şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
  • türkiye’de sivil asker polis birbirine girmez diyen bir yazar içeren konudur.
    sanırım kendisi 15 temmuz’da köprüde, komutanının emrine uyan er’lerin bile linç edildiğini unutmuş.
  • district of columbia baskent bölgesinde aksam saat 6 itibariyle curfew sokaga cikma yasağı basladi ve fbi ajanlari sahada capitol hill dedigimiz kongre binasi boşaltıldı baskan trump secilmis baskan biden tvde mesaj verdikten sonra mecburen gostericilere seslendi ve evlerinize dönün dedi.

baskan yardimcisi pence anayasaya ve yasalara bağlıyız sonuclari kabul etmeliyiz dedi ve baskan trump'in yaninda durmadı.

capitol hill ve çevresi metropolitan polisi tarafından boşaltıldı olaylar duruldu göstericiler dağıldı national guard sahaya indi durum stabil gençler hadi yatin uyuyun.
  • "25th amendment" sozcuklerini gorup merak edenler icin aciklamak isterim.

bu anayasa maddesi genel olarak abd baskanlik makami uzerinde baskan yardimcisinin gorev ve sorumluluklarinin cercevesini cizer.

4 bolumden olusur.

1. bolumde abd baskani gorevi basinda vefat ederse

2. bolumde baskan yardimcisi vefat ederse / istifa ederse / gorevden alinirsa

gerceklesecek yasal surecler anlatilir.

3. bolum tiriviri, geciyorum.

bu gece konusulan ise 4. bolumde gecenlere atiftir.

25th amendment section 4:

"section 4. whenever the vice president and a majority of either the principal officers of the executive departments or of such other body as congress may by law provide, transmit to the president pro tempore of the senate and the speaker of the house of representatives their written declaration that the president is unable to discharge the powers and duties of his office, the vice president shall immediately assume the powers and duties of the office as acting president.

tr:

"başkan yardımcısı ile yurutme organlarinin veya kongre gibi başka bir organın temsilcilerinin çoğunluğunun, kanunla izin verdigi durumlarda (mesela senatoyu bastirtacak eylemleri kiskirtmak), senato başkanına ve temsilciler meclisi başkanına yazılı olarak başkanın görevini yerine getiremeyeceğine dair beyanda bulunmalari halinde başkan yardimcisi baskanlik makamının yetki ve görevlerini derhal devralır."

ek: capitol'de vurulan kadin hayatini kaybetti kesin bilgi. sagci olmadigim icin "otobuse tas atmis o zaman gebersin" gibi insanlik disi ifadeler kullanmayacagim. yazik oldu. "pa'de 400.000 oy caldilar" yalanina bir hayat vermis oldu. dinince dinlensin diyelim.

ek 2: trump az once bir tweet atti ancak "dagilin" cagrisini yineledigi bu tweette yine "calinan secimi savundunuz, vatanseverler, bugun asla unutulmayacak" vb. seklinde provokasyona devam ettigi icin ben yazana kadar gozumun onunde silindi. bu herifin sosyal medya hesabini bloke etmek falan degil kendisi su dakika tutuklanmali ama tabi pence (ben kendisine abd'nin melih gokcek'i diyorum) yukarida acikladigim kanunu isletecek capta bir adam degil.

belki bir ihtimal kendisini kurtarmak icin yaparsa sasiririm ama dedigim gibi kendisi bir devlet adami degil, bir melih gokcek.
  • evet. narsist bir orospu çocuğunun koskoca cumhuriyetçi parti’yi 4 senede nasıl sikerttiğini izledik.

bu saatten sonra bunlar bir daha toparlanamaz artık. liberal yeni nesil karşısında boomer jenerasyonun mefta olmaya başlaması ile partinin elinde kalan son koz olan gerrymandering de bir işe yaramayacak. demokratların gençleri ve azınlık nüfusu sandığa gitmeye motive ettikten sonra georgia gibi bir eyaletten bile iki tane senatör çıkarabilmeleri bunun bir işareti. bu olaylar da tabuttaki son çivi olacak. artık ya ılımlı sola dönecekler (ki demokratların içindeki aşırı solcu, “squad” tayfasına karşı iyi bir alternatif olabilirler) ya da zamanında whigs‘lerin başına gelen yaşanacak ve tarih sahnesinden silinecekler.

bunları üç seçim öncesine kadar mccain’e oy vermiş biri olarak söylüyorum.
  • dik dur eğilme bu millet seninle!
  • su an ortalik sakinlesmis olarak gorunuyor ancak bu burada bitmedi diyerek ayrilmislar mekandan. ayrica, yikim yapanlarin trump destekcisi olmadigini, kotu amacli insanlar olduklarini soyluyorlar. tarih tekerrur gibi. he he dis gucler geldi capital inin camini kirdi he canim he.

edit: curfew basladi, protestocular dagildi, fbı sokaklarda. olay bitti. amerikali protestocular bu kadarmis. ben gidip muge anli izleyeyim bari.
  • takip ettiğim tuhaf olaylar silsilesi.

trump bir nevi darbe girişimine kalkıştı daha doğrusu böyle bir şey olsaydı nasıl olurdu diye nabız yokladı herhalde. sonucu erken öğrenince de geri vites attı.

biden, trump'a çabuk şu olaylara müdahale et bütün dünyaya rezil olduk minvalinde şeyler söyledi. öylede oldu, küçümsedikleri türkiye dış işleri tarafından çekirdek kola izleniyorlar şu an.
    (bkz: nbc muhabirinin erdoğan'a diktatör demesi)

işin sonu nereye varacak merak ediyorum ama benden bu kadar saat çok farklı yetişemiyorum olayların hızına. iyi gecelerrr.
  • bende çok ilginç duygular uyandıran olaylar. ilk söylemek istediğim solcular böyle meclisi bassa (hem de kaybedilmiş seçim üzerine) şuan hepsi kurşuna dizilmişti. orada infaz edilmişlerdi. polis göstericilere saldırmıyor, dokunmuyor. sadece binanın içinde silah kullandılar. solcular olsa şuan dışarıda da bir tane eylemci bırakmamışlardı.

dikkatimi çeken bir şey, şuan amerikada demokratlar normalde sağcılar solcu protestolar için neler söylüyorsa aynısını söylüyor. direk aynısı.

yaşanan olayda gerçekte blm hareketindeki şiddetin binde biri yok. zaten bu salak sağcılar eylem yapmayı ne bilsin. salak salak binaya daldılar. o kadar. ama anayasaya karşı var. ilkesel olarak yapılmayacak hareket yaptılar.

normalde önce ülkeyi kuşatırsın sonra meclisi basarsın. tam dallama bunlar.

ben olsam salardım. binanın sembolik olduğunu, demokrasinin bir ilke olduğunu hatırlatır hiçbir şey yapmazdım. cumhuriyetçilerin binaya girip dalga geçip bayrak asıp oval ofisi basmasını seyrederdim. televizyondan “protesto etmek herkesin hakkı” derdim. 24-48 saat boyunca oyun oynar sonra da kendi kendilerini rezil edip çıkarlardı. gelecek seçimde de bu görüntüleri kullanırdım. “siz meclis basan zihniyetsiniz” lafını ağzımdan düşürmezdim. müthiş olurdu.
  • şimdi ırak demokrasi götüreceğiz açıklaması yapıp orduyu sokmuyor mu amerika'ya?

sonra amerika halkıyla bir olup özgürlük heykeline ip sallayıp gömmüyorlar mı suya?

hesabın var mı? giriş yap