şükela:  tümü | bugün soru sor
 • can,sel,iletişim,yky gibi yerlerde kitabının çıkmasını istiyorsan çok taşşaklı bir eser ortaya koymalısın ve şans eseri bir editör bunu okuyup beğenmeli. bunların dışında:

  *torpilin varsa
  veya
  *ünlü birisiysen

  ne yazdığının bir önemi yok, her türlü basılır.

  bunların da dışında kalitesiz yayınevleri parasını verince basıyorlar. öyle dene şansını.

  bu durumu bilmeyip rezalet diye başlık açan birisinden nasıl bir eser çıkacağını az çok tahmin ettiğimden işinin çok zor olduğunu söyleyebilirim.
 • tüketim toplumunda vasatlığa verilen büyük ehemmiyet sebebiyle artık eserlerin muhtevasına, niteliğine değil de satış yapma potansiyeline göre tavır alan, bir nevi 'okuyucu' ne istiyorsa onu vermek isteyen kapitalist yayın dünyasında şaşırtıcı olmayan rezalet. daha çok gelir elde etmek için dilimizi, kültürümüzü ve edebiyatımızı ayaklar altına alan kitaplar basan ve bunların çok sattığını gören yayınevlerinin bu tavrı aslında normal karşılanabilir. toplumu eğitmek, değişim ve dönüşüm vesilesi olmak gibi bir gaye gütmeyip salt ekonomik kaygılarla ticaret kurumu olan yayın dünyamızın toplumun isteklerine cevap veren bir ayna görevi gördüğünü ifade edersek yanılmış olmayız. maalesef toplumumuz okuyor, ama niteliksiz okumalar yapıyor. popüler kültür, her şeyde olduğu gibi bu alanda da kendini gösteriyor maalesef.