şükela:  tümü | bugün
  • hadistir.
    "allah, ölümünü altmış yıl tehir ettiği kimse için mazeret beyan etmeye meydan bırakmamıştır"
  • 59 yaşında olmak sıradan görünürken, 60 yaşında olmak "yaşlı" olarak kabul edilir. bu kadar algı farkına sahip olan ardışık iki yaş daha yoktur. belki kadınlar için 29-30 biraz yanaşabilir yanına.
  • yapilan son arastirmalara gore (neyin arastirmasiysa artik?) 60 yas gunumuzun yeni orta yas baslangici olarak kabul ediliyormus. her gece annem babam artik yaslaniyor bunalimina giren biri olarak son gunlerde hicbir seye bu kadar sevindigimi hatirlamiyorum.
  • bir dayım 61 yaşında dağa taşa tırmanma, yürüme, yük kaldırma, fiziksel olarak çalışmada falan 25-30 yaşındaki adamlara nal toplatır. diğeri 63 saçında beyaz yok, hala kot deri mont giyip tribün kovalıyor.
    çalıştığım yerde 68 yaşında birisi var, ben gidemezken bütün kampüsü 2 kere dolaşıyor gün içinde,hala hareketli, hala hızlı yürüyor.

50-60 kuşağından önceki nesilde 60 yaşındakiler artık ununu elemiş eteğini asmışlardı, çalışmaz,aktif hayata katılmaz resmen ölümü beklerlerdi. ama şimdi 50-60 nesli hala aktif olarak çalışıyor, sosyal hayatına devam ediyor. kime sorsam kendini yaşlandım artık demiyor.

sanırım ortalama ömür olarak 80lere yakınsayacaklar artık.
  • kalan ömrü geriye saymaya, yaşadıklarını da geriden saymaya başlarsın.
  • orta yaştır