şükela:  tümü | bugün
 • sanki hiç 65 olmayacakmışsınız gibi yazıyorsunuz ya ona şaşıyorum.
  azıcık empati yapın. o yaşa geldiniz dizinizde derman yok ki bir durak öteye gidesiniz, bir düşünün.
 • bence bu ücretsiz biniş bu insanların hakkıdır, 65 sene vergi ödemiş bırakın da otobüse bedava binsin...ha şunu söyleyin hak vereyim, ayda 60 biniş hakkından fazlası olmamalı...suistimal edenler var çünkü...
 • bu kulaklar kaç kere sabahın köründe işe giderken gezeceği yerin hesabını yapan yaşlılar duydu. bir sürü insan işe gitmek için yaşlılar yüzünden otobüse binemiyor. saat 7-9 arası ve akşam 4:30-7 arası kesinlikle ücretsiz olayı kalkmalı. metrolar hariç, otobüs ve metrobüslerde bu durum kesinlikle olmalı.
 • bu başlıkta hümanizm kasan, 65 sene vergi ödemiş tabi otobüse ücretsiz binecek diyenleri anlayamadım.

  size işe gittiğim bir günümü anlatayım, neden bu kısıtlama uygulaması acilen başlamalı, siz anlayın.

  öncelikle belirteyim, yarışmaya istanbul'dan katılıyorum. üsküdar'ın bağlarbaşı semtinde yaşıyorum ve iş yerim taksim'de, istiklal caddesi'nin ortalarına doğru bir yerlerde.

  sabah tam olarak 7.30'da evden çıkıyorum, evimin karşısındaki duraktan otobüse biniyorum, sahile iniyorum. bu saatte otobüsün işe veya okula gidenlerle dolu olmasını beklersiniz değil mi?

  değil.

  otobüs 65 yaş üzeri insanlarla dolu, ben daha bir gözümü açamamışken, boş bulduğum bir koltuğa otururum. benden sonra binen amca/teyze otobüste boş koltuk olmasına rağmen benim yerimi istercesine bakmaya başlar. sonra boş koltuk olduğu için ben yer vermeyince laf sokmaya başlar. yolculuğumuz böyle geçer, ben sahilde inerim motora binip karşıya geçerim vs.

  akşam yine geri dönüş yolu, 12a hattı, 1 otobüse inanın 200 kişi falan biniyor. yaşlılar genelde 2. duraktan binerler çünkü üsküdar çarşının durağı orası, fıstıkağacı durağında inerler. bu bahsettiğim yerlerin arası 2-3 durak. tamam anladım yükü var, yokuş yukarı çıkamıyor. elindeki poşete bakıyorsun bir de ne göresin? ekmek. ekmek aq. yalnızca ekmek.

  istanbul'da yaşayan insanlar buna aşinadır, evinden çıktığın andan itibaren, 100 metrelik alanda illa bir fırın, bakkal, market bir şey vardır. olmaması mümkün değil. hele ki üsküdar gibi bir yerde imkansız. bakın bahsettiğim amcalar teyzelerden benim binada oturan var, yan binamızda fırın var, karşı kaldırımda 2 tane yan yana market var, arka sokakta bir tane daha var, her yer kuru yemişçi, bakkal çakkal vs dolu ve bu kadın yine üsküdar'a iniyor ekmek almaya.

  bir de şu açıdan bakalım, sosyalleşiyor belki diyeceksiniz. kusura bakmayın ama ben daha mezun olalı 1 sene olmadı, aldığım maaşın tamamı kirama ve faturalarıma gidiyor, üstüne 40 tl ödediğim akbilim 205 tl oldu, ha bir de şu an ekonomiye katkıda bulunan benim, türkiye'nin ekonomisinin yarısını tek başına oluşturan bir şehirden iş gücüne katıldığım için. 9 saat mesai yaptıktan sonra benim oturmaya hakkım var arkadaşım. benim o 1 saatlik yolu oturarak gitmeye, ekmek almaya evinin 1 km ötesine giden insandan daha çok hakkım var. bunun yaşla alakası yok.

  anlayacağınız o ki, bu işe bir son verilmeli. yorucu oluyor. bir de hastanelerde gençlere öncelik verilmeli bence yaşlılara değil. bunu da buraya ekleyeyim.

  edit: bu entry'i okuduktan sonra, bana küfür ve hakaret içeren bir mesaj atacaksanız zahmet etmeyin, insanların fikirlerine saygı duymuyorsanız da duyabilmeye çalışmanızı tavsiye ederim. zira dünden beri aldığım mesajlar fazlasıyla kğfür ve hakaret içeriyordu. kendiniz maruz kalmıyorsunuz diye dünya sizin fanusunuzda yaşananlardan ibaret sanmayın, otobüste metrobüste yolculuk yapın, bu başlıkta neden benim gibi bu durumdan şikayetçi anlarsınız.
 • acilen uygulamaya girmesi gereken durum. öğrenciye yapın indirimi..
 • lütfen yapılsın bu. rica ediyorum. sembolik bi ücret olsun. bedavacılık sorun doğuruyor.
 • en yakın zamanda uygulamaya geçirilmesi gereken fikir.
  ücretsiz diye bütün gün can sıkıntısından otosbüste yer kaplayan yaşlılar var bu ülkede. gerçekten gereksiz bir uygulama.
 • doğruluğunu bilmemekle birlikte belirli saatlerde 65 yaş üstü insanlara da ücretli olması kesinlikle gereken durum. millet bedava diye sabahın köründe otobüsle şehrin diğer ucuna çorba içmeye gidiyor. sonra neden bu yoğunluk... belirli saatlerde ücretli olursa sadece ihtiyacı olanlar biner gibi düşünüyorum. hadi bakalım...
 • kaldırılsın diyen anasını eşşekler sikesicelerin kyk borçları da silinsin diye zırlayıp durduklarını unutmadık, aynı güruh dovlot bozo bodovo yomok vorson diye de ağlamıştı yakın zamanda. oğlum şunu anlayın toplum olarak beleşçilik ruhunuzda var, sizin derdiniz ayrıcalık olacaksa sadece bize tanınsın başka bişey değil. çok keyfine düşkünsen git al araba onunla gez, yoksa paran zırlama.
 • bunlar sabah yedikleri 1 liralık simitle bütün semti dolanıyor da yorulmuyor. bide kalkıp yer mi vericem. evlendirme programlarında takla atıyorsunuz, düğünlerde göbek atıyosunuz. yok sana koltuk moltuk ayakta zıplaya zıplaya gideceksin buruşuk göt seni.