şükela:  tümü | bugün
  • değerli devlet büyüğümüz, sağlık bakanlığı döneminde bu alandaki çalışmalarıyla milletimize büyük hizmetler geçirmiş sayın çalışma bakanımız mehmet müezzinoğlu'nun dikkat çekici açıklaması.

sayın bakanımız ayrıca "şu andaki 657 sayılı kanunun birilerine garanti veren bir yapı olduğuna" işaret edip "bu kadar garantinin ve güvencenin olduğu bir yapının, milletin mağdur olduğu bir yapıya doğru gittiğini" de sözlerine ekliyor.

kaynak: http://www.memurlar.net/haber/619655/
  • ben de memurum ve evet 657 nin sagladigi is garantisi memura nasil bir rahatlik kazandiriyorsa adam bes dakikalik isini yapmayip sokakta geziyor. herseye muhalefet edilir ama 657 nin kaldirilmasina edilemez. 657 ulkenin kamburudur.
  • (bkz: birazdan buraya çok pis ayar gelecek)

iş güvencesi bütün çalışanlar için anayasada tanınmış bir haktır.

devlet memurunun işgüvencesinin sebebi ise siyasi baskılardan korkmadan işini yapmasının garantisidir. memurun üzerindeki siyasi baskı aslında o memurun değil bizzat milletin zararınadır. özellikle ihaleli ve akçalı işlerde suiistimallerin önüne geçmenin esas yolalrından biri de budur. devletin halka sağlıklı ve adil hizmetler götürmesini sağlayan en önemli mekanizmaların biri de memurun iş güvencesidir.

eğer senin çalıştığın yerde memur yatıyorsa, işini düzgün yapmıyorsa önce onun amirine, sonra mülki amire daha sonra da milletin iradesiyle iş başına gelip devlet hizmetlerini sağlıklı yürütmekle, halkın refahı, huzuru ve geleceği için politikalar üretip uygulamakla görevli siyasetçiye hesap soracaksın canım kardeşim.

memurun iş güvencesi de öye senin sandığın ve gördüğün gibi "yatarak maaş almalarınıa" sağlayacak bir güvence değildir.

neyse biz sayın bakanımızdan ve devlet büyüklerimizden daha iyi bilecek değiliz.
  • kadro güvencesi sayesinde memurların az da olsa objektif, tarafsız, hiçbir siyasi oluşumun etkisi altında kalmadan salt devlet ve millet odaklı hareket etmesinin önüne geçmeyi planlayan aymazların yeni saçmalığı.

"657 garantisi millete hizmeti engelliyor" diye yazılır, "akçomar olmayanlar devlet hizmetinde bulunamaz" diye okunur. ne günlere kaldık yahu...
  • memuriyet kalksın. kimse üretmek istemiyor.
  • milli iradenin devletin bütün kurumlarında esas olması gerektiğine dikkat çeken, gerçek bir devlet büyüğü uyarısıdır.
    millet 15 temmuz'da yyüzlerce şehit veririken sıcak yatağında oturup televizon karşısıda çekirdek çiteyerek olayları izleyenlerin yarattığı mağduriyete dikkat çekmektedir. bir ülkede çalışma ve sosyal güvenllik bakanı'nın buna dikkat çekmesinin ne sakıncası olabilir?

sayın bakanımız açıklamasında, "millet, 15 temmuz'u yaşadı. 241 şehit verdi. 2 bin 100'den fazla gazimiz oldu ve bunların da en az 4'te 1'nin ömrünün sonuna kadar hayatını engelli yaşayacak. devlet bunları görmemezlikten gelemez. devlet milletin yarınlarının daha iyi olması için vardır. devletin memurları da bu sorumlulukları ile o görevdedir. ama 'benim her şeyim garanti olsun'. 'ben her türlü güvenceye, belirli yılım dolunca terfiye, bir makama geldiğimde o makamın kalıcılığına', tapulu mal gibi bir güvence şu anda hizmetimizi zayıflatan yer yer de kilitleyen bir yapı var," uyarısında bulunuyor.
  • "esas olan, devletin devamlılığıdır." ilkesiyle çelişen düşünce.

devleti kurumsallastiran, hizmetlerin yasalara uygun olarak sürmesini sağlayan bir ilkeyi yok ederek değil de kontrol mekanizmasini işleterek ve vatandaştan geriye dönüş alarak duzeltebilirsiniz bir şeyleri.
  • siyasi görüş, ideolojiden bağımsız olarak herkesin desteklemesi gereken ifadedir.

memurlar, özellikle kariyer memurlar hem bir bok yapmıyor hem de hak ettiğinin iki katı kazanıyor. kariyer uzmanlıklardan birinde 4 sene çalışmış biri olarak söylüyorum. kurumda 1000 kişi vardı. 200 kişiyle o yapılan işin 2 katı iş yaparsınız 9-18 normal bir tempoyla çalışarak. öyle böyle yatmıyordu insanlar. yazık günah amk milletin ödediği vergiye. o maaşlarda hamallık yapıp çocuklarına rızık sağlayan insanların da katkısı var. kafasız, bi boka yaramayan adamlara aylık 5 bin tl ödeyecek kadar zengin değiliz. bu kafayla zengin de olamayız asla.
  • devletin giderek her yerden elini ayağını çekmeye çalıştığı yap işlet devret ve teşvik sistemleriyle zaten hizmetler (!) özel sektör üzerinden millete kaydırılır oldu.

köprüsü, otoyolu, temel lisesi... ibadethaneler zaten kimin belli değil.

sen çıkar baklayı ve söyle... benim bağzı memurlarım hala işini bilmiyor hala aralarında dürüstler var. hala bağzıları ihalelere, raporlara haksızca karşı çıkabiliyor. ve ben onları atamıyorum diye.
  • hükümet olarak devasa bir kireç kuyusu açın, tüm memurları içine atın.

siz de rahat edin, biz de.

arkadaş nedir bu memur nefreti.