şükela:  tümü | bugün soru sor
 • küresel para piyasaları dengelerini alt üst edecek gelişmedir.

  dünya ekonomisini yakından ilgilendiren new york borsası günü çok ani bir düşüş olan yüzde 5'lik kayıpla kapadı. bu durum piyasaları sallarken birçok borsanın kapalı olması ülke bazındaki kayıpları şu anda belirsizleştiriyor.

  dow jones endeksi 1100 puanlık kayıpla son 7 yılın en sert düşüşünü yaşadı. bu düşüşle dow jones ilk kez 4 haneli düşüş (1100 puan) yaşamış oldu.

  -abd'de tarihi satışların yaşandığı seansta bir ara yüzde 6'yı bulan düşüşün 'tetikletici satış' denen programatik satışlar nedeniyle olduğu sanılıyor.

  -s&p endeksi günü yüzde 4.1 düşerek ağustos 2011'den beri en sert düşüşünü yaşadı.

  -tahvil faizi ise panik satışlar ve güvenli liman algısı ile yüzde 2.71'e kadar geriledi.
 • vıx (korku endeksi) yüzde 77'den fazla yükselerek 30'un üzerine çıkmış.
 • amerikan ve dünya borsaların bir şişkinlik olduğunu bazı uzmanlar dile getiriyordu lakin ilk tetikleyici etken beklenenden iyi gelen, amerikan tarım dışı istihdam ve saatlik kazançlar verisi oldu. amerikan ekonomisi beklenenden daha iyi performans sergiliyor şeklinde bir algı oluşmaya başladı. bu da fed'in 2018'de 4 faiz artışı yapabileceği endişesini beraberinde getirdi. ilerleyen günlerde açıklanacak amerikan enflasyon verisi oldukça önemli gelecek hakkında tahmin yürütmek için. vergi reformunun etkileri görülmedi bile henüz üstelik.
 • high frequency trading sistemi ya da yapay zekanın yaptığını düşündüğüm hareket.

  tüm dünya borsalarında bir şişkinlik var ama bence bu bir trend dönüşü değil.

  ayrıca şubat ayı da bu tip sert düzeltmelerin sık olduğu bir ay değil.

  temel analize göre de normal bir durum değil.

  (eğer çok ciddi bir insider vakası değilse tabi. eğer öyle ise zaten sec ortalığı yıkar.)

  lafı çok uzatmayalım:

  skynet is loading...
 • tamamen düzeltme olan sert piyasa hareketi. elinde bıst hissesi bulunan arkadaşlar sabah ilk şokun geçmesini bekleyip daha sonra satabilirler. yarın sabah bıst açılışı en kötü 115500 civarı yapacağını düşünmekteyim. gelecek için kaygım büyük. eğer piyasayı ayılar ele geçirirse 89 binlerde soluğu alırız. stop noktanız olsun sevgili yatırımcılar ve kendinize bir iyilik yapıp stop olun. yatırım tavsiyesi içermemektedir. sadece benim hüsn-i kuruntum.
 • tanım: en fazla içimizden geçer bizde teğet geçti teğet geçti diye yine ibiş ibiş el çırpıp mevzuyu sevinçle karşılarız. kaldı ki zaten biz hep 50 liralık kullanıyoruz bize birşey olmayacaktır.