şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
495 entry daha
  • malum kişinin olası bir seçim malubiyetinde yaşanacakların fragmanı gibidir. donald trump'ın buradan bir sonuca ulaşacağına inanmıyorum ancak bizdeki örneği öyle olmayabilir.

kaç seçimin atı alan üsküdar'ı geçti diye oldu bittiye geldiğini bilmiyoruz, son yerel seçimde olanları, kaybedilen seçimde patlayan bombaları da gördük.

izlerken ibret alarak izleyin olayları. kendini dünyanın merkezi sanan insanlar başa geldiğinde neler olabiliyor görün...

hepsinin taktiği aynı...
    (bkz: bana kadar demokrasi benden sonra otokrasi)
  • birisinin acilen hareket ordusu'na ve mahmut şevket paşa'ya haber vermesi gerekiyor. çünkü bu kadar soysuza bir soylu yeter
  • bir faşist, dünyanın bütün faşistlerinin bir gün yapmayı hayal ettiği şeyi yapıyor şu an amerika'da...
    kendisine tapan, düşünmekten aciz cahiller sürüsünü sokağa salıp, iktidardan düşmemeye çalışıyor.

kana buladığınız, bir yudum suya muhtaç bıraktığınız, yangın yerine çevirdiğiniz coğrafyalardaki çocukların âhı var üzerinizde.
  • 2000 yılında, cumhuriyetçi aday george w. bush, florida'yı 537 gibi az bir farkla kazanarak seçimin kazananı olduğunu kesinleştirmişti. demokrat rakibi al gore'un destekçileri bugünkü gibi gergindi. süreci baltalamak için ciddi bir çaba gösterdiler. sonuçta ülkeyi yönetenlerin iktidar gücüyle oylarla oynayabileceğini iddia etmiş ve seçimin iptalini istemişlerdi. konu, yargıtay'a taşındı ancak yargıçların kararı her şeyin yasal olduğuydu.

ama 2000'den bu yana dünyada çok şey değişti. trump ve müttefikleri biden'ın zaferi konusunda ciddi şüpheler uyandırdı. trump, bunu bir şekilde yavaş yavaş enjekte edebildi. bu sayede oluşan şüpheler bugün ona inanan binlerce seçmeni harekete geçirdi. senatonun joe biden'ı tescil edeceği gün kongre binası basıldı. demokrasinin beşiği olarak bilinen bu ülkede çok garip bir işgal. öyle ki sokağa çıkma yasağı, ardından gelecek polis müdahalesi, trump'ın bugün anayasal olarak tescilinin bitirilmesi gereken joe biden'ın zaferini manipüle etmesi... çok garip bir gün..

trump, günlerdir oylamayı engellemek için pence'e baskı yapıyordu. "asla pes etmeyeceğiz, teslim olmayacağız!" gibi söylemlerle biden'ın resmi olarak başkan ilan edilmesinin son adımına da darbeyi vurdu. kongre, bugün temyizlerden de geçen oylarla beraber anayasal olarak sonuçları kesinleştirmek zorunda. işin ilginci bu aşamada itirazın olabilmesi için iki tarafın da hemfikir olması gerekiyor.

seçmen sahtekarlığı, seçim ihlali, seçim yasasının güncel geçerliliği olmadığı gibi iddialarla seçmenini harekete geçiren trump, biden'a son oyununu oynuyor. işin ilginci eğer bu olay yatıştırılırsa demokratik seçim sürecini etkilemek iddiasıyla birçok insana dava açılacak, eyalet yasalarının birçoğunda ağır yaptırımları olan bir süreç başlayacak.

senato, şimdilik kongreyi askıya aldı. anayasal olarak süreç nasıl işlenecek belirsiz. pentagon güvenlikle ilgili taşın altına elini sokmamayı tercih ediyor. polisin müdahalesi yakın gibi.

ekleme: joe biden "demokrasi adına bir şok yaşıyorum, trump'ın bunu sonlandırmasını bekliyorum." diye açıklama yaptı. tsi ile 00.10 itibariyle gösterciler polisin bir protestocuyu öldürdüğünü iddia ederek provakatif açıklamalar yaptı. fbi müdahalede bulunmaya hazırlanıyor.
  • demokratlar trump'a milyonlarca oy fark attılar. tamam şimdi sokağa cumhuriyetçiler çıkmış olabilirler ama biden'in hakkıyla kazandığı seçimleri kaba kuvvetle tanimamazlik yaparlarsa demokratların eli de karpuz toplamiyor. magacı tayfa unutmasın, demokratlarin destekçileri de sokağa çıkarsa ve trump yenilirse, öldürülmezse bir daha kodesten dışarı çıkamaz ölene kadar kodeste kalır.

edit: bir de "bu olay bizde 2023'te olacakların provası" diyen tayfa var. sen bir kazan, bak bakalım bu olaylar olabiliyor mu?

aynısını istanbul secimleri için de söylüyorlardi. "istanbul'u asla teslim etmezler" diye.. ekrem imamoğlu 1 kere yendi, kabul etmediler. ikinci defa ama bu sefer eze eze yendi ve su anda istanbul'u ekrem imamoğlu yönetiyor, binali yıldırım değil..

sen önce bir seçim kazan sonra düşünürsün bunları..
  • amerikan vatandaşlarının twitter'da "işte amerika buna dönüştü" demesi beni güldürüyor.

dünyayı kendilerinden ibaret sanıyorlar. öyle bir konfor alanında yaşıyorlar ki bütün dünyanın aslında buna dönüşmekte olduğunu ve dünyanın birçok önemli ülkesinin diktatörler tarafından yönetildiğinin farkında değiller. o diktatörlere de bir gün sandık in derse aynı şeyler yaşanacak. hatta şuan onların kanını donduran bu olayların 3 misli beteri olacaktır. amerika'da mevki sahibi kişiler görevlerine ve ülkelerine sadıktır. türkiye'de hükümet sandıkla devrilse, yarın kapınıza askerlerin dayanmayacağının garantisini verebilir misiniz? veremezsiniz. ama işte amerika vatandaşları bunu bilmiyor.

şuan yaşananları gülerek izliyorum sadece. onların "olabilir mi acaba" diye korktukları şeyi biz "olacak" diye biliyoruz. hepimiz.

dünya artık tam olarak bu. popülizm, post-truth dünyanın en büyük sorunudur.

aklıma gelmişken yazayım dedim: amerika, onca yaşanandan sonra güvenlik görevlilerini daha yeni çağırdı. bugün adını vermek istemediğim bir ülkede protestoya katılan öğrenciler evlerinden asker baskını ile alındı. aradaki farkı daha iyi ne anlatabilir ki?
  • bişey olacağı yok,kongre kalan oylamayı washington'da başka bir mekanda düzenler.2 medya minübüsü gelip canlı yayın yapar,20 ocakta yine bidon koltuğa oturur.hiçbirşey olmaz orada.baksana göstericilere ne kadar saygılı adamlar,kongredeki heykellere,antikalara,tablolara musallat olmamışlar.içerde hatıra fotografı çekiliyorlar.karınları acıkınca ve yorulunca evlerine dönerler.
  • trump yanlış örnek oldu diğer ülkelere.

ne koltuk sevdası böyle.
  • dünyada fites değişiyor.
    ayaklar baş başlar ayak oluyor. gülme komşuna gelir başına oluyor. dün yediğin hurmalar bu gün tırmalıyor. ayıpladığı ile sınanıyor.

trump seçimle gitmeyecekti belliydi birde dönün kendimize bakın. bizde daha kötü olur. cehalet olduğu yeri sadece rezil ediyor.
  • oğlum o mermerlere zarar vermeyin sakın.

https://twitter.com/…ger/status/1346916149217415174

elazığ'ın dünyaca ünlü mermeri o. tarih boyunca saçma sapan sebeplerden olayların içine dahil olmuş bir toplumun ferdi olarak rica ediyorum. sakın! allah'ım sen mermeri koru. amin.
853 entry daha