç "kahrolsun amerikan uşakları", "yankee go home" diye slogan atarak profesörün yanına ulaşmayı başararak, başından aşağı un döküp yumurta yağmuruna tuttular. bu durum üzerine amerikalı profesör konferansı yarıda bıraktı.
  1972 yılında mhp niğde senatörü kudret bayhan otomobille italya'dan fransa'ya geçerken 30 milyon dolarlık baz morfinle yakalandı. yargılanan kudret bayhan15 yıl hapse mahkum oldu.
  1972 yılında adalet komisyonu deniz gezmiş, yusuf aslan ve hüseyin inan'ın idam cezalarını onayladı.
  1985 yılında nisandede...
  1993 yılında istanbul'un kartal ilçesinde bir eve düzenlenen polis baskınında aralarında dev-sol'un liderliğini ele geçirmeye çalışan bedri yağan'ın da bulunduğu üçü kadın beş kişi öldürüldü. bedri yağan, gülcan özgür, hemşireler derneği istanbul şubesinin eski başkanı menekşe meral ve ev sahibi rıfat kasap ile eşi asiye fatma kasap ödürülürken rıfat ve asiye çiftinin çocukları 2,5 yaşındaki özgür ile 6 aylık sabahat baskından sağ olarak kurtuldu. bedri yağan'ın babası oğlunun çatışma sonucu ölmediğini, infaz edildiğini, ölen militanların avukatları da, duvarlarda kurşun izi bulunmadığından, beş kişinin ele geçirilip işkenceyle öldürüldüğünü ileri sürdüler. shp merkez yönetim kurulu da, olatı yargısız infaz olarak nitelendirdi.
  1993 yılında ydh (yeni demokrasi hareketi) genel başkanı cem boyner'in, "ordu demokrasiyi tehtid ediyor" sözleri üzerine hakkında soruşturma başlatıldı.
  1998 yılında tbmm karma komisyonu, dyp milletvekili mehmet ağar'ın dokunulmazlığını, uyuşturucu kaçakçısı yaşar öz'ün serbest bırakılmasını sağladığı iddialarını içeren dosya nedeniyle ikinci kez kalkı.
 • (bkz: 6 mart 2007)
 • "1972 yılında adalet komisyonu deniz gezmiş, yusuf aslan ve hüseyin inan'ın idam cezalarını onayladı gün"

  ne kdr kötü bi günde doğmuşum dedim tabi bunu öğrendikten sonra.. ama genede doum gunumu cok severm 06.03 cok gsl bi ikili :p
 • ansızın sabaha karşı doğduğum gün.

  (bkz: doğum günü sendromu)
 • yaklaşık 1 saat önce veda ettiğimiz gün, tarih. benim ve pek çok sözlükçünün de doğum günü değildir. olanların kutlu olsun!