şükela:  tümü | bugün
 • 13-14-15 temmuz 2018 tarihleri arasında tarihî sarayiçi ermeydanı'nda yapılacak olan güreşlerdir.

  etkinlik ve güreş programı

  not: ntvspor kapandığı için yerel kanallar canlı yayın yapacaktır.
  ayrıca final karşılaşması dünya kupası finali ile aynı zamanda olacak maalesef.

  edirne belediyesi ve türkiye güreş federasyonundan istirhamımız sarayiçi ermeydanı içi ve çevresinin çingene panayırı görünümünden kurtarılmasıdır.
  o organizasyon çok daha fazlasını hak ediyor.

  yapmayın, etmeyin!!
  ne pehlivanlar rahat ne de güreşseverler.

  çiftbaşlilik var biliyoruz, ama bu tribünlerin, lavaboların, çevrenin pisligine bahane degil.
  100-150 tl (iki gün için ortalama fiyat aralığı) para veriyorsunuz, pislik içinde bir tribünde yer savaşı yaşıyorsunuz. lavabolar rezalet ötesi, sabun bile yok!!!
  pehlivanlar çadırlarda damacana ile yıkanıyor.
  nereden tutsanız elinizde kalıyor organizasyon.

  ayrıca siyasî kimliklerinizi bu organizasyona alet etmeyin. orası partilerin idrar yarıştırma yeri değil. dünya kültür miraslarından sayılı bir değerimiz var, onu bile yönetmeyi beceremiyoruz.
  2000 pehlivan geliyor türkiye'nin her yerinden, ekseriyetinin sosyo-ekonomik düzeyi yerlerde. hadi kalacak yer için yurtları açıyorsunuz, sağolun.
  ama bu çocuklara yemek vermek bu kadar zor olmasa gerek, bunu bari ayarlayın.

  son olarak yağlı güreşin favorisi olmaz derler, çayır bilir derler ama bir iki yiğit ismi bırakalım buraya. takip edebildiğim kadarı ile aşağıdaki isimlerden hamza hariç hepsi bu sene beklendiği gibi gayet formda.

  gönlüm örümcek adam, atom karınca serhat gökmen'den yana olsa da bu rakipler arasında işi zor görünüyor, tabii ki iyi bir kura bütün dengeleri değiştirir.

  orhan okulu, ismail balaban, ali gürbüz , serhat gökmen, fatih atlı, hamza köseoğlu kürsünün başlıca adayları olacaktır.
 • final maçı, 2018 dünya kupası finaliyle aynı gün olacaktır. aynı saate denk gelmese bari.
 • yayıncı kuruluş dmax olmuştur. bilgehan demir sunucu koltuğunda.

  https://www.dmax.com.tr/…/kirkpinar-yagli-guresleri
 • kısmetse orada olacağız.
 • 657. kırkpınar yağlı güreşleri festivali bugün saat: 18.00’de tören kortejinin edirne belediyesi’nin önünde toplanmasıyla başlayacak; atatürk anıtı’na çelenk sunumuyla devam edecek. buradan sonra 25 kasım stadyumuna gidilerek belediye bandosunun, halkoyunları ekiplerinin gösterileri ile ilgili olarak da beledye başkanı recep gürkan şöyle bir açıklama yaptı: “tekirdağ’ın çorlu ilçesi’nde meydana gelen tren kazasında hayatını kaybeden vatandaşların hatırasına saygı göstermek için tokmağımız davulumuza bir kez vuracak, geleneğimizi yaşatmış olacağız ama bugün başkada davul ve zurna çalmayacak” dedi.

  657. kırkpınar yağlı güreşleri festivali kapsamında edirne belediye bandosu 10 temmuz salı günü saat:19.00’da saraçlar caddesi’nde konser verecek. 11 temmuz çarşamba günü ise 19.00’da atatürk anıtı’nda halk oyunları gruplarının gösterileri edirnelilerle buluşacak.

  konser programı ilk açıklandığı şekliyle şöyleydi.

  ancak dün tekirdağ’ın çorlu ilçesi’nde meydana gelen tren kazasında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın hatıralarına saygı göstermek adına 657. kırkpınar yağlı güreşleri kapsamında bu akşam yapılması planlanan konserler 12 temmuz perşembe akşamına ertelendi. ali altay ve elif kaya 12 temmuz perşembe günü saraçlar caddesi’nde sahne alacak. aynı akşam selda bağcan da sarayiçi konser alanı’nda konser verecek.

  konser program tanıtımı ise şöyle

  bu seneki kırkpınar güreşlerinin ilginç ayrıntılarından birisi de kırkpınar ağalığı konusu oldu. normal şartlarda yapılan ağalık ihalesini edirne esnaflarından ahmet çetin 1,522,000 liraya kazanmıştı. yerel halk içinde ahmet çetin bu parayı ödeyemez dedikodularının ardından ilk taksiti bile ödeyemedi söylentisi çıkmıştı. bunun üzerine ahmet çetin 8 eylül 2017 günü basın toplantısı düzenleyerek kameralara deste deste para göstermiş, yatırmama gibi bir sorunu olmadığını açıklamıştı.

  ancak daha sonrasında resmi ağalık plakalı araç, ağaya ait köşk, yeşil pasaport vs. isteklerini öne sürüp kalan 864,000 lirayı yatırmayınca ağalığı düşmüştü. tekrar yapılan ağalık ihalesine daha önce 8 kez kırkpınar ağalığı yapmış olan seyfettin selim, "ben 48 yaşındayım, allah ömür verirse 22 yıl daha böyle zor durumlarda kırkpınar’ın yanındayım. ama şimdi görüyorum ki başkan 56 dedi, ben 222 diyorum" diyerek 222,000 liraya ihaleyi kazanmıştı.

  bunun üzerine ahmet çetin iptal davası açmış, basından ve sosyal medya hesabından ateş püskürmüştü. ayrıca güreşlerin final günü olan 15 temmuz'da davul çalınmasının yanlış olduğunu belirtmişti. (geçtiğimiz yıl ağalık ihalesini kazandıktan sonra kendisinin 15 temmuz günü güreşlerin yapıldığı sarayiçi kırkpınar sahasında davullar eşliğinde tur atıp halkı selamlamasını unutup bu yıl davul çalınacak olmasına karşı çıkması ayrıca eleştiri konusu olmuştur.)

  ahmet çetin'in bu yaşananlara tepkisini merak edenler için facebook hesabını buraya bırakıyorum.
 • izlemek isteyenler için canlı yayın bilgisi şu şekilde olacak olan güreşlerdir.

  kapanan ntv spor'dan yayın haklarını devralan dmax üç gün boyunca kesintisiz yayın yapacak.
  program şöyle:

  13 temmuz cuma: 18.30-20.00
  14 temmuz cumartesi: 12.30-19.00
  15 temmuz pazar: 12.30-20.00

  dmax yayınında tecrübeli spiker bilgehan demir ile yağlı güreşin içinden gelen recep tosun yer alacak.

  güreşler ayrıca koza tv ve tek rumeli tv'den de canlı izlenebilecek.
  koza tv, dmax ile ortak yayın yapacak. tek rumeli tv'de ise mehmet çelik mikrofon başında olacak. abdullah ersoy, mahmut demir ve yasin serhat'ın yorumcu olarak katılacağı tek rumeli tv'nin yayınları da 12.30'da başlayacak.

  kaynak: efkan bucak
 • yine, yeniden, sevgili anti kahramanımız, 648 ve 649. tarihi kırkpınar yağlı güreşleri'nin başpehlivanı mehmet yeşil yeşil'i destekleyeceğimiz organizasyondur.
 • şu bilgehan dan başka sunucu yok mu acaba ? boks maçları anlatan birisinin yağlı güreşte işi ne? her sporun kendi kültürü, kendi tarihi vardır. bilgehan maç anlatırken volume yükseltip alçaltmaktan başka birşey yapamaz. bize güreşin tarihi hakkında bilgiler verecek, yapılan hareketleri kendi isimleri ile anlatacak, atıyorum 5 yıl önce de recep kara bu hareket ile rakibini yenmişti diyebilecek, bu spora gönül vermiş sunucular lazım. bilgehan ın sunuculuğu google sunuculuğundan öteye geçemez.
 • sunucu olarak bilgehan demir nedir ya. gökhan günaydın recep tosun mehmet çelik varken.
  bu adam yağlı güreş sunamıyor arkadaş, sesi anlatımı tarzı yaplı güreş kültürüyle uyumlu değil. gereksiz yükselmelerle oyunun heyacanını kaçırıyor.
  bunun sebebi de yağlı güreş tekniğini bilmiyor.
  bilgehanı eleştirmek değil amaç kendisi de kickboksta boksta mükemmel sunumlar yapıyor. o branşta da kendisinin üstüne sunucu yok.

  edit: gökhan günaydın ve recep tosun da sunumlar da olacakmış. teşekkür ederiz yayıncıya.
 • bilgehan demir'in kart sesli sunuculugunu hic yakistiramadigim efsanevi organizasyon. biraz daha agirbasli, bilgili bir sunucu daha hos olurdu. antalya'ya ebedi kemeri getirmesini diledigimiz ismail balaban ile keyfini cikaracagiz.