şükela:  tümü | bugün
 • konu başlığında bahsi geçen bireylerin ve trafikte onlarla beraber seyreden bireylerin yaşamını tehlikeye atmamak adına alınması gereken önlem niteliğinde bir karardır bence.. son zamanlarda inanılmaz şekilde trafikte dikkatimi çeken sürücülerdir, neden mi?

  çok basit, çünkü bedenen ve ruhen yaşlı olarak nitelendirebileceğimiz bireyler -ortalama olarak +60 yaş ve üzeri- trafikte insan hayatını tehlikeye atabilecek özellikler barındırmaktadır. gelin hep beraber inceleyelim:

  dünya sağlık örgüyü (bkz: dsö) yaşlılığı kronolojik olarak bir sıralamaya sokmuş, 45-59 yaş arası orta yaşlı, 60-74 yaş arası yaşlı, 75 yaş ve üzerini ileri yaşlı şeklinde ayırmış.

  `not:` orta yaşlı olanları tenzih ediyorum, aslında onlarda bu kuralın içerisine girebilir, neyse.

  baktığımız da, 60 yaş'dan itibaren bir bireye ''yaşlı'' diyebiliriz. bu dünya sağlık örgütü tarafından onaylanmış. peki bu yaşlı bireylerin, vücut ve ruhsal değişimlerini inceleyelim:

  yaşlanmanın karakteristik özellikleri;

  1. organ sistemlerinin rezerv kapasitelerinde azalma (özellikle stres periyotlarında belirginleşme),

  2. homeostatik kontrolde azalma (termoregülasyon sisteminde bozukluk, baroreseptör duyarlılığında azalma),3. çevresel faktörlere uyum sağlayabilme yeteneğinde azalma (pozisyon değişikliği ile ortaya çıkan ortostatik hipotansiyon, değişen ısıya adaptasyonda zayıflık),

  -----kas-iskelet sistemi'nde ki değişimler:-----

  kas kütlesinin kaybı yaşamı tehdit etmemesine rağmen, günlük aktiviteleri yapmayı zorlaştırır ve fiziksel aktivite düzeyini düşürür

  ------sinir sistemi'ndeki değişimler:---------

  yaşlandıkça yerine konulması mümkün olmayan nöron kayıpları oluşması nedeniyle hareketler yavaşlar, reaksiyon zamanı uzar.

  reaksiyon ve hareket zamanlarındaki düşüş, kişilerin bazı günlük aktivitelerini yapmada olumsuz etkilere neden olur.

  -------üriner sistem'deki değişimler:----------

  duyu reseptörleri zayıflar

  --------duyusal fonksiyonlar'daki değişimler:----------

  görme keskinliği ve periferik görme azalır.

  kaynak

  gördüğümüz üzere, vücut bir çok fonksiyonunu kaybetmiş ve kaybetmeye hızla devam ediyor. baktığımızda, reflekslerin azalması, duyuların yeterince çalışır durumda olmaması ve vücut hormonlarının kontrol edilememesi gibi çok önemli değişiklikler saptanmaktadır.

  trafikte ise araç kullanırken, belli başlı kurallar vardır. kırmızı ışıkta dur, yeşil ışıkta geç, hız yapma, kemerini tak, dikiz aynalarından sürekli olarak sağ, sol ve orta şeridi gerektiği takdirde arkayı -sürekli- kontrol et.. bu tip önemli kurallar sayesinde, trafikte kaza olasılığı en aza indirgenmeye çalışılıyor. fakat +60 yaş ve üzeri bireylerde ise bu tip özellikleri karşılayabilecek bedenen ve ruhen bir sağlıklı vücut olmadığı veya olamayacağı için, trafikte kaza riski yükseliyor, insanların hayatları tehlike altında kalıyor ki buna yaşlı bireyin kendi hayatı da dahil..

  görme yetisi, duyma yetisi, refleks yetisi azalmış bireylerin trafikte diğer araçlarla seyir halinde olmasını bu yüzden pek uygun görmüyorum. belki yasaklanması ağır olabilir, ancak en azından bu duruma uygun bir çözüm üretilebilir.

  (bkz: kısıtlama)
  (bkz: yaşlı)
 • yaslilar da metrobuse binse neden metrobuse biniyor is saatinde, gezmeden donuyor belli bosa yer kapliyor dersiniz.

  araba kullansa neden araba kullaniyor olur.

  60 yasini gecmis herkesi uyutalim istersen, neden yasiyorlar, emekli maasi da aliyorlar sisteme yukler.

  hay sokim zihniyetine. bir toplumun gelismisligi yaslilarina ne kadar deger verdigiyle olculur.

  onemli not: 60 yasina gelmis bireyi saglik kontrolunden gecirmek gerek, kullanamayacak durumda, gorusu zayiflamis insanin araba kullanmasi dogru olmaz ama saglikliysa neden kullanmasin hatta en cok onlarin arabaya ihtiyaclari var. sen yuruyerek ya da metrobusle de gidebilirsin.
 • bizim bi cumali amca var 86 yasinda hepinizi cebinden çıkarır

  herkesin vardir böyle bi tanıdığı

  onun için yasaklansın falan demeyelim de teste tabi tutulsunlar falan diyelim istersen
 • tamamen haksız bir talep olmayan durumdur.

  sanırım ingiltere'de belli bir yaşı geçince her yıl ehliyet yenileme testine girmek gerekiyordu.

  biz de hem sağlık hem de trafik testleri ehliyet yenileme için getirilebilir. mesela, 50 yaş üstü 5 yılda 1, 60 yaş üstü 3 yılda 1, 70 yaş üstü 2 yılda 1 ehliyetini yenilerse trafik güvenliği artabilir. diğer yaş gruplarına da en az 10 yılda yenileme getirilmeli.
 • öyle lap diye 60 yaş üstü yasaklansın diye bi kural söz konusu olamaz ancak belirli bir yaşın üstündeki ehliyet sahibi bireylere yeterlilik sınavı tarzında bişey yapılabilir
 • kısmen katıldığım önerme.
  nasıl ki araba kullanma alt yaş sınırı varsa üst sınırının olması yadırganacak bir durum değildir.
  motor beceriler yaş arttıkça zayıflıyor ve bu da trafikte önemli unsurlardan bir tanesi.
  sadece 60 yaş biraz erken gibi. o biraz arttırılabilir, insan ömrünün gelişen teknoloji ve tıpla uzadığı gerçeğini de göz önüne alırsak.
 • bizim bi velet var 12 yaşında hepinizi cebinden çıkarır

  herkesin vardır böyle bi tanıdığı

  onun için istisnalardan değil, genel durumdan bahsetmek doğru her zaman.

  ha yasaklanmasını ben de saçma buluyorum tabi ki. ancak şoförlerin belli aralıklarla ehliyetlerinin yenilenmesi, özellikle bir yaştan sonra bunun sıklığının çok artırılması gerektiğini düşünüyorum.
 • doğrudan yasaklamanın çok mantıklı olmayacağı eylem tasarısıdır.
  ancak trafik için risk oldukları gerçek. her yaşlı şoför gördüğümde geriliyorum. adam yola bakıyor ama görüyor mu? bu yüzden mutlaka ama mutlaka belli aralıklarla sağlık kontrolünden ve ehliyet sınavından geçmeli. aslında her şoför belli aralıklarla tekrar teste tabi tutulmalı ama amacını aşacaktır büyük ihtimalle böyle bir girişim. "hangi sürücü kursunun daha çok adayı başarılı oldu?" muhabbeti dönüyor zira yapılan sınavlarda. belli bir sürücü kursunun adayına tolerans göstermeyerek bırakan (ki aslında doğrusu budur bence ama herkes tolere edildiği için anormal duruyor.) gözetmen tanıyorum.
 • 67 yaşındaki babam direksiyon hocalığı yaptığı için saçma bulduğum önerme. hepinizi cebinden çıkarır adam, o derece. bence zihniyeti saygısızlıktan ibaret insanların ehliyeti alınsın, kendini genç sanıp trafikte herkesin canını tehlikeye atanlar araba kullanmasın, biz de rahat edelim.
 • bu isteğe artı olarak 30 yaş altı bireylerin kuş serisi kullanımı yasaklansın diye bir kampanya yapılmasını önermekteyim.