*

şükela:  tümü | bugün
 • yillardir kit kanaat gecinerek, belini dogrultamayan tum suserlarin en buyuk kabusu olan borclar yasasinihayet degisiyor. calismalari yedi yil suren yasa taslaginin ilk degisikligi ise basliktan da anlasilacagi gibi adinda yapildi. hemen iskillenmemekte fayda var. zira taslagi hazirlayan amcalar, yasanin ismen turk ceza kanunu, turk medeni kanunu gibi kanunlardan geri kalmasini istememisler. yoksa turk'un borcu da borc yasasi da bir baska olur gibi bir anlayis soz konusu degil. simdi yasa modernlesiyor ya, dili de modernlesecek pek tabii. mevcut yasadaki "mürselünileyhin mülzem olması" gibi ifadeler tarih oluyor, yeni yasa herkesin anlayabilecegi kadar sade bir dille yaziliyor. yani borcun mu var derdin var cumlesiyle yasayanlar artik avukata danismadan da baslarinin ne kadar belada oldugunu saptayabilecekler. gelelim taslagin icerigine. amcalar taslagi hazirlarken borc-harc yuzunden dagilan aileleri akillarindan hic cikartmamislar. zira taslakta evlilik birliginin korunmasi amaciyla kirada oturan esler birbirlerinin rizasi olmadan, kira sozlesmesini fesedemiyorlar. ayni sekilde yine birbirlerinin yazili rizasi olmadan ese, dosta kefil de olamiyorlar.
  simdi kira dedik ya, evsahibinden de bahsedelim biraz. evsahipleri artik "almanya'dan kizim geliyor, icguveysi damat alacagiz" gibi sudan bahanelerle kiraciyi evden cikartamayacak. cikartirsa uc yil boyunca evi yeniden kiraya veremeyecek. diyelim evsahibi kiraciya "evi tadilat ettirecegim, sen cik" dedi. evin tadilati bittikten sonra yeniden kiraya verirken oncelik evden cikarttigi kiracida olacak. yok bu kurala uymazsa, kiracisina bir yillik kira bedelinden az olmayacak tazminat odeyecek.
 • 11 ocak 2011 tarihi itibariyle meclisten geçerek yasalaşmış yeni (6098 sayılı) borçlar kanunumuz.
 • yürürlük tarihi 1 temmuz 2012 olacaktır.
 • yeni hukuk fakültesi öğrencileri için öğrenmesi kolay, yıllardır mülga kanunla uğraşan hukukçular için uygulaması zor olacaktır.
 • yeni türk borçlar kanununda 30'ar maddeden oluşan her bölüm 3 dakikada geçti. ticaret kanunu da yine bu hızla, lakin biraz daha uzun zamanda yasalaşacak.. lakin yine bir iktisatçı'nın fikri alınmayacak.
 • ilginç bir şekilde, şu anda yürürlükte olan borçlar kanununda zaten mevcut olan bazı hükümlerin yeni hükümlermiş gibi lanse edildiği kanundur ayrıca.
 • mecliste borçlar kanunu tasarısı kabul edilerek, 85 yıllık kanun değiştirilmiş, modernize edilmiştir. temel olarak eski yasadan fazla bir farkı bulunmayan yeni yasa yalnızca, tazminat , zamanaşımı vb bir takım konularda güncellenmiştir.

  meclisin hukukçulara yeni yıl hediyesidir. oturunuz, çalışınız denmektedir.
 • 6098 sayılı kanundur.
 • pratikte çok büyük önemi olmayan ancak ilginç olan bir başka değişen hüküm ise kanunun türk medenî kanunu'yla olan ilişkisini düzenleyen 646. madde hükmüdür, buna göre türk borçlar kanunu sadece medenî kanunun ayrılmaz bir cüzü olarak değil, bizzat beşinci kitabı olarak kabul edilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap