şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tecrübe tabiki önemli, tabiki insanlar yaşlandıkça hayat görüşleri genişleyebilir. ancak türkiye gibi birçok ülkede maalesef bir yaştan sonra insanların düşünceleri sabit kalma ve gelişmeme eğilimi gösteriyor.
    bahsi geçen yaş grubunun yaşadıkları olaylar, kendi iç hesaplaşmaları partilere karşı esnekliklerini kaybettiriyor.
    az veya çok olan emekli maaşıyla ve oturmuş düzenleriyle ülke sorunlarına çok dar açıdan bakma eğilimindeler.
    bu ve bunun gibi sebeplerle seçmen yaşına üst sınır gelmesi gerektiğini düşünüyorum.
    istisnalar olabilir.
    nasıl 18 yaş altında yeterince bilinçli insanlar varsa 65 üstünde de olabilir.
    cephe almadan mantıklı fikirlerinizi merak etmekteyim.

edit: anlatım bozuklukları giderildi.
    edit2: aşağıda belirtilen zeka/yeterlilik testi pek düzgün yapılamayacağından bu da bir çözüm gibi görünmüyor.
    edit3: ben cephe almadan fikirlerinizi söyleyin dedim aşağıda bir arkadaş gerizekalı önermesi yazmış. sen okuduğunu anlamayan bit kadar beyninle birinin zekasını ölçebilecek seviyede değilsin.
  • sınırlamadan ziyade her seçim öncesi ehliyet verilmeli. hayal değil, 3 saatte 80 milyonun oyunu sayan sistem, 1 ayda da mülakatı halledebilir diye düşünüyorum.
    "ağaca bas, ampüle bas, altı oka bas" muhabbetlerinden de kurtulunmuş olunur.
    burada da mülakatı yapanları kim seçecek durumu devreye giriyor...

kısacası; yaş sınırlamasıymış, ehliyetmiş siktir edin. şu koca evrende bu döneme denk geldik, hepimizin şansını sikeyim.
  • öyle yaş sınırı falan değil de ciddi ciddi basit bir matematik sorusu ya da mantık sorusu sorulup, kişinin oy kullanabilecek düzeyde olup olmadığına bakılabilir. eminim büyük bir kitle oy kullanamayacaktır. tamam eşitliğe aykırı bir durum ama gerçek anlamda buna ihtiyaç var. zira bu şekilde devam ederse eline "evet" damgasını alan adam sorgulamadan kendisine tembih edilen yere basıyor damgayı.
  • 30-50 yaş arası üniversite mezunu olmayanlar ve 50 yaş üstü lise mezunu olmayanlar oy veremez. oy verebilmek için belirli bir eğitim şarttır, eğitimsiz halka tercihini sormak okuma yazma bilmeyen kişiye hangi kitabı okuyacağını sormaya benzer, bu kişi de kitabı okumak için değil sobasını tutuşturmak için alacaktır. eğitimsiz bir ülkede oy sistemi ve demokrasi o ülkeye ve halkına doğrultulmuş bir silahtır. 25 sene bu kural yeni yapılacak anayasaya yazılmalı, halk şehir esntitülerinde eğitilmelidir. halk eğitilemezse de 25 senede eğitilemeyen halk da o ülkenin ayıbı olsun.

hitler sonrası almanyada lise mezunu olmayanlar 1970'li yıllara kadar oy kullanamadı. amerika hitlerin izini silmek için böyle bir yol izledi.
  • seçilen kişiler de 65 yaş ve üzeri olabildiğine göre reşit ve kişilik ehliyeti olan herkes oy verir.
  • oy verenlerle birlikte politikacılara da getirilmesini dilediğim yaş sınırıdır. ehliyet de istemiyorum oy kullanmak için. kampanya başlatın gençler. 13 yıl daha beklemek istemem. yaş sınırı 52 olsun.
  • seçilenlere de dahil edilerek yaşını, başını almış emekli olup devlet sermayesinden yemekle birlikte artık dışarıdan da topluma bir katma değeri olmayan, akıl olarak da çocuk-ergen arası bir seviyeye geldikleri kanıtlanmış bir güruh oldukları düşünülürse çok da mantıklı ve faydalı bir düşünce.
  • halk tv kitlesi bunu beğenmedi.
  • arttırıyorum, emekli olan kimse kullanmasın.
    her seçim öncesi zam vaadiyle (ki verilen zam bir sonraki seçime kadar sakız parası oluyor) kandırılan bu kişilerin, sandığın yakınından dahi geçirilmemesi gerek.