şükela:  tümü | bugün
  • bana göre çözünürlükten daha etkileyici bir teknoloji. sanki izlediğim video'nun içinde gibiyim.

4k bir ekranda, 1080p 60 fps video mu yoksa 4k 30 fps video mu diye sorsalar, 1080p 60 fps derim. aradaki fark youtube gibi sitelerdeki karşılaştırma videolarından pek anlaşılmıyor. gerçek 60 fps olan bir video izlemek lazım.

mantığı şu gif'ten anlaşılabilir: https://k46.kn3.net/b/b/8/3/8/b/6d2.gif
  • nihayet düzgün bir video buldum.

https://www.youtube.com/watch?v=jbm_gqoeuxy

şu video'da önce 480p, daha sonra 720p60 seçilirse fark net olarak anlaşılıyor.
  • video izleme deneyimini mükemmel hale getiriyor. gerçekten, çözünürlükten daha önemli sanki.
  • bu hızda çekilen videolar acayip gerçekçi olsa da benim başımı döndürüyor bildiğin.
  • 60 fps videoları bir kez gördükten sonra geleneksel 24 fps videolar göze defter kenarına çizilmiş animasyonlar gibi gelmeye başlıyor. dosya boyları da çok büyük namussuzların. (bkz: what has been seen cannot be unseen)

edit: diğer her kategoride 60 fps daha iyi geliyor ama sinema filmi seyrederken değil. 24 fps'ye çok alışmış gözlerimiz, o fazladan hareket yumuşaklığı tuhaf ve rahatsız edici bir etki yaratıyor. tarifi zor ama sinema filmlerinde 24 fps'ye devam.
  • meme izlemenin en zevkli olduğu görüntü.
  • filmleri 60 fps ve üzeri izlemek isteyenler için de birden fazla seçenek var aslında..

* smoothvideo project

iyi bir player denebilir, youtube eklentisiyle de youtube videolarını 60 fps'de izleyebilirsiniz lakin bazı filmlerde yırtılma efekti yarattığını biliyorum. bu program 30 günlük deneme sürümü ücretli..

* dmitri render

bu directshow eklentisi ile (bkz: media player classic) üzerinden tüm video uzantılı dosyaları 60 fps'de açabilir izleyebilirsiniz. bu da 30 günlük deneme sürümünden sonra ücretli, 8 dolar gibi bir fiyatı var. kendim kullanıyorum.

şahsen gözlerim alıştı artık 24 fps gibi çamur bir karelenmeyi gözlerim kabul etmiyor. sinema efekti adı altında bu çağ dışılığı kabullenmek de zaten saçmalığın danışkası.

edit: tabi bu iki uygulamadan hangisini kurarsanız kurun şunu unutmayın, bu tür uygulamalar gereken render kalitesini sağlamak için ekran kartı ve işlemcinize eş zamanlı yükleme yaparlar. o yüzden işlemci ve ekran kartınıza güvenmeniz lazım.
  • 60 frames per second

saniye başına düşen kare sayısı 60
    olarak çevrilir. gözünüze daha bir güzel gelir
  • sinema 60 fps de izlenmez. gerçeklik hissi kaybolur. efektler yapmacık gelir. sinema için en ideali 24fps'dir.