*

şükela:  tümü | bugün
 • lüleburgaz ve babaeski'de konuşlu tugay. babaeskide'ki komutan yardımcılığının bugünlerde lağvedilmiş olması lazım. askerlerini soğuk trakya kışı ile imtihan ve istanbul'a yakınlığı nedeniyle (bkz: birinci ordu) bol bol denetleme curcunası beklemektedir.

  dora (merkez), pamir ve lağvedilen ildeniz kışlaları vardır. acemilikten sonra sevinerek lüleburgaz'a askerliğe geldim diyen uzun dönem askerleri şoke eden ve şırnak'ta konuşlu bir mekanize piyade taburu da vardır. bu tabura düşen uzun dönemler, (ki yaşları 19-22 arası çoğunun) 3 gün lüleburgazda kaldıktan sonra bilinmezin ve korkunun etkisiyle donuk yüzleri ile şırnağa yollanırlar, içlerinde ağlayanlara da rastlanır. bir acayiptir.

  en güzel yanı çarşı izni varsa lüleburgaz, daha doğrusu burgaz ve kızlarıdır. askerdeyken mi öyle görünüyorlardı gözüme diye test etmek için en kısa zamanda bir daha gideceğim. istanbul'a 1.5 saat mesafededir.
 • galatasaraylı piyadelerin yoğun oldukları tugay.
 • evet, kesinlikle belirtilmesi gereken ve unutulmuş olan önemli bir ayrıntı da uzun dönem er-erbaşlar arasında kürt kardeşlerin %50 yer yer %60 oranında bir ekseriyeti ellerinde bulunduruyor olmalarıdır. şahsen bir miktar kürtçe öğrenme şansı bile bulmuştum hatta. ancak bu konudaki bir sorun, tsk'nın kürt kökenlileri doğuda görevlendirmeme gibi bir politikası olmamasına rağmen, düzgün askerlik yaptıramayacağını düşündüğü, problemli, kriminal, sabıkalı kişiler (sanırım) trakyaya gönderilmektedir. bu da ayrı bir curcuna ve deneyim kaynağıdır, yine de askerlerin kahir ekseriyeti saygılı insanlardır.
 • bunyesindeki pamir ve dora kislalarinin isimlerini kore savasinda sehit olan albaylarin soyadlarindan alan bu tugay turkiye' nin en batisinda olmasina ragmen yaklasik 770 civarinda sehit vermistir. cogunlugunu kore' de sehit veren 65 mekanize, dogu bolgesinde de cokca sehit vermistir.

  dogudaki sehitlere gelince;

  batidayim diye rahat askerlik yapacagim diyenler kendilerini cehennem taburu olarak tabir edilen 3. taburda bulabilirler. komando egitimi almasalar da hatiri sayilir derecede agir bir egitim alirlar. buradaki piyadeler, kisa bir zaman oncesine kadar gercek mermilerle tatbikat yapip, sicak bolgeler icin hazir birlik durumundaydilar. gercek mermiyle olan egitimin disinda kalan diger tum egitimler devam etmektedir.

  rahat edebileceginiz yerleriden biri ise hizmet birligidir; cunku hem mesleginizi icra edebilirsiniz, hem de nobetler diger birliklere gore daha rahattir.

  kisin gideceklerin usumemeleri icin yanlarina kalın giysiler goturmesi tavsiye olunur zira oyle pis bir sogugu vardir ki, sabah ictimalarinda ayak parmaklarinizi zor hissedersiniz.

  hep derler ama yine de soylemeden gecemeyecegim, eger kapidan iceri adim attiysaniz, mantiginizi nizamiyede emin bir yere birakin, verilen emir neyse onu yapin, cikarken de almayi unutmayin.
 • bu tugayın bulunduğu şehir olan lüleburgazın kızları çok güzeldir.şehir yaşayış bakımından izmirin karşıyakasından farksızdır.insanları inanılmaz sıcak kanlıdır.ancak bu son söylediğim sadece doğudan gelmeyenler için geçerlidir.eğer doğudan geldiyseniz askerlik ya da iş farketmez ,işiniz zor.

  askerliği birçoğunun sandığının aksine gerçek anlamda zordur.eğitimleri , denetlemeleri... iyi kasılırsınız..benim gibi bir adama bile 8 kilo verdirmiştir.tabi bunun yanında tezkere aldığınızda 15 barfiksi şarkı söyleyerek çekebilecek hale gelirsiniz bağıra bağıra 5km rahatlıkla koşarsınız,şınav çekmeyi sıkılınca bırakırsınız....komutanların bazıları efsane olmuştur (bkz: deha şen) deha yüzbaşı kanunları halen geçerlidir kendisi artık orada olmasada..(bkz: üstteğmen baloğlu) .üstüste (6kez) dünya ordular arası pentatlon şampiyonu olmuş tabur komutanı vardır.(bkz: pentatlon)u o önde siz arkada yaparsınız.gerçek bir rambodur .
  şehrin havası oldukça serttir.balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı hava tam da bu tugayın üzerindeki biryerden yurda girmektedir kanımca.soğuktan ve rüzgardan deri değiştirirsiniz,kulaklarıma kadar soyulmuştu.
  ..buraya gidecek arkadaşların bol bol sabıra ihtiyacı var allahtan sabır diliyorum onlar için.sim kartınız üzerinizde yakalanırsanız fena olur.girişte nizamiyede teslim edeyim derseniz bu sizi tutanaktan kurtarmaz.mahkemeye çıkabilirsiniz.kesinlikle hastalandım falan demeyin.doktor yarbaydı ilk ve son gidişimde 5dk içinde kalple ilgili sorunum geçmişti.
 • 3. taburu lağvedilmiş adı 2. mekanize piyade taburu olarak değiştirmiştir halen şırnak hisar bölgesindedir.lüleburgaz a düştüm diye sevinen tüm bünyelere şırnak dan selam ederim!!!
  (bkz: bahtsız bedevi vs kutup ayısı)
 • klarnet sesi esliginde vatani görevin ifa edildigi yer..

  (bkz: tugay ı şenlendirici)
 • bu tugay'ın en güzel taburu 1. tank taburu'dur.
  gerçek bir askeri birlikte olduğunuzu,
  ihtiyaç halinde birşeyler yapmaya kadir olduğunuzu hissedersiniz. boş vaktiniz olmaz katiyen.
  diğer taburlar kahvaltı bile etmemişken hazırsınızdır.
  diğer taburların askerleri size korkuyla karışık saygıyla bakarlar, "biz yatıyoruz adamlar askerlik yapıyor" denildiğini çok duyarsınız.
  denetlemelerde en çok iş size düşer 54 tonluk tankların tepesinde dağ bayır aşarsınız, yerlere kapalı devre telefon hatları çeker, sahra mutfakları kurarsınız.
  komutanınız mahcup olmasın diye gaz maskesiyle kilometrelerce koşarsınız.
  diğer taburların komutanları çok büyük bir yamuk yapmadıysanız size bulaş(a)maz.
  ordu envanterindeki en hunhar aletlerle muhatap olur, temizler bakım yapar, yetenekliyseniz atış bile yaparsınız.
  gecenin üçünde hava taruzu alarmıyla uyanıp yüzlerce araç ve tankı 2 saat içerisinde efektif savaş pozisyonuna getirirsiniz.
  nasıl becerdiğinizi kendiniz bile anlamazsınız.
  siyah bere en lomabak adamı bile warlord gibi gösterir, karizmatiktir.
  nasıl bittiğini anlamazsınız, sıkılacak vaktiniz olmaz.

  "siyah bere düşmez yere" sloganı beyninize kazınır.
 • 323 kısa dönem olarak askerliğimi yaptığım tugay.
 • aslen (celal) dora, (nuri) pamir ve (tahsin) yazıcı (destek kıtaları taburunun bulunduğu yer yazıcı kışladır) kışlalarından oluşan kore gazisi tugayımızdır. kışları ayazı beterdir; her asker bere takamaz diye bağırarak, kulakları donmuş şekilde geçen tankçılara gülen kulaklıklı keplere sahip piyadeleri ile ünlüdür.