şükela:  tümü | bugün
  • bu heyecanlı arkadaşların sayısının çiftlik bank mağdurları kadar olduğunu tahmin ediyorum. bunların tek dezavantajı karşılarında bir muhatap olmayışı. kimi kime şikayet edicen.

muhtemelen bitcoin'in 100.000 dolar olacağı günü bekliyorlar.

edit: abiler ablalar çiftlik bank ve bitcoin aynı şeyler demiyorum mağdur sayısı aynıdır diyorum. yoksa bende biliyorum block chain olayını, ver parayı al tavuğu. hehehe.
  • oh çekmek yakışmaz ama, günler boyu beyin ziken zırvaların artık uçuşmaması güzel bir detay.

geçmiş olsun, umarım paranızı bir an önce kurtarırsınız.
  • (bkz: bize ne amk)

sanırım tek kazançları olan ete göte süte para vermeden yaşamaya devam ediyorlardır
  • patlamadan önce anca haberimin olduğu çiftlikbank ve versiyonları ile isimlendirilen ponzi oluşumlarla, blockchain teknolojileri üzerine kurulu kripto para borsalarını karıştıran andavalların, tıkladıkça içinde eko yapan kafalarına takılan soru.

hakikaten çok enterasan kafalar.

(bkz: #74059203)

edit:

başlığı açan ve destek çıkan tipte insancıklar hayatta hep karşımıza çıkarlar;

örneğin;

ilkokulda, topunuzun patlamasına, düşüp dizinizi yaralamanıza,
    ortaokulda, hocadan azar işitmenize, yolda kaybettiğiniz veya çalınan paranıza,
    lisede, sevgilinizden ayrılmanıza, kopyadan yakalanmanıza,
    üniversitede, dersten kalmanıza, okulu uzutmanıza,
    iş hayatında, zor duruma düşmenize veya işinizi kaybetmenize,
    ne bileyim aldığınız bir ev veya arabanın değer kaybetmesine,
    vs. vs.

gibi sizin açınızdan üzücü olaylara, deli gibi sevinen haset sahibi, sike sürülmeyecek insanlardır.

tavsiyem, bu tarz kişileri çevrenizde bulundurmayın...

sonuç,

en azından kendi kripto para geçmişimi düşünürsek yaptığım yatırım üzerinden (hayalinde bile göremeyeceğin bir miktar para) x5-6 kardayım.

bir kazanan olarak ben ne yapayım peki sevgili gereksiz?
  • (bkz: bitcoinzede)
  • bitcoin yatırımı yapanların akıbetini merak edenlerce sarf edilen soru cümlesi.

daha birkaç hafta önce, mesleğim gereği bunlardan bir tanesiyle tanıştım. adam yaklaşık 2bin ekran kartı ile bir bitcoin tarlası oluşturacak ve ilgili yapının tasarımıyla ilgili görüştük. bu tarlanın istanbul gibi sıcak bir bölgede oluşu arkadaş için hiç sorun değil ve enerji maliyetlerinin de yüksek oluşu elbette yatırım hesaplamalarında göz önüne alınması gereken bir durum değil. bir de bir söz dolamış ağzına, biz farklı bir algoritma kullanıyoruz bu yüzden sadece bitcoin üretmiyoruz diye. peki dedim bitcoin ve diğer coinlerin değeri düştüğünde ne yapacaksınız? abi o zaman batarız dedi...

bu arkadaş yaklaşık 7-8milyon liralık bir yatırımdan bahsediyor ve altyapı çalışması konusundaki üstün başarısını az çok tahmin edebiliyorsunuz. hayatımda, boşa harcadığım sayılı 2 saatlik zaman dilimlerinden biridir bu görüşme. şeytan diyor gazla gitsin, sen işini yap paranı al o da ne yaparsa ne zaman batarsa batsın ama işte tarzım değil...

buna benzer bir durumu geçen sene bir restoran yatırımı yapacak müşterimde yaşamıştım. abi ben işimi yapar paramı alırım ama bu şartlar altında senin bu restoran işi pek mantıklı gelmiyor, sen muhasebeni iyi yaptın mı demiştim. evet yaptım abi çok karlı demişti. tamam dedik restoranı yaptık ve açılmasıyla batması arasında sadece 6ay var :)

demem o ki, küçük olmayan paralarla yatırım yaparken iyi düşünmeli insan. bir bitcoin'e 60bin lira vermek ve bunun daha da yükselip kazanç getireceğine inanmak, bu riski almak kolay değil. elbette yükselebilir, tıpkı düştüğü gibi ama yine de bir adım atmadan önce birkaç kez düşünmekte fayda var.
  • merhaba, ben altmış bin liradan bitcoin alanlardanım. al satlar, diğer alt coinler falan derken şu an itibariyle toplam kaybım yirmi bin lira civarında. haneme giren aylık meblağ yirmi bin liradan fazla olduğu için durum umrumda değil. güldük eğlendik, kazanmak da vardı kaybetmek de. ama o dönemki heyecan kabul edeyim ki yirmi bin liradan fazla ederdi.

öte yandan, birilerinin kayıplarımızdan bu kadar tatmin yaşaması bence psikolojik açıdan incelenmeye değer. zenginin parası fakirin çenesini yoruyor hakikaten. kan benim damar benim yahu, size ne benim batırdığım paradan. sanki sizin paranızı batırdık.*

edit: emek emek yazdığım onca şey varken, şu boş entrynin 150 kişi tarafından favlanmış olması ne yalan söyleyeyim canımı sıktı. şunu şöyle bırakayım da, eğlendirsin en azından. (bkz: #68892303)
  • kimi zaman ateşe, bazen kurmay albay, çoğu zaman teknik direktör, bazı bazı ekonomist vizyonu ile bizlere ışık tutan ekşi sözlük yazarlanınca değinilen başka bir konu.

benim onlardan biri. alımların bir kısmında ederi o civarlarda idi.

detaya girmeyelim, lakin yatırılanın yüzde 85'i duruyor şükür, zaten sistemden çıkmayacağımdan bana da dert olmuyor.

siz altında kalın kanka.
  • merhaba ben 60 binden almıştım şu an tuvalette sıçarken entry giriyorum.

umarım merakını dindirmişimdir.
  • zararları hesaplayıp ki baya fark var, aradan geçen zamanda altcoinden üç dört kat kara geçtim. hata yapmadan bi işin doğrusu öğrenilmez.