şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul 3. sulh ceza hakimliği'nin nurettin yıldız'ın talebi üzerine verdiği 06.12.2017 tarih ve 2017/3771 d.iş sayılı kararı uyarınca bu başlıkta yer alan içeriklere erişimin engellenmesine karar verilmiştir.
 • (bkz: nurettin yıldız)

  şimdi silindiğine göre ya nurettin yıldız'ın böyle bir beyanı hiç olmadı, ya da bu konuya tepki göstermek yasak...
  hangisi?

  t: ekşide gündem olmuş ama artık mahkeme kararıyla sildirilmiş bir beyan
 • (?) bir beyan. (bkz: nurettin yıldız) tarafından dile getirilmiştir. sözde 'ifade özgürlüğü' kapsamındadır.

  buradan

  ve buradan

  ve buradan da görülebilir

  sahi bıraksak kaçınız + 6 yaşındaki çocuklarla evleneceksiniz?

  kirli zihinlerinize de zehir saçan dillerinize de lanet olsun. küçücük çocuklara uzanan elleriniz kırılsın !
 • bir nurettin yıldız sözüdür.
  ancak hatip(!), söylediğinin arkasında duramamış ve bu başlığı mahkeme kararı ile sildirmiştir.

  buradan yüce yargıçlarımıza sesleniyorum;
  mahkemeye entry sildirme talebi ile gelenlere, bunun ekşisözlük'te konuyu gündeme taşıyacak bir reklam olduğunu söyleyin.
 • çocukla evlenmek ? la cümle kendi kendini ele veriyor ben sapığım diye.
 • (bkz: evcilik oyunu)

  kasıt başka olmaz herhalde, ne yapacaklar 6 yaşında bebekle evlenip? bu, gözü dönmüşlüktür!
 • 6 yasindaki bir cocukla neler yapilabilir?

  1- birlikte cizgi film izleyebilir, cikolata yiyebilirsiniz.

  2- birlikte parkta oyun oynar, icabinda ip atlayabilirsiniz.

  3- kiz cocuguysa oyuncak bebek ve evcilik oyunu gerecleri alabilir ve hatta oynayabilirsiniz bile.

  4- tek basina ozbakimini yapamaz, ona dusunu aldırıp, saclarini kurutup mis kokulu saçlarından operek oyuncak bebegiyle yatagina ugurlayabilirsiniz.

  5- cok kucuk bir cocuk oldugu icin, onun gozunden hayati anlamaya calisarak hayatini kolaylastirabilirsiniz.

  6 yasindaki bir cocukla neler yapamazsiniz?

  1- fiziksel ve zihinsel gelisimini tamamlamadigi icin, ona genc bir kiz gibi yaklasim sergileyemezsiniz/ sergilememelisiniz.

  2- anatomisi uygun olmadigi icin, "cinsel beklentilerle" ayni yataga giremezsiniz/girmemelisiniz.

  3- evlilik denilen olgu, cinsel hayatin varligi ve uremenin devamliligi temeline oturdugu icin ve cocugun da anatomik yapisi buna elverisli olmadigindan;

  tabi ki evlenemezsiniz.

  yine de bunu dini temellerle savunacak olursaniz; ben bir cocuk gelisimci olarak, sizi her yere sikayet ederim bayim. cunku o cocuk hakkini arayacak kadar bile bilmiyor hayati. okuma yazma bile bilmiyor.

  ellerimle cezanizi vermek isterim bayım ama yasalar buna musade etmiyor.

  sinir bozucu sacma sapan bir laftir.
 • nurettin yıldız'a neden tepki verdim?

  "bu iftiralara yine cevap vermeyeceğim. çünkü, kim imanlı-kim değil konusunda görüş belirtmeyi ve kişileri yargılamayı haddim olarak görmüyorum. bu hükmün sahibi bellidir. ben, türkiye cumhuriyeti yasalarının uygulanmasını talep eden bir vatandaş olarak şikâyete konu konuşmayı madde madde anlatayım, anlamayan kalmasın:

  - nurettin yıldız tartışmaya neden olan 31 dakika 11 saniyelik videonun daha başında da konuyu “evlilik yaşı” olarak belirlediğini kendisi ifade ediyor. (0:47 ile 1:18 arası)

  - 2013 yılında yapıldığı yine bu videoda belirtildiği halde, video 13 ocak 2015 tarihinde yeniden yüklenmiş ve başlığı da “çocuk evliliği istismardır” şeklinde değiştirilmiştir. nurettin yıldız, bu konuşmasına ait eski videoların hepsini internet ortamından sildirmiştir. cumhuriyet başsavcılığı acaba hangi videoyu izledi, gerçekten çok merak ediyorum!

  - nurettin yıldız “şeriatımıza göre buluğ çağından önce herkes küçüktür, buluğ çağından sonraki herkes de büyüktür” diyerek, açıkça yasaların önüne şeriatı koymaktadır. buluğ çağı ayrımını reşitlik durumunu belirtmek için yaptığını da ayrıca vurgulamaktadır. (1:25 ile 2:02 arası)

  - nurettin yıldız devamla, “şeriatımız, islam’da evlilikle ilgili yaş haddi yoktur, buluğ çağından önce de bir çocuk evlenebilir, çocuklar arası nikâh da yapılabilir. büyük küçük arası nikâh da yapılabilir. mesela, 7 yaşında bir kız çocuğu 25 yaşında bir erkek, veya 7 yaşında bir erkek 25 yaşında bir kız evlenebilirler mi, nikâhlanabilirler mi; nikâh evlilikten daha hassas bir ifade, evet, nikâhlanmalarında bir sakınca yoktur. bütün mezheplere göre, kuran’a iman eden bütün müslümanlara göre, bu kuran’a iman eden kelimesini açacağız biraz sonra, evlilik için bir yaş söz konusu değildir.” (3:08 ile 4:26 arası)

  - nurettin yıldız konuşmasının devamında, “şeriat”ın küçük çocukların evlendirilmelerine “kerahet”le izin verdiğini belirtmektedir. (05:08 ile 05:58 arası) hemen ardından ise, aynen şunları söylemektedir: “burada dedik ki, kuran’a iman edenler açısından hiçbir sorun yoktur. çünkü, küçük çocukların da evlenebilecekleri hükmü kuran’dan alınmadır.” (06:25 ile 06:42 arası. yıldız daha sonra talâk suresini kendince yorumlayarak küçük yaşta, yani daha buluğ çağına bile girmemiş çocukların da evlendirilebileceğini kuran’ı referans alarak kanıtlamaya girişiyor. (07:02 ile 13:04 arası)

  - nurettin yıldız aslında boşanma hükümlerini içeren talâk suresini açıklarken, kafa karışıklığına neden olmaması için ve tezini de kuvvetlendirmek amacıyla uyarıyor: “şöyle olur muydu acaba? kuran’ı kerim onların (küçük çocukların) nikâhını batıl görüyordu, yani 10 yaşında bu çocuğun evliliği doğru değildi, ama boşanmaya gelince 3 ay beklesinler, diyordu. kuran aslını yok saydığı bir şeyin dalını budağını da yok sayar. nikâh yok ki, boşanması olsun, derdi kuran’ı kerim. netice olarak, küçük çocukların da evlenebileceklerine dair hüküm talâk suresinin dördüncü ayetidir. ama bununla beraber 3, 4, 5 tane daha hadis’i şerif vardır ki, bu hadis’i şerifler ve aynı zamanda fukaha’nın da bu konudaki icmaı kadının aybaşı olmadığı dönemde de, yani çocukluk döneminde de evlenebileceğine dair işarettir.” (13:08 ile 14:11 arası)

  - yıldız konuşmasının bundan sonraki bölümünde, “şeriatımız” 6 veya 10 yaşındaki küçük çocukların nikâhına izin verdiğini, ama ölümcül sonuçları olabileceği tehlikesine karşı cinsel ilişkiyi tedbir altına aldığını anlatıyor. kendisine, “peki kuran nikâha niye izin veriyor?” diye soran nurettin yıldız, uzun uzun insanların maddi kaygılarla küçük yaşta çocukları evlendirdiklerini anlatıp, cevabını da şöyle veriyor: “şeriatımız göklerin şeriatı olduğundan yerdeki bu alavara dalavaralara girmesin insanlar diye, böyle bir sisteme kapı açmıştır.” (18:14 ile 18:28 arası)

  nurettin yıldız bir daha tekrar ediyor: “aileler arası çok özel bir ilişkiyi korumak mantığına dayalı, aynı zamanda bu şekilde bir sistem sayesinde, mesela, büyük bir aşiret kavgasını önleme veya büyük bir iffet çılgınlığını önlemeye yönelik bir tedbir gibi olacaksa, şeriatımız buluğ çağından önceki çocukların evliliğine izin vermiştir.” (18:34 ile 19:25 arası)

  - nurettin yıldız, kırsal kesimde neden ve hangi koşullarda küçük çocukların evlendirilmesi gerektiğini açıkladıktan sonra, tekrar soruyor: “müslüman bir toplumda küçük çocuklar da velileri tarafından evlendirilebilirler mi? cevap: ev-len-di-ri-le-bi-lir-ler!” (21:24 ile 21:28 arası. vurgu yıldız’a ait!)

  - nurettin yıldız bir kez daha vurguluyor: “bizim açımızdan, kuran’ın hükmü belli, evliliğin alt ve üst yaşı yoktur.” (22:33 ile 22:41) ardından, uzun uzun “muasır ulema”nın yorumlarını incelediğini ve islam’a göre yönetilen ülkelerden örnekleri anlatan yıldız, “şeriat”ın küçük çocuklara “siz evlenebilirsiniz”, diye bir izin vermediğini, bu izni velilere, anne-babalara verdiğini belirtiyor: “aile namusunuz, aile hassasiyetleriniz konusunda ciddi endişe taşıyorsanız, tıkandıysanız, yol bittiyse size izin veriyorum, diyor.” (26:56 ile 27:13 arası)

  - nurettin yıldız sözlerini şöyle tamamlıyor: “küçük, çocukluk denecek yaştaki evlilik açısından bu şekilde alınıyor. bunun dışında, baliğ olduktan sonra, biyolojik-fiziksel bir eksiklik söz konusu değilse, her müslüman delikanlı, her müslüman kız evlilik namzetidir. akşam aybaşı olur, sabahleyin evlenebilir.” (28:55 ile 29:23 arası) buluğ çağına giren çocukların derhal evlendirilmeleri gerektiğini yıldız şöyle gerekçelendiriyor: “çocuk 16 yaşındadır, evlenmek deyince yerinden fırlıyor. hatta kaç çocuğu olacağını hesaplıyor. ondan sonra, balayını nerde yapacağını hesaplıyor. ona da vakti gelmedi diyenin de allah aklını tamamlasın. ona da öyle dua ederiz.” (30:00 ile 30:20 arası)

  kaynak