• akp muhaliflerini anlamak güç mü? tabi beyin küçülünce zor oluyor sen de haklısın. yazalım ama.

doların 4 olması ile derdi yok kimsenin. kimse dolar 4 oldu diye sevinmiyor.
    hani diyorsunuz ya her şeye zam gelecek, çocukların gelecekleri karanlığa doğru gidiyor vs. akp'nin karşısında duranların geleceği zaten karanlık. onlar zaten eve ekmek götürebilmek için kıçını yırtıyor. akp yandaşı türlü ihalelerden vurgun yaparken, muhalif ülkede yok sayılıyor.

peki niye mutlu oluyorlar biliyor musun?
    çünkü dolar yükselince milleti siken, milletin a. koyan sizin gibi yandaşlar zarara uğruyor. batıyor bazılarınız. bu milletin elinden vergi adı altında söke söke para toplayıp yandaşına dağıtan bir iktidar partisini istemiyor. kısaca, muhalif olan zaten zorda, e dolar şöyle 5'i bulsun da siz de göte gidin biraz. hem bize hep bize vallah biraz da size.

yıl sonunda 3.88'i görecek kurdur. ben demiyorum merkez bankası diyor. yatırım tavsiyesi değil ama siz yine de merkez bankasına bir daha sorun.
  • 70 yasina merdiven dayamis bir adam adalet için yururken (yaptiklari, partisi, geçmisi ne olursa olsun bunlardan bagimsiz olarak saygiyi hak eden bir eylem), onunden geçtigi good year isçileri daha 24 saat once hukumetin ozel sektorde haftalik izin gununu kanunla iptal etmesine aldirmadan iktidara karsi hak arayacagina muhalefete piskin piskin nanik çekerse, bu duzenin bitmesi için akp muhaliflerinin memleketin batmasini bile goze almasi pek de garipsenecek bir durum degil. burada fakir edebiyati yapilmayacak kadar kavram kargasasi yasaniyor. insanlar çikarlari ugruna çok ilginç ideolojik saplantilara batabilirler ama bizde kendi çikarinin dahi ne oldugunu unutturacak kadar lumpenlige yol vermis, algi kanallarini kapatmis bir iktidar var.

neden biliyor musunuz? çunku bu ulke, yonetenler tarafindan dolar yukselmesinin yaratacagi kaostan kat be kat feci bir uçuruma dogru surukleniyor. mal varliklari dolarin yukselmesiyle eriyor ama ekonomik mal varligi zaten adi ustunde guvene dayali suni bir deger. oysa bu ulkenin iktidari, en guvenilir duzende bile hiçbir sey yaratilmayacak kadar talan, doga katliami, oz kaynak hirsizligi uyguluyor. tl'nin dolara karsi en guçlu oldugu senaryoda bile bu yolun sonu, elde para kalmasi fakat para karsiligi hiçbir seyin alinamamasidir. cepten yemenin, kaynaklarin tuketilmesinin son surat tesvik edildigi bu ulkede ar-ge'ye, teknolojiye, dahasi insani gelisime ve sosyal hayata zerre yatirim yapilmiyor.

dolar iner-çikar, hep birlikte batariz ama bu ulke 10 yilda yine herkesi doyuracak kadar zenginlik uretebilir. su an oecd ulkeleri arasinda gikini çikarmadan en uzun çalisma suresine sahip (haftada 50 saat ve uzeri çalisma orani en yuksek ulkeyiz) bu ulke insani, akp ve çevresi tiksirincaya kadar yesin diye çalisiyorsa kendi ekmegi için de hayli hayli çalisir. ama bu insanlari, bu kaynaklari tuketirsek elimizde trilyon dolar olsa da paranin yenmeyecegini anlamamiz aci bir tecrube olacak.

adalet sadece yasam tarzini korumakla veya teminat altina almakla alakali degil. zaten bu kimlik ve hayat tarzi eksenli siyaset yuzunden kimin hangi kaynaklari nasil çarçur ettigini goremez olduk. adalet ayni zamanda ulke ekonmisini ve kaynaklarini yonetenlerin sorumlu olmalari, daha adil gelir dagilimi için de lazim. iste bu nanik çekenler anlamasalar da, dolarin yukselmesine aci aci gulenler bu ulkenin gidisatini onlardan çok daha fazla dusunuyor. çunku olan o good year isçilerine olacak da haberleri yok.
  • şu gerçekleri aşağıya yazalım. sanırım kimse bunlar gerçek değil diyemez.

1) deli gibi borcumuz var. bu borcumuz da döviz cinsinden.

2) elimizde borcumuzu ödeyebilecek kadar dövizimiz yok

3) borcumuzu ödeyebilmek için döviz bulmak zorundayız.

4) avrupa ve amerika ile kavgalı durumdayız. ticaretimiz bu kavga yüzünden yara alıyor.

5) turizm gelirleri artıya doğru gitse de, çok ciddi zarar gördüğü için yeterli konumda değil.

6) döviz kaynakları a) dış dünya ile ticaret b) turizm c) askeri antlaşmalar d) ülkeler arası borçlanmalar e) net hata noksan

7) ülkeye giren döviz miktarı borcumuzu ödemek için yeterli değil. borcumuzu tl ile ödeyemeyiz. ya sulh olacağız, ya da yeniden borç alacağız.

8) borç alabileceğimiz ülkelerin çoğunluğu ile kavgalıyız. bu bize borç vermezler demek değil. bu bize daha maliyetli borç verirler demek.

9) kavgalı olmadığımız ülkelerden alabileceğimiz borç sınırının sonuna geldik gibi. gelmediysek bile bu ülkelerin bizden sıkılması an meselesi.

bu gerçekler sonunda kurun düşmesini bekleyenlerin, kurun neden düşeceğini açıklaması, benim için hayli ilginç bir tecrübe olacak.

lütfen gelip benim göremediğim koşulları bana, bize açıklayın. deyin ki şu şu şu sebeplerden dolayı döviz kurları düşecek.

benim de ülke geleceği hakkında iyi düşünmeye hakkım var. bildiğiniz ne ise açıklayın ki üzülmekten kendimi harap etmeyeyim artık.
  • "burada rke denen bir hıyar varmış .."
  • dün çalan 3.60 alarmından sonra bugün 3.70e tekrar alarm kurduğum kurdur. alım satım yaptığım da yok ha maksat mastürbasyon, ülke batıyor diye sevinmek.

(bkz: ülke batıyor diye sevinen ekşici piç)
  • insanların yurtdışına çıkacak para geldi derken ya edirne sınır kapısına gidecek otobüs paralarının çıktığını (20-50 tl) , ya da 300-500 bin tl'lik birikim hesaplarına sahip olup 1 günde 3000-5000 tl kazandıklarını gösteren kur.

%1 artmış adam yurtdışı tatil param çıktı diyor.
    vay babanın kemüğüne.
  • gençler bu kafada gidersek bu işin sonu duyun-i umumiye ve gıda-ilaç sıkıntısına kadar gider ben diyeyim.

asıl olay gıda ve ilaç sıkıntısı çeken bir babanın çocuğunun hakkını ilerde gözünün önünde suriyeliye verince çıkacak. valla ben akp'nin yerinde olsam baya korkardım. bu noktaya bu ülke hiç gelmemişti. ılginç bir tecrübe olacak.

normal seviyesine dönmeye başlayan kurdur.

edit: yazmayı unutmuşum dolar dahil tüm ekonomik göstergeler aslında tek şeyi gösteriyor.

uluslararası sistemlere entegre olmuş, uluslararası hukuk kurallarını benimsemiş, avrupa'nın dibindeki bir ülkede ne yaparsanız yapın diktatörcülük oynayamazsınız. herşeyi ele geçirseniz bile tüketmeye alışmış topluma neden aç kaldığını anlatamazsınız.

zorlamayın olmuyor işte. olmadıkça da nefret kazanıyorsunuz. sonuç iyi olmayacak hepimiz için
  • dolar alıp satan adamı vatana ihanetle suçlayan gerizekalıları kabak gibi ortaya çıkarmış kur. lan amk gerizekalısı adam almış satmış şu an tl'de, salak mısın? aç bak bakalım hangi illerde banka hesaplarında döviz zulalayanlar, alayı akp'li. nasıl bir malsınız lan siz hem vatan hainliğiyle suçladığın şeyi kendi yapan adamsın hem de bunu millete yedireceksin, devlet istatistik kurumlarından alınabilen veriler bile alayınızın vatan haini yabancı sermaye peşkeşçisi olduğunuzu gösteriyor.

üretmeyen tüketen ülkenin para birimi değer kaybetmeye mahkumdur. üreten değerlerini satıp ülkeyi bu hale getiren de sağcı iktidarlardır. nokta.
  • başladı şimdiden felaket tellaları, "yakında bir toplumsal olay bekleniyor, piyasa bunu fiyatlıyor" demeye.

lan bekleniyor ne, adalet yürüyüşü tehdit edildi, 15 temmuz için 1 hafta önceden selalar okunacak nöbetler yapılacak dendi, mhp'nin %25 oyu olduğunu sanan başkanı "ayaklarını denk alsınlar yürürken" diye iki günde bir laf atıyor.

vay arkadaş, milletin gözü dolar yükselince açılıyor bir tek.
  • ülkenin ekonomisinin, üretim gücünün yıllardır sistematik olarak çökertilmesine, ülkenin parsel parsal yabancılara pazarlanıp gelecek nesillerin istikbalinin yabancıya peşin satılmasıyla görüntüde zenginleşmeye, hesapsız kitapsız yapılmış atıl üst yapı projeleriyle tarihte görülmemiş seviyelerde ekonomik zararlar edilmesine, haddi hesabı olmayan paraların tarihte görülmemiş miktarlarda bal tutup parmağını yalayanların hesaplarına kaçırılmasına alkış tutup,

sonra bütün bunların doğal sonucunu 'ekşici piçlere' yüklemeye kalkan güzel kafalarla,

"türk lirası güçleniyor, bunu kıskanan dış güçler de dolar ve euroyu güçlendiriyor" diye delüzyonun dibine vuran daha güzel kafaları

ortaya saçmış olan finansal mevzu.
hesabın var mı? giriş yap