şükela:  tümü | bugün
 • piyasada oldugu donemlerde (88-91?) hastasi oldugum oyun dergisi. bende c64 olmamasina ragmen (bkz: commodore 64) her ay almaya kastigim bi$ey.. fenomen..
 • suratinda tokat lekesiyle görmeye alistigimiz abdurrahman pala ve mac yönetiminde ki nefis dergi.öldü mü acaba mac bilmiyorum.
  ama süpper dergiydi yazarlar bizden biriydi, çok kişi pessimistin anlamini orda ögrenmiş,
  metallica sarki sözlerine ordan ulasmisti.
 • 64'ler, türkiye'deki ilk oyun dergisi olmasi acisindan önemli bir yere sahip ama,
  fotokopi fanzilerden bile kötü layout'u, anlam bozukluklariyla dolu kafa bulandiran yazilari, cami çinilerini andiran tramlar üzerine okunamayan oyun açiklamalari, kirmizi fon üzerine yesil yazilarla 11. sayida 1. yıldönümünü kutlamalari, editorial köşesinde abdurrahman pala tokat yemiş pozuna eşlik eden ercüment menemen tarzi giriş yazilariyla hafızamda pek olumlu intiba bırakmamış...

  o zamanki tek rakibi oyun içeriği fazla olmayan commodore dergisi'ydi. 64'ler c vg'in (bkz: computer and video games) low budget bir kopyasiydi bence. yazilarin c vg'den ceviri oldugu anlatilan oyunlarin 3 ay sonra türkiye'ye gelmesinden belliydi. bazen hiç üşenmiyorlar rastan saga'nin barbarian'in haritasini c plus vg logosuyla basabiliyorlardi. osman topçu'nun hiç piyasaya çıkamamış bir oyunun demosunu final versiyonmuş gibi tanitmasi da oldukça ilginçtir. onlu sayilardan sonra kapagin sol tarafında bulunan kesik cizgiler ile kapağı tamamen alman 64'er'in aynısı olmuştur, zaten logo da 64'er'den çorlamadır.

  sayfalarının neredeyse tamamını oyun açıklamasına ayırmış bir derginin oyun sektöründeki yaratıcı kişilerle yapılmış roportajlara, oyunların nasıl yapıldığına dair en ufak bir ipucuna yer ayırmamış olması ise büyük bir eksikliktir. o zamanin yabanci dergilerinde olduğu gibi arada bir düzenlenecek resim, demo yarismasi gibi aktivitelerle insanlar teşvik edilebilirdi en azından..
 • muhalefet yapalimda ucuz oluversin mantalitesinden siyrilmadan sanirim bir yere varilmayacak.teleteknik'in cikardigi ve yarsindan fazlasinin
  yabanci dergilerden çeviri ve apartma oldugu belli olan bir dergiye kaliteli diyip, gencecik insanlarin özgün bir üslupla ve okuyucu-yazar sinirini,
  minumama indirebilmiş bir dergiye sirf layoutunda ki bir takim izafi benzerlikler yüzünden kötülemek, ucuz kopya demek ancak çamur atayim izi
  kalsin mantalitesiyle hareket eden kişiler tarafindan yazilabilir.
  kapaga, cografi kosullardan kaynaklanan bir takim handikaplara takilmadan, ucuz muhalefet yapmadan dergiye bakarsan, "karakter" sahibi bir dergi idi 64'ler.
  mal gibi milyonlar bayilip almanca, ingilizce dergilerle halvet olanlar bilmezler...bilselerde anlamazlar...
 • dilbilgisine hakki devrim gibi takilip kalmaz isen, gereksiz taramalaradaoguz aral tribi ile yaklasmaz isen iyi dergiydi, bi takim denyoluklar yapmayan kaç dergi var ki?
  mac iyi idi
 • "oyunlara sanat eseri muamelesi istiyor isen, bütün gün bir odaya tikilip oyun açiklamasi yapanlara ne diye hor gözle bakasin ki?
  yok eger oyunlara eglence gözüyle bakiyor isen, orjinaline bile para vermedigin, avrupa baglantin yok ise parasini verip emegin karsiligini bile veremedigin insanlarin ismini ne diye ögrenmek isteyesin ki?
  vicdanina mastürbasyon yapmak icin, kendince bir elitizim havasi yaratmak icin mi?
  eger tezatlarini asamadan laf kalabaligi yapiyorsan sende bombos birisin..."
  dedirtecek kadar insanlarda iz birakmis bir dergi.
 • abdurahhman pala ya saygim sonsuz; o ki birsürü veletin arasinda editörün yazilariyla kendisine ayri bir hava katmis sahsina munasir bir insan oldugunu bir kez daha göstermistir.
  "standing ovation"
 • ulen sinci hatirladim o herifin suratinda niye hep 5 parmak tokat yemis ifade vardi diye soruyodum ki yukarda mantik dahilinde bazi aciklamalar oldugunu fark ettim( ya da ettirdiler eheheh)
 • turkiye'de cikan dogru duzgun iki commodore ve amiga dergisinden biri..kulvar farki oldugu icin , yani commodore official bi dergi oldugu ve teknik konulara ve perde arkasindakilere de yoneldigi icin tercihim hep o olmu$tur ancak 64'ler deki amatör ruhu kesinlikle yakalamami$tir..
  64'lerin berbat tasarimi , ba$liklarda bile acayip hatalar yapip iki sayfadan ve tek paragraftan olu$an aciklamalariyla abdurrahman pala sadece introda poz vermek icin mi duruor nerde bu derginin editoru dedirtmesine raamen , bugun hic bi derginin yakalayamayacagi amatör ruha sahipti , çünkü 64'ün ruhu vardı. intel micro$oft gibi firmalarin elinde olmadigindan herkes bilgisayarini da seviodu dergisinide..bundan bi 10 yil sonra kac ki$i bugunun pc dergileri hakkinda bu kadar kalici yorumlar yapicak? ondan koyun layout'a falan saygi duyun o gunlere , arada tuvalete kakanizi yapmaya giderken bi 64'ler de goturun..ayrica aciyin yeni gudik directx nesline o zamanlari ya$amadiklari icin..ay cok duygulu oldu bu.
 • mac bi ara level da yaziyodu.. yada yeni jenarasyon oyun dergilerinden birinde tam hatirlamiyom.. sadece bir kes yazisini gordum.. ertesi ay yoktu

hesabın var mı? giriş yap