• kullanan işletim sistemlerine daha fazla hafıza, filesystemlerinde daha fazla sayıda ve daha büyük boyutlarda file tutabilme olanağı sağlar.
  • desktop pclerde windows xp ile gelecekte 8,16 ve 32 bit'ten sonra kullanılacak teknoloji. şu anda server sınıfındaki bazı (bkz: tru64) işletim sistemleri 64 bit'de çalışmaktadır.
  • (bkz: alpha server)
  • (bkz: sparc)
  • 64 adet bitten oluşan topluluğa verilen isim
  • (bkz: ia 64)
  • - 64-bit register'lar matematiksel i$lemlerde hafiza yukunu ve register kitligini du$urup hizi arttirir. 64-bit bir integer'i register'lara parcalamaniz gerekmez.

- amd64 serisi i$lemcilerde 64-bit modunda 32-bit'ten iki kat fazla genel amacli register vardir. bu da kisa yoldan daha hizli code execution demektir.

- bir 64-bit register iki adet 32-bit integer tutabileceginden 32-bit tabanli i$lemlerde dahi hiz kazandirir.

- 64-bit, 3gb'tan fazla hafizasi olan sistemlerde hafizanin tamamini etkin olarak kullanabilmek icin tek secenektir.

- 32-bit uygulamalar 64-bit windows'ta wow64 denilen emulasyon katmani uzerinden cali$irlar. yani cok az da olsa daha yava$ olmalari beklenir. lakin i$letim sisteminin geri kalan bile$enleri 64-bit cali$tigindan ve 64-bit performans avantajina sahip oldugundan bu ufak performans kaybini telafi edebilir.

- pointer'larin daha cok yer kaplamasi ise 8-bit'ten 16-bit'e ve 16-bit'ten 32-bit'e geci$tekinden daha buyuk bir yuk degildir.
  • 64 bit işlemciler için appleın baş mühendisinin yaptıgı yorum;

32 bit bir bardak suysa 64 bit niagara şelalesidir...
  • 64 bit'lik veri parçası 18.446.744.073.709.551.616 farklı değer alabilir. (2^64 şekinde)
  • 32 bit'e göre çoğu alanda performans olarak iyi olan teknoloji,windows vista'da bu fark bariz olarak hissedilebilir.
hesabın var mı? giriş yap