şükela:  tümü | bugün
 • geçen cuma abd'den borsaların %2 civarında düşüşüyle başlayıp dün dünya borsalarında devam eden olay. (bkz: bist), dün açıklanan tüfe verisinde enflasyonda görülen iyileşme sebebiyle sadece %1 civarında değer kaybedip nispeten az zararla dünü kapattı ama bugün daha zorlu bir gün olabilir.

  şu an itibariyle abd'de (bkz: nasdaq) %4 , (bkz: s&p 500) ve (bkz: dow jones) ise % 5 civarlarında değer kaybettiler. korku endeksi olarak adlandırılan (bkz: s&p 500 vix) endeksi ise %120 civarında artarak bir günde 16'dan 38'lere kadar çıktı.

  sabah borsalar açılınca çok büyük yıkılış görülebilir, sabaha kadar ne olur bilinmez ama şu an açık olan vadeli borsalarda;

  (bkz: dax)(almanya) %5
  (bkz: nikkei)(japonya) %8
  (bkz: ftse)(ingiltere) %4

  civarında değer kaybetmiş görünüyor.

  diğer ülkeler de çok farklı görülmüyor. yarın borsalar için büyük bir çöküş günü olabilir başlık şurada dursun.

  sebebine gelince borsalarda uzun süredir büyük düzeltmeler bekleniyordu muhtemelen gerçekleşiyor ama çok uzun zamandan beri devam eden dünya borsa rallisi bittiyse çok canlar yanacaktır. o yüzden küçük yatırımcı borsada yatırım yapacaksa çok daha dikkatli olmalıdır.

  düzenleme :
  avustralya borsaları -%3 civarında değer kaybederek kapandı.
  japonya borsaları -%5 civarında değer kaybederek kapandı.
  tayvan borsaları -%5 civarında değer kaybederek kapandı.
  çin borsaları -%3 civarında değer kaybederek kapandı.
  brezilya borsaları -%3 civarında değer kaybederek kapandı.
  hong kong borsaları -%5 civarında değer kaybederek kapandı.
  arjantin borsaları -%5 civarında değer kaybederek kapandı.
  büyük avrupa borsaları -%2 üstünde değer kaybederek kapandı. bist -%1 ile pozitif ayrıştı.
 • kriptoya savaş açıp alınan ahlardan dolayı olabilecek 'çökme'.

  çökmeye bak amk, %5. öyle çökme mi olur lan? piii

  edit: btc'ye kumar diyenler mi dersin, %5 düşüşün hafife alındığını zannedenler mi dersin, hepsi aşağıda. hakikaten yeni nesil ironiden anlamıyor.
 • sanal para( bitcoin ve türevleri) balonu yakında patlayacak. karşılıksız basılan para, para değil bir kağıt parçası, banka hesabınızda duran anlamsız sayılardan başka bir şey değildir.
  bu tarz krizlerde mutlaka anlamsızca şişirilen bir balon patlar. en son emlak balonu patlamıştı. bilin bakalım sırada hangisi var?
  investing'e şöyle bir bakınca bile görüle bilecek gerçektir. nerdeyse tüm temel endeksler kırmızı. kan görüyorum hocam vahşet görüyorum...
 • borsa, kripto paralar gibi kumar değil bir yatırım aracı olduğu için %5 düşüş olduğunda çökme denir.
 • dünyada en uzun süren iyimserlik, akıl tutulmasının sonuna gelindi gibi. para bolluğundan ne yapacağını şaşıran piyasalar, aman keyfimiz kaçmasın diye kafasını kuma gömmüş sürekli yükseliyordu. gaz bitti. artık para memleketine dönüyor. türkiye de alex karşısında ters ayakta kalmış kaleci gibi. o top gol olur. bye bye dolares.
 • pek dillenmedi ama çoğu banka 2018 yılı beklentilerinde, birinci çeyrekten sonra küresel bir kriz olabileceğini raporladı. belki de başlangıçtır.
 • üstte @uyumaz ın da dediği gibi.. doların yükselişi de başlarsa bu afrin vs olayları esnasında hiç hayırlı olmaz.. kendimizi nasıl ve nereye dayarız bilemiyorum. gidiş çok tehlikeli.
 • cuma günü dow jones'in -666 puanla kapatmasıyla ilk sinyali çaktığı çöküş. herifler resmen rakamlar üstünden mesajı verdiler pazartesi günü de ortalığın içine sıçtılar.

  avrupa borsaları bir süredir aşırı pahalılaşan euro'dan dolayı düzeltme sürecindeydi. buna abd ve asya piyasaları eşlik edince çatlak derinleşmeye başladı.

  para hem borsalardan hem de kripto paralardan çıkıyor şu günlerde. düşüşler sürerse para güvenli liman olarak ilk etapta gelişmiş ülke paralarına (dolar,euro,yen,frank vs) orası da çatırdarsa sarıkıza* akacaktır. tabi şu an bunları söylemek için erken. fakat görünen o ki bir şeylerin değişmeye başladığı günler geldi...