şükela:  tümü | bugün
  • ön not: galatasaray taraftarıyım.

evet galatasaray taraftarıyım ama eğri oturup doğru konuşmak lazım. fenerbahçe - kayserispor maçı zerre umrumda değil, izlemediğim maç için yorum yapmam da abes olur. dün akşamki maçta üzüldüm ben, gerçekten üzüldüm. yarın gençlerbirliği ligden düşerse bunun hesabını kim verecek? nasıl ve ne yüzle verecek?

hakem katletti maçı. bizim lehimize bariz hatalar yaptı. aslında hata demek ne kadar doğru bilmiyorum çünkü gördüğü halde çalmadığı pozisyonlar oldu. fenerbahçe lehine, beşiktaş lehine, diğer bütün takımların lehine hatalar yapılabilir. ama ben bizim maçlarımızda şaibe, hakem hatası ve gölgelenmiş galibiyet istemiyorum artık. gerekirse kaybedelim, gerekirse gitmeyelim avrupa'ya ama duruşumuzdan ve kimliğimizden ödün vermeyelim.

lig sonunda şampiyonluğu kutlarken, gençlerbirliği küme düşse şampiyonluğa sevinebilir miyiz acaba?
  • dünkü kuru gürültünün üzerine, bugünkü yarattığı derin sessizliği dinleyeceğim maç olmuştur. pek huzurlu. pek temiz.
  • futbol içinde yapılan her hataya reaksiyon vermeden önce bir adım geri çekilmenin, serin serin düşünüp konuşmanın ne kadar önemli bir erdem olduğunu çok değil bir gün sonra gösteren maçın adıdır.(bkz: allah var)
  • maçın özetlerinde sabrinin hulk hogan vari bi şekilde rakibini yere itip penaltı yapmasına hakemin kayıtsız kalarak içimde az da olsa yanan futbol ateşini söndürmüş ve bundan sonra sadece galatasaray sevgisiyle devam ediceğimi göstermiştir.
  • besiktas'in bu sefer de fenerbahce yonetimiyle ortak basin aciklamasi yapmasi gerektigini gosteren mac. haftaya da sivas'la ortak aciklama yapariz. hakemlerin ortalama turk insani oldugunu varsayarsak ve ortalama bir insanin medyadaki bu kadar baskiya dayanamayacagi ve kolayca etkilenecegini dusunursek olaylari daha rahat aciklariz belki.

dusunun ki hakem kardesimiz dun gece fenerbahce macindan sonra olanlari takip etmis (dogal olarak). bedava bir dususle fenerbahce gol atmis ve mac sonunda uzatma surelerinin birkac saniye sonrasinda ikinci golu atmis. bugun galatasaray macina bakiyoruz, artik futbol tanrilari midir nedir bilmiyorum ama cok benzer iki pozisyon genclerbirligi adina oluyor. daha bariz bir penalti ve devam ettirilmesi gereken bir oyun. dun geceki olaylarin etkisindeki hakem de "ulan ayni seyleri simdi de galatasaray aleyhine verirsem hakemligi biraktirirlar, sokaga cikamaz hale gelirim" diye dusunuyor.

sonucta biz bu hakemlerin neler yasadigini bilmiyoruz ve tahmin etmemiz cok kolay degil. stadyumun icindeki olaylardan bahsetmiyorum. esas baski stadyum disinda. fenerbahce, galatasaray gibi takimlar turk medyasinda cok guclu olan ve her sehirde fanatik seyircileri olan takimlar. dolayisiyla onlarin aleyhine verilen herhangi bir karar hakemlerin hayatina direkt etki ediyor. bu sorunlar nasil cozulur ben cozum bulamiyorum. artik hakemlerin egitimi ya da secimleri sirasinda daha dikkatli mi olmak gerekir, yonetimin basin aciklamalarina ya da medyada yapilan haberlere, tartismalara bir kisitlama mi getirilir bilemiyorum. ama bu sartlar altinda bu hakemler duzgun karar veremezler. ya tirsip buyuk takimlarin yaninda olacaklar ya da iyice gaza gelip buyuk takimi katledecekler. (ki bu ikincisi genelde besiktas'in basina geliyor)

not: bu entry turk futbolunda kapali kapilar arkasinda hicbir oyun donmedigi varsayilarak ve tertemiz bir futbol oldugu dusunulerek yazilmistir.
  • sonrasında galatasaray yönetimi tarafından beyaz sayfa diye açıklama getirmeyen maç. hayır "ligin adaletini sağlayınız" diyorlardı, sağlandı heralde. ligin adaleti şöyle olmalı, rakibimiz* lehine bir hata yapılırsa, bizim lehimize 5 adet yapılmalı. evet evet. bugs bunny adaleti bu.

galatasaray'a tebrikler, maçı kazanmışlar.

ama görüyoruz ki, büyük konuşmamak gerekiyormuş futbolda. açıklamanın ardından daha 24 saat geçmeden böyle saçma sapan bir şekilde maç kazanılınca "adalet istiyoruz, o yüzden alın 3 puanımızı gençlerbirliğine verin" denmeyeceğine göre, susmak lazımmış.

son olarak (bkz: #13012091)
  • hakemlerin gündeme oturduğu haftanın son maçıdır. galatasaray kazandı, mutluyum, kalli olmadan ilk maçı kayıpsız atlatmak lazımdı ve öyle de oldu.

ne dünkü fenerbahçe maçını izledim, ne de bugünkü maçları izledim. ancak dün akşam mallorca-r.madrid maçında öyle hakem kararları verildi, öyle büyük hatalar yapıldı ki dünyayı ve bizim ligimizi ayrı tutanlara resmen kapak oldu.

bu hafta yanan takım kayseri miydi, gençler miydi gerçekten en ufak fikrim yok golleri bile izlemedim. ancak bildiğim tek bir şey var ki o da mallorca'nın tarihi farka gitmesi gereken maçın 1-1 bittiği. demek ki ligin en önemli iki üç takımı sadece bizde değil her ülkede kollanıyor, bugün italya'da gol krallığında zirvede olan zlatan'ın attığı gollerin yarısı penaltıdan, kendisinin oynadığı inter ise yıllar sonra ilk şampiyonluğu masa başında kazanmış bir takım, onu geçtim italya'da kurdukları insanüstü kadro ile liderliği ancak hakemlerin kollaması ile elde edebildiler. juventus maçı ise koca iki sezonun istisnası oldu 3 hafta önce.
  • çok başarısız bir hafta geçiren hakemlerimizin kapanış maçı...

ben ülkemi çok seviyorum ama dışarıdan hakem getirseler hiç kimseye kızmazdım..
  • daha dün yazdık bu tip hakem hataları, basiretsizlikleri yaşanıyor, yaşanacak diye. insanların suratına baka baka yalan söyleyenler, kendi takımlarının dürüst olduğunu iddia edenler baksınlar; #13008201. burada kendilerine gerekli sıfat yakıştırılmıştır. bugün de bu sıfatı sonuna kadar hakettikleri açıkça ortaya konmuştur kuddusi müftüoğlu tarafından.

bugün bana, yarın sana. üç büyüklerin usülü bu. hiç mi hata yapılmadı dedik, ertesi gün bir penaltı verilmiyor, bir yüzde yüz gol pozisyonu olması imkansız bir ofsaytla kesiliyor. ligin bitimine beş hafta var. şampiyonluk için herkesin şansı var, dikkatel izleyelim. bakalım ve görelim, daha ne hatalar olacak. türk hakemleri iyi değil. bir hafta biri mutlaka ön plana çıkacağı bir hata yapıyor. çoğunlukla da büyük takımların küçük takımlarla oynadığı maçlarda bunlar oluyor ve küçük takımlar yanıyor. ağlamaksa diğer büyük takım taraftarına ve özellikle melislere düşüyor.

ben şaşırmıyorum bu iki pozisyon için. galatasarayı da suçlamıyorum. üstelik fenerbahçe hakemi baskı altına da almamıştı maçtan önce açıklama yaparak, kurcalanabilecek bir durum var açıkçası ortada. ama yine söylüyorum. galatasaray, beşiktaş ve fenerbahçe bu ligin devleridir. her zaman hakemler takdir hakkını diğer takımlarla oynadıkları maçlarda bu üçü lehine kullanmıştır ve kullanmaya devam edecektir. ağlamanın gereği yok. önemli olan takımların sergilediği mücadele. insanları birkaç hakem hatasına odaklayarak takımların başarılarını küçültmeye ve değersizleştirmeye kimse çalışmasın.