şükela:  tümü | bugün
  • schindler's listizlerken bir kez daha kafama takılmış sorudur. kimseyi aşağılama gibi bir niyetim yok, ayrıca hitler'in yaptıklarını da elbette yanlış buluyorum. neyse konuya dönecek olursak eğer 6 milyon yahudinin katledildiği söyleniyor. 6 milyon insandan bahsediyoruz. yaşanan olaylar çokça yazıldı görselleştirildi. sadece katledilen yahudi sayısı 6 milyon, yahudi olan kim bilir kaç milyon daha insan vardı. almanlar ve yahudiler arasında bir savaş, çatışma var mı ben duymadım. kamplar da ayaklanma bile olmadığını okumuştum. üstüne bir sürü film ve videolardan da görüldüğü üzere onlarca hatta yüzlerce yahudi 2 tane silahlı alman tarafından kurşuna diziliyor ve en ufak bir karşı koyma yok.

şimdi diyeceksiniz oturduğun yerden kolay tabi konuşmak evet öyle kabul ediyorum yaşamadan bilemeyiz ama ben bu denli sayıca fazla, başka bir millet tarafından yapılmış bir soykırım görmedim ki insan psikolojisinde de bu iş böyle değil. azınlık psikolojisi diye bir şey söz konusu. sütçü imam ayaklanmasını düşünün. bir avuç halk. ermeniler bile yanlış yapmalarına karşın başka bir devletin içinde yaşarken ayaklandı. dünya da her gün birileri yanlış buldukları düzen için ayaklanıyor. polisle çatışıyor. gezi parkı yine aynı şekil. ve düşünüyorum bu denli sayıca fazla yahudi neden en ufak bir başkaldırı da bulunmadı? stalin, mao falan davar diye düşündüm ama onlarda kendi içlerinde yaşanan bir takım olaylar başka bir devletin uyguladığı değil.
  • başlık her ne kadar hatalı olsa da; ekşi sözlükte bugüne kadar rastladığım gelmiş geçmiş en doğru en mantıklı tespit (veya sorulardan) biri.

başlığı hatalı bulma sebebim ise sadece stalingrad'da milyonlarca alman askerinin ölmesindendir.

lakin toplama kampında yahudiler tarafından yapılan bir isyan girişimini konu alan bir film vardı. adını hatırlayınca editlerim.