şükela:  tümü | bugün
  • yıl 2040'tır, rrr torunları hagi, simoviç ve prekazi'yi karşısına almış konuşmaktadır.

- paranın değersizliği mi kaldı artık. bizim zamanımızda para beş para etmezdi.

- nası yani dedoş?

- lan sıpa, bizim zamanımızda bir dolar birbuçuk milyon liraydı.

- birbuçuk milyonluk kağıt paralar mı vardı? nerden buluyordunuz?

- ohooo o ne ki, yeşil yirmibeşmilyonluklar vardı...2002'de ilk maaşımı aldım ben, yediyüzelli katrilyon liraydı...yok milyar mı, trilyon mu işte her neyse...

- oha...

- oha tabi eşşoğlueşşek. babannenle gider çiğdem alıp yerdik biz, bardağı 500 milyona. bin mi milyon mu öyle bişey işte.

- bi kuruş kaç milyon liraydı o zaman dede?

- kuruş yoktu ki, beş sıfır attılar, ben yirmibeş yaşındaydım o sıra. yirmidört mü öyle bir şey...
  • fransa nın yeni frank a geçmesi sonrasında yıllar boyunca alışverişlerinde eski frank deyimini kullanan iki kuşak fransızın yaşadığının bir benzerini yaşayacak insanlar. bu mağduriyetin euroversiyonu, italya ve ispanya da had safhadadır. 50 yaşın üzerindekiler euro etiketlere uzun uzun bakıp herşeyin fiyatını liret ve peseta olarak hesaplar ya da sorarlar.
  • özellikle yaşlıların eskiyle yeniyi bizden - e tabi görmüş geçirmişlik kıtlığı, daha kolay karşılaştırabilecekleri ortak payda durumunun gerçekleşmesiyle halimizin vehametini daha iyi anlamaları durumu. mental maduriyet. sonuçta ölçüt/adı değişiyor ama hayat eskisinden pahalı...
  • fransa'da birzat gordugum sıkca yasanan bir vakadir. supermarketlerde yaslilar para cuzdanlarini kasiyere uzatirlar....kasiyerler ordan gerekli olan ucreti alirlar....zira hayatlari boyunca frankla yasayanlar bi yastan sonra euro hesabi yapmakta asiri derecede zorlanmaktadirlar....
    ayni durumun turkiye'de yasandigini dusunursek...para cuzdanini kasiyere uzatan yaslilarin bos cuzdanla evlerine donmeleri muhtemel sayilabilir.....(eminim fransa'da da ornekleri yasanmistir)
  • ekim ve nisan'da saatler ileri-geri alınınca ilk haftayı "saat altıyı çeyrek geçiyor ama aslında beşi çeyrek geçiyor" söylemleriyle yaşayan türk toplumunun topyekün yaşayacağı mağduriyettir sözkonusu olan. olay yaşlı genç olayı değil yoksa.
  • zamaninda devletine guvenmeyip parasini yastik alti tabir edilen sekilde saklamis, bu sekilde de ekonomiye ciddi zararlar vermis insanlar toplulugudur. degisim zamani geldiginde ellerinde bavullarla bankalara kosacak, bu kadar parayi valla billa yasal yollardan elde ettiklerine kimseyi inandiramayacaklardir.
  • hiç merak edilmesin o yaslilar 6 adet sıfırı son 4, 5 yıldır atmış durumdalar zaten. onlar asıl milyon ve milyar lara hiç alışamamışlardı.
  • mağdur olmamakla kalmamış, kendilerinden sonra gelen nesilleri, ve hatta 2. nesilleri de mağdur etmişlerdir.

lakin, annanesine sık sık giden 6 yaşındaki komşumuzun çocuğunun "5 milyon versene dondurma alıcam." dediğini gözlemledim yakın zamanda.