şükela:  tümü | bugün
 • istanbul'da bundan 3 yıl önce otobüs kullanırken yemin ediyorum bak 98b ve 31e otobüslerine bakın ağzına kadar yaşlı kaynıyor. işe yetişemiyorduk otobüs dolu olduğu için. sabah saat 7 de amına koyim nereye gidiyorsunuz siz gizli bir tarikat mısınız? sabah saat 7 arkadaş insan çıldırası geliyor.. marketten elinde bir yoğurt ile binip 2-3 durak sonra ineni gördüm.
 • bunlar yüzünden gençler/çalışanlar okullarına/işlerine gidemiyor otobüslere binmek istemedikleri için. otobüse binip otursan bile 1 durak sonra binen yaşlı seni gözüyle taciz edip o otobüse bindiğine bin kere pişman edecek.
 • bu uygulama, gerçektekten ihtiyacı olan, geliri kısıtlı insanlar için yapılsa sıkıntı yok. ancak 5 adet evi kirada olan bir tanıdığım bile bu karttan kullanıyor. benim gelirim onun onda biri kadar, ben para ödüyorum. bu deyyus bedavaya geziyor.

  öylelerine denk gelirsiniz ki, 200 metre ötedeki durakta inmek için otobüse binenler var. kesinlikle acilen düzenleme yapılması gerekli.
 • kimse hiç birşeye para vermesin sonra bizim vergilerimiz neden böyle uçuk kaçık, şu hümanizm mastürbasyonunuzu bi kenara bırakın artık. ücret ödenmeyen her hizmeti tüm ülkeye yayılmasından bıktım artık vergi ve yönetim adaletsizliğinden geldik buralara, böyle de devam eder bizim halkımızdaki bu mazlum aşkı olduğu sürece. hem vergi olmasın hem herşey bedava olsun hemde herkesin maaşı 6bin tl olsun böyle bir denklem yok arkadaşım yapabilmenin tek bi yolu var oda türkiyeye uzaydan 1 milyon ton altın içeriği olan bir gök taşının iniş yapmasıdır yahut konyanın bi anda texas gibi heryerinden petrol fışkırması gerekir.
 • ya arkadas cok mu zor?

  90'larda sabah 6-9 aksam 16-19 arasi, 65 üstüne indirim uygulamasi kullanilmiyordu.

  altin gününe gidecek teyze, güvercin yemleyecek amca isinii 9-16 arasinda hallediyordu.

  belirli saatlere yasak getirirsin olay cözülür.
 • ya bu kulaklar iş çıkış saatinde “ekmek almaya çıktım, yarım saate oradayım” diye telefonla konuşan amca duydu. amca senin bu saatte yarım saatlik mesafeye ekmek alma işin ne? geçin saygı meselesini, insanlar 12 saat ayakta çalışıyor, hele hizmet sektörü ise resmen 2. sınıf muamelesi görüyor. herkesin psikolojisi bozuk, akşam evine giderken bir de bunları çekiyor. tamamen kaldırılmamalı belki ama en azından saatleri düzenlenebilir. yoğun saatlerde iki katı kredi çekebilir.
 • sanki hiç 65 olmayacakmışsınız gibi yazıyorsunuz ya ona şaşıyorum.
  azıcık empati yapın. o yaşa geldiniz dizinizde derman yok ki bir durak öteye gidesiniz, bir düşünün.
 • bence bu ücretsiz biniş bu insanların hakkıdır, 65 sene vergi ödemiş bırakın da otobüse bedava binsin...ha şunu söyleyin hak vereyim, ayda 60 biniş hakkından fazlası olmamalı...suistimal edenler var çünkü...
 • bu kulaklar kaç kere sabahın köründe işe giderken gezeceği yerin hesabını yapan yaşlılar duydu. bir sürü insan işe gitmek için yaşlılar yüzünden otobüse binemiyor. saat 7-9 arası ve akşam 4:30-7 arası kesinlikle ücretsiz olayı kalkmalı. metrolar hariç, otobüs ve metrobüslerde bu durum kesinlikle olmalı.
 • bu başlıkta hümanizm kasan, 65 sene vergi ödemiş tabi otobüse ücretsiz binecek diyenleri anlayamadım.

  size işe gittiğim bir günümü anlatayım, neden bu kısıtlama uygulaması acilen başlamalı, siz anlayın.

  öncelikle belirteyim, yarışmaya istanbul'dan katılıyorum. üsküdar'ın bağlarbaşı semtinde yaşıyorum ve iş yerim taksim'de, istiklal caddesi'nin ortalarına doğru bir yerlerde.

  sabah tam olarak 7.30'da evden çıkıyorum, evimin karşısındaki duraktan otobüse biniyorum, sahile iniyorum. bu saatte otobüsün işe veya okula gidenlerle dolu olmasını beklersiniz değil mi?

  değil.

  otobüs 65 yaş üzeri insanlarla dolu, ben daha bir gözümü açamamışken, boş bulduğum bir koltuğa otururum. benden sonra binen amca/teyze otobüste boş koltuk olmasına rağmen benim yerimi istercesine bakmaya başlar. sonra boş koltuk olduğu için ben yer vermeyince laf sokmaya başlar. yolculuğumuz böyle geçer, ben sahilde inerim motora binip karşıya geçerim vs.

  akşam yine geri dönüş yolu, 12a hattı, 1 otobüse inanın 200 kişi falan biniyor. yaşlılar genelde 2. duraktan binerler çünkü üsküdar çarşının durağı orası, fıstıkağacı durağında inerler. bu bahsettiğim yerlerin arası 2-3 durak. tamam anladım yükü var, yokuş yukarı çıkamıyor. elindeki poşete bakıyorsun bir de ne göresin? ekmek. ekmek aq. yalnızca ekmek.

  istanbul'da yaşayan insanlar buna aşinadır, evinden çıktığın andan itibaren, 100 metrelik alanda illa bir fırın, bakkal, market bir şey vardır. olmaması mümkün değil. hele ki üsküdar gibi bir yerde imkansız. bakın bahsettiğim amcalar teyzelerden benim binada oturan var, yan binamızda fırın var, karşı kaldırımda 2 tane yan yana market var, arka sokakta bir tane daha var, her yer kuru yemişçi, bakkal çakkal vs dolu ve bu kadın yine üsküdar'a iniyor ekmek almaya.

  bir de şu açıdan bakalım, sosyalleşiyor belki diyeceksiniz. kusura bakmayın ama ben daha mezun olalı 1 sene olmadı, aldığım maaşın tamamı kirama ve faturalarıma gidiyor, üstüne 40 tl ödediğim akbilim 205 tl oldu, ha bir de şu an ekonomiye katkıda bulunan benim, türkiye'nin ekonomisinin yarısını tek başına oluşturan bir şehirden iş gücüne katıldığım için. 9 saat mesai yaptıktan sonra benim oturmaya hakkım var arkadaşım. benim o 1 saatlik yolu oturarak gitmeye, ekmek almaya evinin 1 km ötesine giden insandan daha çok hakkım var. bunun yaşla alakası yok.

  anlayacağınız o ki, bu işe bir son verilmeli. yorucu oluyor. bir de hastanelerde gençlere öncelik verilmeli bence yaşlılara değil. bunu da buraya ekleyeyim.

  edit: bu entry'i okuduktan sonra, bana küfür ve hakaret içeren bir mesaj atacaksanız zahmet etmeyin, insanların fikirlerine saygı duymuyorsanız da duyabilmeye çalışmanızı tavsiye ederim. zira dünden beri aldığım mesajlar fazlasıyla kğfür ve hakaret içeriyordu. kendiniz maruz kalmıyorsunuz diye dünya sizin fanusunuzda yaşananlardan ibaret sanmayın, otobüste metrobüste yolculuk yapın, bu başlıkta neden benim gibi bu durumdan şikayetçi anlarsınız.