şükela:  tümü | bugün soru sor
 • oy çalındı tutanak değiştirildi gibi iddiaların ötesinde olayı gayet doğru taraftan sorgulamaktadır soner yalçın. aa neden acele etmektedir. bu organizasyonu kimlerle yapmıştır. sahada kimler çalışmaktadır. bütçesi nedir bu işlerin? aa bu sistemde kullandığı yöntemleri neden şeffaflık ilkesi gereği kamuoyu ile paylaşmamaktadır.
 • soner yalçın seçim sonuçlarının sayılması ve yayınlanması ile ilgili yaklaşık bir haftadır yazıyor ancak anadolu ajansı hiçbir cevap veremiyor. doğru taraftan doğru sorular soruyor. işi özünü irdeliyor. polislerin de işin içine sokulduğunu yazıyor. muhalefetin beceriksizliğini de ayrıca ekliyor.

  bu konuda son bir haftada yazdıklarının linkleri aşağıda:

  sandık sırrı:
  (bkz: https://www.sozcu.com.tr/…cin/sandik-sirri-2493183/)

  polise seçimde gizli görev:
  (bkz: https://www.sozcu.com.tr/…imde-gizli-gorev-2499222/)

  polis whatsapp grubu:
  (bkz: https://www.sozcu.com.tr/…s-whatsapp-grubu-2501322/)

  algı uyuşturur:
  (bkz: https://www.sozcu.com.tr/…n/algi-uyusturur-2503340/)

  ya yap ya sus artık:
  (bkz: https://www.sozcu.com.tr/…yap-ya-sus-artik-2505295/)
 • 1 haftadır takip ettiğim, gayet mantıklı teorilerle aa'ya sorular yönelten ama hala cevap alamamış yazarın bugünkü yazısı.

  böyle soğuksu solcuları gibi işkembeden sallamıyor ve muhalefet partisinin yapması gerekenlerle uğraşıyor. türkiye tarihi bir değişime gidiyor, dönen ali cengiz oyunlarını bu adamdan başka kimse sorgulamıyor. yazıda da geçtiği gibi başta çok güvendiğimiz muharrem ince, meral akşener vd. ayıbı, dolayısıyla bunu gündemde tutmayan muhalif halkın ayıbı.
 • yine muhalefet suçlu, çözemedim gitti. bir grup milletvekili olmak dışında hiç bir gücü olmayan adam herşeyin suçlusu.

  #78850848
 • yazıyı okudum, evet soru soruyor ama kendisi de muhalefet gibi bir cevap veremiyor "neden aa ışık hızıyla sonuçları veriyor"a?

  soru güzel de hırsızın bu işi nasıl yaptığını açıklamıyor? evet aa ışık hızı ile muhabir kullanmadan sonuçları editör odasında "hallediyor" diyelim, peki nasıl oluyor da bu sonuçlar ıslak imzalı tutanaklarla tutabiliyor?
 • bu soner yalçın sormadan da aklımı kurcalayan bir soruydu. ben iki tane ihtimal görüyorum.

  a) +- %5 hata payıyla, %95 güven aralığında çıkarsama yapabilmek için aslında çok az sayıda sandık sonucu yeterli. kabaca 150.000 sandık olduğunu düşünürsek, bunun için yaklaşık 400 sandık yeter. çeşitli bölgelerden geriye dönük seçim sonuçlarını doğru yansıtan bir örneklem seçtilerse, toplamı çok az hata payıyla tahmin eden bir projeksiyon kullanıyor olabilirler. 5 yüksek bir hata payı ama doğru örneklemi seçmek bu hata payını azaltabilir ve daha fazla sonuç geldikçe devamlı doğrulayarak gerçeğe daha yakın hale getirilebilir.

  b) akp genel merkezine, ya da il ilçe merkezlerine ulaştırılan imzalı tutanakların, hatta imzalı tutanak olmasa bile müşahitlerin bildirdiği sandık sonuçlarının bilgisini kullanıyor olabilirler. akp'ye ne hızda ve ne miktarda sonuç bilgisi geldiğini bilmiyoruz.
 • gündemde tutulması gereken yazılar serisinin sonuncusu.

  bu basit sorulara cevap vermek çok zor olmasa gerek.