*

şükela:  tümü | bugün
 • iso olayini cope atmanizi saglayacak , yarmis bir kalite yonetimi daha dogrusu disiplini.
 • burada bahsedilen sigma degeri, herhangi bir populasyonda hesaplanmi$ standart sapma degeridir. standart kalite kontrolde sapma (gaussian olmali - ba$ka varsa duymadim), population mean'den (unbiased) saga ve sola 3 sigma kayarak populasyonun bu alanda kalan elemanlarinin istenilen ko$ullarda oldugunu gosterir. 6 sigma yakla$imi ile her ne kadar 2 kat mesafe kaydedilse de, aslinda (tam hatirlayamadim) kabul edilebilir eleman sayisi sadece %3-6 civari artar (atiyor olabililirim). yani tail area denilen can egrisinin kuyruk kisimlarindaki elemanlarin bir kismi daha guvenli bolgeye dahil edilir...
 • uzun donem ciktisi olarak % 99.99966 lik bir yetenek oranina sahip, hata oranini azaltip; ciktilari iyilestiren, musteri tatminini; rekabet gucunu arttiran ve garanti giderleri azaltan sistem.
 • sigma, şirket süreçlerini ve ürünlerini iiyileştirmek için motorola, texas instruments, alied signal, general electric, boeing, sony gibi firmaların kullandığı bir kalite ve proje yönetim metodolojisidir. 1980’lerin ortalarında motorola tarafından, japon kalite fikirleri ve sistemlerinin süreçlerde uygulanması amacıyla geliştirilmiştir. 6 sigmanın amacı, mevcut problemleri çözmek, deneyimlere dayanan karar vermeden verilere dayanan karar verme sürecine yönelmek, adım adım iyileştirmeden sıçramalı iyileştirmeye yönelmek, altı sigma kalitesinde yeni ürün ve süreçler tasarlamaktır. sadece %99’luk bir kalite, yıllık ya da milyon ürün bazında kalitesiz ürün ve servislerin mevcudiyeti demektir. bu durum, bir müşteri bazında düşünüldüğünde %100’lük bir hata anlamına gelmektedir. sigma ölçeği, süreç yeterliliğini yansıtan istatistiksel bir birimdir. dağılımın merkezinden iki yana doğru oluşan standart sapmalar, sigmalardır. sigma ölçeği, ürün başına hata, milyon ürün başına hatalı ürün, hata olasılığı gibi tanımlarla yakından ilişkilidir. (bkz: 6 sigma örnekleri)
 • uygulamada insanlara, tıpkı karatede olduğu gibi değişik renklerde kuşaklar veren (yeşil, siyah) kalite yönetimi. iş süreçleri gelişimi için önerilen bir projenin hayata geçirilmesi için, projeden minimum 100k getiri bekleyen yönetimdir ayrıca.
 • extra bilgi için
  (bkz: sigma 6)
 • soyledigi basit, icerigi geyik, ama klasik bir dani$manlik pazarlama populeri olan metodoloji. son zamanlarda in.
 • (bkz: general electric) , (bkz: jack welch)
 • türkiyede geçen seneye kadar arcelik tarafından da kullanilmiş olan bir istatistiksel kontrol tekniği ve yönetim felsefesidir, gerçi bu yeni yapılanmada altı sigmaya hala yer veriyorlar mı tam olarak bilemiyorum. dünyada altı sigma sözünü ilk kullanan firma 1980'lerde motorola olmuştur. hatta kullanmakla kalmamış, bu felsefenin tüm formülasyonunu üstlenerek ve kobay olarak da kendi firmalarını kullanarak o yıllarda yükselen bir başarı ivmesi yakalamışlardır. bu başarıyla da malcolm baldrige uluslararasi kalite ödülü ile de ödüllendirilmişlerdir. bütün olay ödüldedir, ödül için kullanmak gerekir bu felsefeyi.
 • chebyshevin teoreminden hareketle geliştirilmiş kontrol sistemidir. buna göre normal dağılıma yakınsayan her türlü dağılım için, ortalamanın +3 ve -3 standart sapması (sigma) arasındaki noktalar, toplam alanın %99.99'unu kaplar, pratikte bu %100 kabul edilir. neredeyse %100 hatasızlık olarak düşünülebilir.