şükela:  tümü | bugün
 • bugün bir arkadaşımın yedek subaylıktan muvazzaflığa geçiş sınavında yaşadığı sorundur. aslına bakarsanız onun gibi birçok kişinin yaşamış olduğu sorundur. olayı özetlemeye çalışacağım. bazılarınızın bildiği gibi son iki dönemdir milli savunma bakanlığı yedek subayları muvazzaf subay olarak almaya başladı. buraya kadar her şey normal. gerekli belgeleri topladıktan sonra arkadaşım da başvurusunu yaptı. 05 şubat 2018'de ilk olarak yazılı sınav, sağlık ve fyt mülakatlarından geçtiler. o da herkes gibi elinden gelenin en iyisini yaptığını söyledi. fakat yazılı sınav sonuçlarını o gün açıklamadılar. sonraki gün ise sözlü mülakata katıldılar. asıl sorun burada başlıyor. normal bir mülakattan beklenen hiçbir şey yok! memur heyetinden oluşan kurullar mülakata aldıkları adaylara skandal nitelikli sorular sorarak adayların neredeyse tamamını eliyor. mülakatta adaylara "berkin elvan öldü mü öldürüldü mü?" islamın şartları nedir?" "kur'an-ı kerim'den bazı ayetleri sayar mısın-okur musun?" tarzında sorular geliyor. mülakat çıkışında da insanlara belgeleri geri verilerek hiçbir açıklama dahi yapılmadan evlerine yollanıyor. acaba bu insanlar muvazzaf subay değil de muvazzaf imam almak için mi bu mülakatı yapmış bulunmaktadırlar?
  bu konunun önem arz ettiğini düşünmekteyim. bu sebeple konuyu kamuoyuna duyurmayı ve gerekli mercilere ulaşmayı başarabilmemiz gerekiyor. bu şekilde usulsüzce yapılan bir mülakatın ancak iptal edilmesi gerekmektedir.
  mağdur olan diğer arkadaşların da geçti gitti diyerek konuyu boş geçmemeleri gerekiyor. susmayın arkadaşlar!
  aynı sorun önceki dönem de yaşanmış ve hatta haberlere konu olmuştur: kaynak haber
 • örneğin stratejik savaş planları yapmak yerine dua okuyarak savaşa gitmek amaçlanıyorsa gayet normaldir.
 • şaşırtmamıştır.
  ülkede haşat edilmemiş hiçbir şey kalmadı; ancak ordunun durumu her şeyden vahim.

  son birkaç on yılda başımıza örülen çoraplarla ne amaçlandığı sorusu, her vahim olaydan sonra en fazla hasarın türk ordusuna verildiğini gördüğümüzde berraklaşıyor. ordu giderek daha da pejmürdeleşecek. kıraat ve ilmihal bilgisiyle subay yapılanlar, general, kuvvet komutanı hatta genelkurmay başkanı olacak.

  bu bölge üzerinde düşünülen projelerin, dünyanın en kalifiye ordularından birisi türkiye'deyken hayata geçirilmesi mümkün değildi. "şeriat getirme" heveslileri sayesinde şimdi bu problemi hallediyorlar, hatta hallettiler bile.
 • yedek subaydan muvazzaf subay alınması bile başlı başına bir sorun, böyle almaları ise bambaşka bir sorun olmuş.