şükela:  tümü | bugün
 • adayların açıklanmasına yaklaşık bir yıl olan ödül töreni. 63. olanınkini açıkladılar da ordan biliyorum. benden söylemesi. merak içinde bekleyenlere duyurulur.
 • adaylıkların açıklandığı ödül törenidir. başlıcalar ve yorumlar:

  en iyi drama

  breaking bad
  mad men
  boardwalk empire
  downton abbey
  game of thrones
  homeland

  yorum: mad men'in hükümdarlığı bu sene son bulabilir. homeland ortalığın tozunu dumana kattığına göre, breaking bad son senesine bırakılmak kaydıyla, ödül onun olabilir. downton abbey de bir fenomen oldu ama sanki diğer adaylar kadar ağırlığı yok gibi.

  en iyi komedi

  30 rock
  modern family
  the big bang theory
  curb your enthusiasm
  girls
  veep

  yorum: gönül ister ki girls kapsın gitsin bu ödülü, ama yine modern family alacaktır. hala soğumadı ateşi. belki seneye.

  en iyi kadın drama

  julianna margulies
  kathy bates
  claire danes
  glenn close
  elizabeth moss
  michelle docker

  yorum: her ne kadar julianna margulies'i tek geçsem de o sırasını savdı. bu sene claire danes'in senesidir. rahatça alır ve gider.

  en iyi erkek drama

  bryan cranston
  hugh boneville
  steve buscemi
  michael c. hall
  jon hamm
  damien lewis

  yorum: bryan cranston'a artık bir dur denilirse amerikan milletinin seyretmekten çok hoşlandığı bir karaktere mükemmel can veren damien lewis ödülü alır.

  en iyi yardımcı kadın drama

  anna gunn
  maggie smith
  joanne froggatt
  archie panjabi
  christine baranski
  christina hendricks

  yorum: downton abbey bu kategoride ödülüne kavuşacaktır. hem dizi es geçilmemiş olur, hem de karşınızda maggie smith var yahu. mcgonagall o bugüne bugün.

  en iyi yardımcı erkek drama

  aaron paul
  giancario esposito
  brendan coyle
  jim carter
  peter dinklage
  jared harris

  yorum: bryan cranston bu sene es geçilirse bari aaron paul'ün sırası gelmiş olsun derim ben. peter dinklage geçen sene game of thrones avuntusuydu. bu sene gerek yok sanki.

  en iyi konuk kadın drama

  martha plimpton
  loretta devine
  jean smart
  julia ormond
  joan cusack
  uma thurman

  yorum: martha plimpton bu listedeki herkesi ezer geçer. uma thurman büyük bir sinema yıldızı olmasına rağmen ne smash adam akıllı izlenen bir dizi, ne de karakterinin büyük bir etkisi oldu. mad men ile julia ormond ile "attım tuttu"culuk oynayasım var ama martha alırsa kalkar göbek atarım, vaatim büyük, ona göre oy verilsin.

  en iyi konuk erkek drama

  mark margolis
  dylan baker
  michael j. fox
  jeremy davies
  ben feldman
  jason ritter

  yorum: öncelikle, biricik parenthood'uma en sonunda bir adaylık geldiği için ne yapsam bilemedim. elbette ki kazanılamayacak, ama öptüm ben üyelerin gözlerinden. michael j. fox ezer geçer efendim. yine yeni yeniden.

  en iyi erkek komedi

  alec baldwin
  don cheadle
  louie ck
  jon cryer
  larry david
  jim parsons

  yorum: en kıytırık adaylıklar bu kategoride gelmiş. alec baldwin'i son senede bir kere daha sevindirirler seneye. listedeki herkes sırasını savdığına göre ben cesur olup louie ck'ye yaptığı büyük iş için takdir vermelerini diliyorum.

  en iyi kadın komedi

  zooey deschanel
  lena dunham
  edie falco
  tina fey
  julia-louis dreyfus
  melissa mccarthy
  amy poehler

  yorum: adaylıklara gel... geçen seneki kadar iddialı değil belki ama veep ödül alamayacağına göre ve rol sırf dreyfus ödül alsın diye yazılıp mükemmel bir şekilde oynandığına göre, ben tartışılacak bir şey görmüyorum. lena dunham adaylığını da gözlerinden öptüm ve ne çok göz öptüğümün bilincindeyim.

  en iyi yardımcı kadın komedi

  mayim balik
  kathryn joosten
  julie bowen
  sofia vergara
  meritt wever
  kristen wiig
  melissa mccarthy

  yorum: ama ben kathryn joosten adaylığına ağlarım. kazanırsa daha da ağlarım. bu sene hem göbek atıp hem ağlamayı ön gördüm, tekrar ediyorum, ona göre. ama en çok kazanan komedi kadın oyuncusu olduğu sızan sofia vergara alır mı? muhtemel. ama kristen wiig snl'deki son senesiyle bir vedayı da hak etmiyor değil. mayim ve julie ihtimal dahilinde değil. biricik aşklarımdan melissa geçen sene o boktan dizisiyle yaşam boyu onur ödülü almış kadar olduğuna göre, ve meritt wever televizyonda en beğendiğim oyunculuklardan birini vermesine rağmen bunca dev arasında esamesi okunmayacağına göre oyum... bilemedim ki. hadi kristen wiig olsun, veda busesi olsun.

  en iyi yardımcı erkek komedi

  ed o'neill
  jesse tyler ferguson
  ty burrell
  eric stonestreet
  max greenfield

  yorum: bu nasıl adaylıklardır? adam mı kalmadı? modern family bıkkınlığımı arttırmaya yeminliler. artık sıra ed o'neill'da. new girl de adaylıklarıyla avunsun, aslında çok sevinilesi inciler bunlar.

  en iyi kadın konuk komedi

  dot-marie jones
  maya rudolph
  melissa mccarthy
  elizabeth banks
  margaret cho
  kathy bates

  yorum: maya... rudolph... kendi dizisiyle onu aday etmeyenlerin alnını karışladıktan sonra bari ödülünü burada verin diyorum. ama melissa mccarthy bu sene hiç olmazsa iyi bir işle ikinci bir emmy alsın isterim. kendisinin snl bölümü son zamanların en eğlencelisiydi. maya ile yarıştılar bu sezon. burada da durum aynı. gönlüm maya'dan yana. çünkü kendi dizisinde aday olmayı hakedecek bir performansı var.

  en iyi erkek konuk komedi

  michael j. fox
  greg kinnear
  bobby cannavale
  jimmy falon
  will arnett
  jon hamm

  yorum: güzel adaylıklar... cidden güzel... cannavale bu sezon çok gıcık bir karakter çizdi ve tek bir esprisi bile yoktu. ne alak bilemedik. edie falco'nun ödülü kucaklarken "ben komedi oynamıyorum" dedi ya, ısrarla hatırlatıyorum. michael j. fox alsın, ölesiye severim.

  en iyi mini dizi/film

  american horror story
  game change
  hatfields & mccoys
  hemingway & gellhorn
  luther
  sherlock

  yorum: american horror story o dandikliğiyle aday olduğuna sevinedursun, küfür etmek istemiyorum, hadi "ağır toplu" kadrolarıyla yarışacak üç iş var burada. oyum hemingway & gellhorn'dan yana.

  en iyi kadın oyuncu mini dizi/film

  connie britton
  julianne moore
  nicole kidman
  ashley judd
  emma thompson

  yorum: bir üst kateride gelmeyen başarı oyunculukla gelecek ve julianne moore kusursuz sarah palin performansıyla ödülü alacak diyorum ben.

  en iyi erkek oyuncu mini dizi/film

  woody harrelson
  kevin costner
  bill paxton
  clive owen
  idris elba
  benedict cumberbatch

  yorum: clive owen. tek geçerim. ama çok büyük isimler var, kevin costner dövedebilir. nasılsa owen'ın dizisi en iyi seçilecek.

  en iyi yardımcı kadın oyuncu mini dizi/film

  frances conroy
  jessica lange
  sarah paulson
  mare winningham
  judy davis

  yorum: jessica lange. hem american horror story'e avuntu, hem de kadının hakkı açıkçası.

  en iyi yardımcı erkek oyuncu mini dizi/film

  denis o'hare
  ed harris
  tom berenger
  david strathaim
  martin freeman

  yorum: en tahmini güç kategori bu oldu bana. oyum sırf ismi uğruna ed harris'ten yana.

  son not: yazım ve yönetim kategorilerine yorum yapmıyorum normalde ama bu sene community aday yahu. yuppiiii diye bağırırım ama. yanında girls var, louie var... iki tane de parks and recreation. hepsi de birer başyapıt... ama community alsın. dan harmon üç senelik başarısını, bölümü o yazmamış olsa bile, manevi olarak bir elde etsin, insanlar da community'i duysun isterim. diğer favorilerim amy poehler ve lena dunham'ın daha vakti var nasılsa.
 • şahsi favorilerim şu şekilde:*

  en iyi komedi : the big bang theory(her ne kadar bu ödülü modern family kazanacak olsa da)

  en iyi kadın komedi :tina fey**

  en iyi erkek komedi:jim parsons***

  en iyi drama :game of thrones

  en iyi kadın drama :buraya sadece madmen izlemiş biri olarak favori belirtmiyorum

  en iyi erkek drama:bryan cranston*****

  en iyi yardımcı kadın drama:christina hendricks****

  en iyi yardımcı erkek drama:peter dinklage***
 • tahminlerimi açıklamadan evvel, aday listesinin oldukça kötü olduğunu belirtmek isterim. aday gösterilenler kötü değil (hatta çoğu harika) ama gösterilmeyenler işin tadını kaçırmış. hell on wheels, person of interest, the walking dead, the killing, scandal, boss gibi belli bir seviyedeki yapımların ve bunların oyuncularının "ana kategorilerde" yer almaması maalesef büyük eksiklik. hele the killing ve hell on wheels'e kesin gözüyle bakıyordum. bu iki gariban amc dizisinin suçu, hbo'da yayınlanmamak ve amc kontenjanının da breaking bad ve mad men tarafından tutulmuş olması herhalde.

  unutuyordum neredeyse; boss nasıl aday gösterilmez arkadaş? adamlar harikalar yaratmış ve sen diyorsun ki "homeland da homeland". boss ve tüm kadrosunun bu listede yer alması gerekirdi aynen boardwalk empire gibi. zira bu iki dizi kalite olarak çok yakınlar. boardwalk empire'ı aday yapıyorsun, ne güzel; niye boss'ı da yapmıyorsun güzel kardeşim? golden globe'da boss iki kategoriye (en iyi erkek - en iyi dizi) aday gösteriliyor hatta kelsey grammer en iyi erkek oyuncu ödülünü alıyor ama emmy'de adaylık yok. pardon?

  golden globe'a da kızmıştım bazı şeylerden dolayı ama emmy sağolsun 69. golden globe'a rahmet okuttu.
  favorilerime-tahminlerime gelirsek;

  - en iyi drama: boardwalk empire

  (bkz: boardwalk empire/@ein lied)

  game of thrones bir şahaser niteliğindeki ilk sezonuyla ödül alamadı, oldukça büyük bir düşüşün yaşandığı ikinci sezonunun ödül alması imkansız gibi. geriye kalıyor iki rakip "mad men" ve "breaking bad". ve genelde mad men alıyor. ama bir şeylerin değişeceğine inanıyorum zira boardwalk empire kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir ikinci sezon sundu bize. bu diziye ödül gitmezse çok ayıp olur.

  - en iyi erkek oyuncu/drama: steve buscemi (boardwalk empire)

  çok güçlü bir kategori. bryan cranston, michael hall, jon hamm ciddi rakipler. aslında gözümde steve buscemi ile bryan cranston oldukça yakın ama bilmiyorum işte nucky thompson karakteri walter white karakterini geçti sanırım.

  - en iyi yardımcı erkek oyuncu/drama: aaron paul (breaking bad)

  peter dinklage bu ödüle daha yakın gibi ama ödül pinkman'a gitsin istiyorum, seviyorum bu çocuğu. ayrıca niye peter dinklage'de ısrar ediyorlar anlamıyorum. "tywin lannister" (charles dance) seçilebilirdi game of thrones'tan.

  - en iyi kadın oyuncu/drama: elisabeth moss (mad men)

  elisabeth iyidir. o alsın.

  - en iyi yardımcı kadın oyuncu/drama: christina hendricks (mad men)

  bu hatunu ödüllere boğmak istiyorum. oyunculuğu süper, kendi süper. bu almayacak da breaking bad'in "skyler white"ı mı alacak?

  ***

  - en iyi komedi: modern family

  (bkz: modern family/@ein lied)

  bence açıklamaya gerek yok, benim nazarımda en çok hak edeni bu. üçüncü sezonda, hafif bir düşüş oldu ama hâlâ çok iyi. tbbt, modern family'nin rakibi olamaz bence kusura bakmayın. girls desen, millet çok beğendi ama bence çok boktan bir dizi; (bkz: girls/@ein lied) modern family'e en yakını veep bence. ama o bile geride kalıyor. park and recreation'ın, community'nin listede yer almaması ise "rezalet" bence.

  - en iyi erkek oyuncu/komedi: jim parsons(the big bang theory)

  the big bang theory'i bugünlere getiren kişiye vermek lazım bence bu ödülü. ama rakipleri çok güçlü. kazanacağından emin değilim. ayrıca niye modern family'de oynayanları "en iyi erkek/kadın" kategorisinde değil de "yardımcı" kategorisinde değerlendiriyorlar gerçekten anlamıyorum. diğer bir soru da parks and rec.'daki "ron swanson" karakterini oynayan nick offerman ya da "andy dwyer" karakterini oynayan chris pratt niye listede yok?

  - en iyi yardımcı erkek oyuncu/komedi: eric stonestreet (modern family)

  karar vermekte çok zorlandım çünkü dört tane modern family oyuncusu var ve dördü de harika. aslında benim favorim her zaman ty burrell yani dizideki adıyla phil dunphy'dir. hâlâ öyle. ama geçen sene emmy'i o aldı. artık eric stonestreet'e vermenin zamanı geldi. çünkü oyunculuğa harika ama gerçekten harika. gay olmayan birinin "duygusal gay" karakterini bu kadar güzel oynaması, emmy'yi hak ettiğini gösteriyor.

  - en iyi kadın oyuncu/komedi: amy poehler (parks and recreation)

  (bkz: leslie knope/@ein lied)

  bu hatuna ödül vermezseniz çarpılırsınız benden söylemesi. bunu bir julia louis-dreyfus hayranı olarak söylüyorum. o emmy, amy'e verilecek.(ses uyumu yaptım, ne çakal adamım) kadın parks and rec.'da kendini aştı lan.

  - en iyi yardımcı kadın oyuncu/komedi: julie bowen (modern family)

  sofia vergara güzel, seksi ve komik olabilir ama julie bowen'ın oyunculuğu da tartışmasız bir gerçek. kategoride dikkatimi çeken diğer kişi mayim bialik yani tbbt'den "amy". karakteri çok güzel ortaya koyuyor ama tekdüze bir karakteri oynamakla "claire dunphy"i oynamak farklı şeyler.

  ***

  - en iyi mini dizi: american horror story

  (bkz: american horror story/@ein lied)

  bu dizi son dönemde yapılmış en iyi işlerden biri. hbo mini-dizileri arasında gümbürtüye gitmez inşallah. elbette onlar da kaliteli olabilir ama american horror story'nin korku yapımları arasındaki yeri, üslubu ve önemi ayrı bence. lokum gibi dizi. bunun için emmy'i sonuna kadar hak ediyor. aksini düşünenlere saygı duymuyorum ve onlara laflar hazırladım.

  - en iyi kadın oyuncu/mini dizi: connie britton (american horror story)

  alamayacağını biliyorum sadece almasını istiyorum.

  - en iyi yardımcı kadın oyuncu/mini dizi: jessica lange (american horror story)

  kesinlikle bu ödülü alacağını biliyorum ve almasını da istiyorum. zaten golden globe'ı da aldı. diziyi izleyenler, constance karakterini bilenler benimle hemfikir olacaklardır; diziyi izlemeyenler veya kıçlarıyla izleyenler de hemfikir olmayacaktır.

  -en iyi yardımcı erkek oyuncu/mini dizi: denis o'hare (american horror story)

  bu amca çok sağlam oyuncu. bilmiyorum verirler mi ama verseler iyi olur. ecinnilerle arası iyi olan, beyin kanseri ve yanık suratlı bir adamı oynamıştı. oha o nasıl bir rol lan? ben de şimdi farkına vardım valla, 13 bölüm fark etmemişim.
 • christina hendricks'in göğüs farkıyla kazanacağı ödül töreni.

  ayrıca mad men'in 5. sezonu en iyi dram ödülünü alamazsa, emmy kendini feshetsin.

  son olarak game of thrones güzel bir dizi olsa da o kulvarda breaking bad ile mad men gibi dizilerin yanına bile yaklaşamaz. diğer 2 dizinin yanında game of thrones o konuda gerçekten çok yavan kalıyor.
 • madmen'in yine ödülleri toplayacağı törendir.
 • person of interest'i sadece bir dalda* göstermesiyle benden siktiri yiyen ödüllerdir.

  http://www.emmys.com/…for a comedy or drama series
 • yine mad men'e verecekler amk yeter. ağuşunu açmış duruyor breaking bad.
 • en iyi yardımcı erkek oyuncu kategorisindeki adayları görünce bende bir ağlama isteğine sebep olan ödüller. hayır sanki ben kimi seçsem ona verecekler, niye bu kadar mesele yaptım bilmem. ama cidden çok arada kaldım. aaron paul'e zaafım var. kabul edin çok yetenekli bir genç beyefendi, yo. giancarlo esposito ise canlandırdığı karakterin ilginçliğinin de yardımıyla özgün bir oyunculuk sergiliyor bence. ayrıca tanıdığım en acayip sinirlenen aktörlerden biri. jared harris'in oyunculuğu mad men'e ilk girdiği zamanlarda bile dikkatimi çekmişti. öyle son sezonda başına gelenlerden etkilenip de "ay lane alsın ödülü kıız, yazık" modunda değilim, adam sırf ağız mimikleriyle bile bir ödül alabilir.

  the good wife'ın kadın oyuncular kategorisinde toptan paket şeklinde ödül almasında bence hiçbir sakınca yok. julianna margulies, archie panjabi, christine baranski, hepinize genel olarak kadın oyunculukların en iyi olduğu dizi ödülü verdik deyip gönderebilirler. böylece en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü direk maggie smith alır. downton abbey'i izlemedim ama içimden bir ses maggie smith adaysa alır diyor. maggie olmasaydı gönlüm christina hendricks'ten yana derdim. gerçi anna gunn alırsa da üzülmem. yalnız bana öyle geliyor ki anna gunn yanlış kategoride aday. en iyi kadın oyuncu'da olması gerekiyordu. elizabeth moss ile yer değiştirebilir mesela?

  the closer bu sene ödüllerde es geçilmiş. kyra sedgwick 7. sezondaki performansıyla en azından aday olmalıydı diye düşünüyorum. hatta ikinci emmy'sini de almalıydı diyorum. thank you so much.
 • ne bir house m.d. ne de hugh laurie adı geçiyor.

  olmaz olsun böyle ödül böyle tören

  zaten yastayız, bir teselli versenize!

  (bkz: swan song)