şükela:  tümü | bugün
  • işletim sistemleri dersinden anladığım kadarıyla ;

32 bit'lik işletim sistemleri 4 gb veri adresleyebiliyordu ve bunun 2 gb' ını uygulamalara (aplications), geri kalan 2 gb'ını da çekirdeğe ayırıyordu.

ilk zamanlarda en büyük ram 4-8 mb lar sevyesinde olduğundan pek bir sorun teşkil etmedi.

günden güne ilerleyen teknolojiyle birlikte günümüz bilgisayarlarında artık 3 + ram ler kullanılmaya başladı. bu ram'in 2 gb ını çekirdek alırken uygulamalara pek birşey kalmıyordu. daha sonra microsoft çekirdeğin payını 1 gb'a düşürürken uygulamalar için ayrılan ram kapasitesini 3 gb'a çıkardı. gelin görün ki bu da yetmedi.

33 bitlik işletim sistemleri kapasiteyi 8 gb'a çıkaracak (2^33) ama bu da kesin çözüm olmayacaktı. daha sonra 34 bit ve 35 bit işletim sistemleri de çıktı fakat driver probleri vs. lerle birlikte pek tutulmadı çünkü 64 işletim sistemi yoldaydı.

64 bit işletim sistemi 16 exabyte'lık (bkz: #20822329) veri depolama imkanı sunuyor. herhangi bir kota sınırlaması uzun yıllar görünmüyor.

bunu sınav kağıdında yazsam nal gibi bir sıfır alırım o ayrı tabi.
  • basit bir anlatımla ne işimize yarayacağını anlatanın çıkmadığı yeniğin biti.
  • - 64-bit register'lar matematiksel i$lemlerde hafiza yukunu ve register kitligini du$urup hizi arttirir. 64-bit bir integer'i register'lara parcalamaniz gerekmez.

- amd64 serisi i$lemcilerde 64-bit modunda 32-bit'ten iki kat fazla genel amacli register vardir. bu da kisa yoldan daha hizli code execution demektir.

- bir 64-bit register iki adet 32-bit integer tutabileceginden 32-bit tabanli i$lemlerde dahi hiz kazandirir.

- 64-bit, 3gb'tan fazla hafizasi olan sistemlerde hafizanin tamamini etkin olarak kullanabilmek icin tek secenektir.

- 32-bit uygulamalar 64-bit windows'ta wow64 denilen emulasyon katmani uzerinden cali$irlar. yani cok az da olsa daha yava$ olmalari beklenir. lakin i$letim sisteminin geri kalan bile$enleri 64-bit cali$tigindan ve 64-bit performans avantajina sahip oldugundan bu ufak performans kaybini telafi edebilir.

- pointer'larin daha cok yer kaplamasi ise 8-bit'ten 16-bit'e ve 16-bit'ten 32-bit'e geci$tekinden daha buyuk bir yuk degildir.
  • (bkz: guru)
  • 64 bit işlemciler için appleın baş mühendisinin yaptıgı yorum;

32 bit bir bardak suysa 64 bit niagara şelalesidir...
  • aslında temelleri çok eskiden atılmıştır.
    (bkz: commodore 64)
    (bkz: yersen)
  • bu işlemci modunun en sevdiğim taraflarından biri c gibi düşük seviyeli dillerde yazılan kodların düzgün yazıldıklarına dair iyi bir test imkanı sunmasıdır. çünkü pointer'ların hatalı kullanımlarından dolayı 32-bit için yazılmış kodların 64-bit'te çakılması yaygın bir problemdir. ios 7 ile birlikte ios appstore'da 64-bit'e yükseltilen uygulamalar da iyi bir sınavdan geçecektir vesileyle. iyidir iyi.
  • milletin dilinde içi boş kalmış bilgisayar ile alakalı donanımsal bir terimdir. işlemci mimarisi hakkında bilgi verir bize herhangi bir işlem yaparken kullanabileceği en uzun veri seti boyutudur aslında. şöyle diyelim eski hesap makinelerinde 8 hane vardı , sonra arttı 12 oldu, neticede tek işlem yaptık ama bir kerede daha büyük bir sayıyı işleye bildik, 32 bitten 64 bite geçişte bu örneğe neredeyse tıpa tıp benzemektedir.
  • guru 'nun profilininde gördüğüm, nedir nasıl kazanılır anlayamadığım ibare.
  • verdiği hataların %99'un ardında megabaytının bozlulmuş olması yatmaktadır.

(bkz: megabaytı bozulmak)