şükela:  tümü | bugün
 • not: 2008’den beri yaşanmış en büyük düşüş.

  büyük sermaye babalarının artık sermayenin vücut değiştirmesini istediğinin delili olan olaydır.

  https://twitter.com/…tcom/status/960624031081910273

  edit: şu an birçok farklı sitede de paylaşılmaya başlandı. televizyona da yakında düşer.

  kişisel teori editi: ingiltere’nin ve amerika’nın arasında gerçekleşen soğuk savaş şiddetini arttırdı. ingiltere uzun zamandır planladığı gibi sermayesini çin ve hindistana doğru kaydırarak arka planda da geleceğin finans sistemi olan blockchain teknolojisi üzerinde altın karşılığında coin basarak bir yandan da diğer enstrümanlarıyla(ingiltere’nin ekonomik hiyamesinde olan hindistan gibi ülkeler.) bitcoin’in üzerine darbe üstüne darbe vurarak ekonomik, diplomatik ve en nihayetinde askeri çatışmaların hatta savaşın sınırlarını çiziyor.
 • wall street journal'a gore mumkun degildir.

  5 subat'taki borsa dususunu olasi enflasyona uygulanacak faiz artislari ve gecen hafta aciklanan hazine bonosu ve maas artis rakamlarina bagliyorlar. eksici borsacilarin anlayacagi dilden yorumlari da borsa uzun bir artisin ardindan soluklandi seklinde.
 • bu işlerin uzmanı değilim ama her 10 sene de bi kriz çıkmıyor mu dünya genelinde. onun başlangıcı olabilir.
 • 2018'de bir şeyler olacak dostlar bu haberler de ayak sesleri. "bitcoin, blockchain ne alaka lan" diyen arkadaşları şöyle alayım (bkz: the economist'in 1988 yılındaki bitcoin kapağı/@3lly).

  abd 2008 krizinden bu yana rekor seviyede dolar basarak durumu kurtarmaya çalışıyor. grafik korkunç 2018 bu çarkın sonu olabilir.

  ve genel olarak bakarsak abd'nin dolaylı olarak dünyanın sahiplerinin kafasında bir plan var. 10-15 yıl içinde dünyayı bambaşka bir yer olarak planlıyorlar. ekonomik ayağı büyük krizden sonra şekillendirilecek. sosyolojik ayağından harari son g-20 konferansında bahsetti. ben izleyin derim ama zamanı olmayanlar özetini kendi yorumumla beraber şurada yazdım. özetin özeti ise şuanki insanlık jenerasyonu "son özgür düşünen nesil" olacak.
 • ülkemiz vergi sistemi kullanılarak kolaylıkla aşılabilecek kriz durumudur.

  alsın her arabadan iki araba parası vergi, alsın her galon yakıttan üç galon parası vergi, vursun emlak vergisini beyaza, vursun gelir vergisini siyaha, vursun deprem vergisini latinoya, vursun zorunlu bireysel emekliliği hispaniğe, tertemiz olur hesap defterleri. oradan gelen parayla cumhuriyetçilerin de vergilerini siler, sanayiyi rahatlatırsa değme keyfine. artık sağa sola saldırmaya da gerek kalmaz.
 • acikcasi abdde yasanacak olasi bir kriz turkiye icin avantaj olacaktir.
  dolar icin 7-8leri konusurken bi bakarsiniz 3un altini gormussunuz.
 • abd'de kriz ortaya çıkması tl ya da daha geniş çerçevede gelişmekte olan ülkelerin paralarının değerlenmesine değil çok kuvvetli şekilde değer kaybetmesine sebep olacağından (güvenli limana kaçış) bizim ekonomimiz açısından olumsuz bir durumdur.
 • inşallah doğru haberdir. bu krizle beraber inşallah dünya büyük bir kaosun içine sürüklenir. ben battım herkes batsın, ben mutsuzum herkes mutsuz olsun amk.
 • kriz falan değildir. bir düzeltme hareketi gibi düşünmüşler genellikle ama en mantıklı açıklamayı bbc yapmış.

  --- özeti ---
  cuma günü açıklanan maaş artış oranı beklenenin üzerinde oldu. bu harcamayı, dolayısıyla enflasyonu tetikleyecek. enflasyonu kontrol altında tutmak için fed'in önümüzdeki günlerde faiz arttırması kaçınılmaz. faizlerin artacağı beklentisi borsada satışlara sebep oluyor.
  --- özeti ---

  zaten son bir yıl içinde %20'den fazla bir artış kaydetmişti dow jones. balonun normale dönüş hareketi olmalı.
 • abd'de oluşacak kriz sonucu doların düşeceğin zanneden hayalperestleri barındıran başlık.

  abd'de kriz olursa dolar/tl'de çok sert yükseliş görürüz, sebebi abd'li yatırımcıların ihtiyaç duydukları likiditeyi sağlamak için bizim gibi ülkelerdeki paralarını çekmeleridir.

  hisse senetlerindeki, dibs ve repo'da tl olarak duran paralarını usd'ye çevirerek götürecekleri için tl hızlı şekilde değer kaybeder.