şükela:  tümü | bugün
 • elon musk'un acikladigi hedeflenen falcon heavy firlatilis tarihi.

  https://twitter.com/…musk/status/957361443023695872

  buyuk ihtimal ertelenir.
 • ertelenmezde biz de izleriz inşallah doya doya denen beklenen teknolojik feza olayı.
 • adamlar nelerle uğraşıyor biz hala köpeğe hallenen dayı izliyoruz.
 • yıldızlar arası yolculuk başlasın o zaman. şimdilik yörünge ekspresi.
 • (bkz: #74006155)
 • "bizim ülkemizde hayal satılmaya devam edilirken gerçekleşen test."

  yalnız herif ciddi ciddi mars'a tesla roadster gönderiyor. müthiş bi tek.
 • hedeflenen fırlatma zamanı için "1:30 pm et" demiş, spacex twitter'da.

  türkiye kış saati ile akşam 9:30.

  yeri gelmişken: bizim saatlerimizi neden iran sınırından geçen meridyene göre ayarladığımızı çözebilen var mı? elalem roket fırlatıyor; bizdeyse adamın biri saat ayarını bozdu, iki yıldır düzeltemiyoruz.
 • başarılı olması halinde-ki bugün değilse bile yarın olacak- uzay programlarının hükümetlerin elinden kurtarılıp özel şirketlere geçmesinin ne kadar faydalı bir şey olacağını ve amerika'nın mars'a insan gönderen ilk ülke olmak adına, nasa'nın insanlığa ve bilime çok daha faydalı programlara ayırabileceği bütçeyi sls'e* gömmesinin gerzekliğini gözler önüne serecektir.

  2014'ten bu yana sls'in geliştirilmesine ayrılan bütçe 7 milyar dolar'ın üzerinde, 2024'e kadar 35 milyar dolar'ı bulması bekleniyor; fırlatma başına maliyet insansız testler için bile 500 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. roketlerde uzay mekiği programından elde kalan motorlar olan 16 adet rs-25 modifiye edilerek kullanılacak, gel gör ki bu motorlar şimdiye kadar üretilmiş en pahalı roket motorları ve bunların işi bittikten sonra da onların yerine geçecek yeni ve daha düşük maliyetli motorların geliştirilmesi ve test edilmesi gerekecek ki bu da başlıbaşına çok masraflı bir iş. sls her fırlatmada bu motorlardan 4 tane kullanacak, yani eldeki motorlarla toplamda sadece 4 fırlatma yapılabilecek. büyük ihtimalle programın ömrü de bu kadar olacak çünkü yeni geliştirilecek motorlara harcanan paranın amorti edilmesi için çok fazla fırlatma yapılması gerekiyor. eğer mars'a koloni kurmayacaklarsa bunu yapmaları mümkün değil, kuracaklarsa da sls'te kullanılan 70'lerden kalma teknolojiyle, bugünün teknolojisini direkt olarak amaca uygun kullanan spacex ve diğer özel şirketlerle yarışabilmeleri ihtimali sıfır.

  nereden baksan aptallık; güneş sistemi'nin keşfinde kullanılabilecek sondaların, yeni nesil uzay teleskoplarının geliştirilmesine ayrılabilecek para ve zaman, onları kullanarak bilime ve insanlığa akılalmaz katkılar yapabilecek insanların zekası, hepsi politik kazanç uğruna, hatta o kazancı getireceğine inanılan başarıyı bile elde edip-edemeyeceği şüpheli olan bir proje uğruna çöpe atılıyor.

  diğer taraftan falcon heavy için yeniden kullanılabilir roketler sayesinde fırlatma başına maliyet ortalama 100 milyon dolar ve alçak yörünge için yaklaşık 65 ton yük kapasitesi öngörülüyor. yani sls'in en kötü ihtimalle beşte biri maliyetle yarısı kadar yük taşıyorsunuz. sls'ten daha fazla kapasiteye sahip bfr'ın fırlatma başına maliyetinin çok daha düşük, uzun vadede falcon 1'in 11 milyon dolarlık bedelinin bile altında olacağı söyleniyor ki alçak yörüngeye 250, mars'a 100 ton taşıyabilecek bir roket için böyle bir bedel komik, bu yüzden inanmak en azından şu an için zor geliyor, ancak maliyet falcon heavy'yle aynı olsa bile uzaya yönelik bilimsel veya ticari tüm gelişimi kökten değiştireceğine şüphe yok.