şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pfdk tarafından 5 maç olarak açıklanmıştır.

  resmi kaynak

  evet, ekici ve de souza'nın sevk edilmediği pfdk.

  hızlıca bir hafıza tazeleyelim

  ekici ve de souza'nın en ufak bir ceza almadığı olaylar sonucunda q7 durup dururken silahla adam yaraladığı için 5 maç ceza almıştır. çarpıcı ve yanlış olan q7'nin 5 maç ceza almasından ziyade souza ve ekici'nin hiç bir şekilde ceza almamasıdır. (hem maç esnasında kırmızı kart görmemeleri, bu nedenle de sonrasında ilave ceza almamaları.)

  peşin not: üst üste koyup şampiyon kartal yazdıracağız, en ufak şüphemiz yok.

  ön not: 16 maç ceza bekleyenleri tanrı'ya havale edelim zira zeka seviyeleri ve adalet duyguları aşağıda yazanları anlamak için yeterli olmayacaktır.

  şampiyonluğa olan inancımızı yineledikten ve iq sınırına takılanları diyanete havale ettikten sonra konuya dönecek olursak ve objektif olmak gerekirse; de souza'ya değil ama sonrasında mehmet ekici'ye yaptığı hareket ciddi bir cezayı gerektiriyordu. ancak sonradan görüntüleri izlediğimizde ortaya çıkmıştır ki ciddi bir tahrik de söz konusudur ve tahrikten dolayı bir indirim de uygulanmalıdır. de souza'nın atılmamış olması da gerilimi fazlasıyla arttırmıştır. bir de ekici'nin gelip pepe'yi iterek düşürmesi ve cezasız kalması da ayrı bir inceleme konusu.

  neyse, q7 trabzonspor maçında bir maçını tamamlamış olduğu dikkate alındığında indirim gelmezse gençlerbirliği, başakşehir, alanya ve göztepe maçlarını kaçıracak. özellikle inönü'de oynayacağımız maçlarda yokluğunu aramayacak kadar geniş ve kaliteli bir kadromuz olduğu için bu ceza şampiyonluk yolunda büyük bir darbe teşkil etmeyecektir.

  esasında objektif ve sadece bu olay bazlı ele alındığında ciddi bir ceza verilmesi normal karşılanmalıdır. caner'e verilen 6 maçlık cezanın da normal olduğunu düşünenlerdenim. öyle açık açık ana avrat hakeme söveceksin, sonra aman ceza vermeyin diyeceksin.

  ancak emsal olaylara baktığımızda ve türkiye'de uygulanan ve uygulanmayan cezaları dikkate aldığımızda objektif bakmaya devam etmek mümkün olmuyor. nedense bu ve benzeri konularda beşiktaş diğer takımlara göre daha çok mağdur edilebiliyor. bunu da lobisinin zayıf olmasına bağlıyorum. adam tacım çalındı diye isyan ediyor, bizimkilerin 77 cm ofsayt olmayan pozisyondan golümüz iptal edildiğinde sesi çıkmıyor. aynı maçta cenk'in ceza sahasında bileğine basılmasına da penaltı ve kırmızı kart verilmemişti. kanaatimce bu lobi zayıflığı nedeniyle gerek pfdk kararları gerekse hakem hataları esaslı konularda daha çok beşiktaş aleyhine işliyor.

  özetlemek gerekirse; bu ve benzeri olaylara beşiktaş'a verilen cezalar verilsin, ancak tüm takımlara eşit mesafede yaklaşarak renk ve takım ayrımı yapılmadan kurallar herkese adil olarak uygulansın. görüntülerde ekici'nin pepe'ye yaptığı müdahelenin de q7'nin yaptığından aşağı kalmadığını belirtmekte fayda var. kendisi maçta ceza almadığı gibi sonrasında da sevk edilmemiş ve yaptıkları cezasız kalmıştır.

  ancak bir beşiktaşlı olarak altını çizmek isterim ki bu durum ne caner'in ne de ayağının dışı canımızın için q7'nin yaptıklarını temize çıkartır. bu konularda oyuncular, teknik heyet ve yönetimin çuvaldızı kendilerine batırması ve gerekli önlemleri alması lazım. (bana kalsa caner gibi agresif ve antipatik bir oyuncuyu takımda barındırmazdım. gs ve fb'de nefret ettiğim adam bjk forması giydiğinde birden sevgimi kazanamıyor.)

  neyse adaletsizlikler konusunda destan yazılır ama gerek yok. son olarak en önemli konuya gelecek olursak; o da beşiktaş'ın gerçekten pfdk ve hakemleri de üst üste koyarak şampiyon olabilecek kalite ve güvene sahip olmasıdır.

  takımın en önemli bir kaç oyuncusundan birisi olmasına rağmen q7'siz geçecek 3-4 maçı kazanacağımıza dair inancımız tam. pepe yokken kazanıyoruz, q7 yokken kazanıyoruz, talisca yokken kazanıyoruz, kazanıyoruz da kazanıyoruz.

  yönetim ve şenol güneş'in kurulan kadro yapısı ve oyun sistemi anlamında haklarının teslim edilmesi gerekmektedir. benim gözümde -fabri dışında- oynamasa maçı kazanamayacağımızı düşündürtecek bir oyuncu bulunmuyor. bu da yönetim ve teknik heyetin başarısıdır.

  özet:

  1- adalet türkiye'de sadece bir kadın/erkek adıdır.
  2- bu sene de, iki senedir olduğu gibi, üst üste koyup şampiyon olacağız.
 • disiplin talimatnamesi 43. madde gereği 3 ila 6 maç, 44. madde gereği 5 ila 10 maç olmak üzere minimum 8 maç, maksimum 16 maç ceza alması gereken futbolcu.

  ancak pfdk ve tff son iki senedir olduğu gibi iktidar yalakası takıma böyle bir ceza verilmesine engel olacaktır, maksimum 4 maçla kurtarırlar kılıfına uydurup. ondan sonra da fikret çıkıp konuşmasında 28 kere teşekkürler sayın cumhurbaşkanım der konu kapanır.

  ceza sonrası edit: sevk açıklamasında;

  "beşiktaş a.ş. kulübü futbolcusu rıcardo andrade quaresma bernardo'nun aynı müsabakadaki "kural dışı hareketi" nedeniyle futbol disiplin talimatı'nın 43. maddesi uyarınca ve "saldırısı" nedeniyle futbol disiplin talimatı'nın 44. maddesi uyarınca 02.03.2018 tarihinden itibaren tedbirli olarak pfdk'ya sevkine karar verilmiştir. "

  denilirken, ceza sadece tek maddeden verildi, diğer madde göz ardı edildi. her şey kılıfına uyduruldu yine.
 • aslında pfdk'nın kendisine vereceği cezadır. toplum vicdanında nasıl yargılanmak istiyorlarsa öyle ceza versinler. milletin anasına bacısına hareket çeken fernandao'yu, quaresma'nın gözüne parmağını sokan josef'i ve pepe'nin ayak parmağını kıran soldado'yu bu hafta sahaya çıkarttılar ya quaresma'yı da futboldan men etsinler. çok yakışır kendilerine.
 • beşiktaş'ın şampiyon olmaması için dua eden yosmaların tespiti için kullanılabilecek başlığa özne olmuş portekizli süperstarımız. maksimum 3 maç verilecektir, o da josef çakalının oyunculuk yeteneğine istinaden.
 • futbolda rakibine yumruk atmanın haklı bir gerekçesi olamaz.

  alper, quaresma gibi futbolcular gecenin kaybedenidir.

  "ama o başlattı, ama o gıcıklık yaptı, ama o itti, o mızıkçılık yaptı da ondan kroşe vurdum" tarzı şeyler inanilmaz saçma.

  bizim fenerbahçe taraftarı da aynısını tolgay için diyor, vay efendim tolgay, hasan ali'yi üstüne yürüyüp tahrik etmiş, şöyle demiş böyle demiş de, alper aslında yavaş vurmuş öyle düşmemeliymiş de..

  milyon dolarlar alan adamlarsınız. saha içinde bir buçuk saat top oynayıp eve dönemeyecekseniz bırakın bu işi.

  premier ligde, bizim 50 derbide olmayan provokasyon, yarım saatte oluyor. başa çıkamayacaksanız, ben delikanlıyım vururum, kırarım diyorsanız, olmaz böyle birşey.

  umarım volkan da alper de quaresma da artık ya şu öfke kontrol problemini yenerler ya da adam akıllı bir ceza alıp bir süre rahat bırakırlar gündemi artık.
 • 6 mactan az verilecektir. kurllar tumuyle bunlarin kontrolunde cunku.
 • 4 maç ceza almıştır. keşke daha fazla ceza alsaydı dediğim futbolcumuz. çünkü o yokken pas oyununu daha iyi oynuyoruz. kendisinin yarardan çok zararı var. şöyle 7-8 maç alsaydı şampiyonluk şansımız bir tık daha artardı. neyse 4 maç 4 maçtır. fena değil.
 • futbol zerre kadar ilgimi cekmez. fakat o gun mecburen de olsa mac izleme aktivitesine ben de katildim (yalan yok keyif aldim). bjk gs veya fb umrumda bile degil. takim falan tutmam. fakat o gun bu maci izleyen biri olarak futbolun ne kadar igrenc bir oyuna donusebilecegini fb'lilerden ogrendim. insan da biraz haysiyet olsa 3 puan icin kendini o rezil rusva duruma sokmaz. ne para icin ne de sampiyonluk icin karakterinden prim vermeye degmez. o fenerli kimdi bilmiyorum. asagilik herif umrumda da degil. pozisyon sonrasinda bulundugum mahalde cikan soz dalasinda adamin yaptigina profesyonellik demeleri futboldan uzak durduguma sukretmek icin iyi bir sebep oldu. ahaha tabiki de yorum bile yapmadim. sadece acidim.

  o gun bu quaresma denilen adamdan etkilendim. afferin len hakkini sonuna kadar aradi. keske zidan gibi kafa atmasina musade verilseydi. hem belki bu vesile ile o da bu bok cukurundan kurtulmus olurdu.
 • burada son derece objektif bir şey söyleyeceğim, pfdk şöyle bir karar uygulamalı :
  kendini tırışkadan, hikayeden atan futbolcuya (hakem maç sırasında görmemişse maçtan sonra da verilebilmesi şartıyla) direkt kırmızı kart kararı verilmeli.
  bu sayede arif erdem, geçen seneki bjk-fb kupa maçı (v.persie), bu sene 3-1'lik lig maçı (tolgay arslan, souza) gibi "öldün mü kardeşim" türü aldatmaların ve haksızlıkların önüne geçilmeli.

  laci
 • pfdk 8 maç verecektir. tahkim 6 maça indirecektir.