• antalya grubunun giderek hegemonyasına aldığı, kayırmaların arttığı organizasyon. önceki yıl faruk akkoyun’un ali gürbüze attığı kılçıkta saha hakemi galibiyet kararı vermesine rağmen kule hakemleri devam ettirtmişti. kardeşim bu adamı her yıl finallere çıkarmak için bu kadar şaibe yaptıkça organizasyonun değerini düşürüyorsunuz. bu türk-islam ritüelleriyle dolu, dünyanın aralıksız süren en eski spor organizasyonudur. 657 yıllık geleneği allah rızası için şike şaibeye kurban etmeyin yaa.

recep kara çok güzel çapraz bağlayıp çengeli taktı ali gürbüz açık düştü. ancak güreş yapmayan, sadece tv karşısından güreş izleyenlerin anlamadığı şey şu başpehlivanlıkta yeniş bu kadar olur. sen aliço’nun, adalı’nın göbeğine göster bakalım yıldızları.

evet recep kara hata yapıp daha hakemi düdük çalmadan bırakmamalıydı güreşi evet ama ali gürbüz, recep kara’nın elleri havada itiraz ederken bastırarak alacağı galibiyete mi muhtaçtı? bu kadar mı düştü? er meydanında yaşanmaması gereken şeyler yaşanıyor sürekli.

recep kara itirazları sırasında bir şeyi çok iyi hatırlattı. “biz allah için güreş yaptık” yarın maçlar umarım yağlı güreşin ruhuna uygun şekilde devam eder.
  • sen 657 yıldır peşrevi “senin ayağının tozunun benim başımın üstünde yeri vardır” anlamında çekerken, çırak ustaya karşı kazandığında kalkıp elini öperken, “allah için güreş yaparken”, bu yiğidi bana ezdirmeyin bundan ilerde büyük pehlivan olacak denilip güreş bırakılan meydan için at osuruğunun biri çıkıp gelir “bu organizasyonu sikleyen kaldı mı” der işte.
  • bilgehan demir sunuculuk yapmaya değil de "iiğğ ne dedi" demeye gitmiş sanki. üç gündür onu ona kavga ettirmeye çalışıyor. 657 yildir mülayim bir şekilde güreşen pehlivanlar birbirine hasim olmus durumda.

- recep kara'nin hakki yenmiş olabilir mi?
    - bakin bakin ali gürbüz'ü taraftarlar nasıl da yuhaliyor.
    - bakin ikinci ihtar da geldi. olay olay.
    - şu iki güreş bitsin recep kara'ya tekrar mikrofon uzatalım. bakalım ali gürbüz olayı hakkında neler diyecek.
    - bakin bakın şaban yılmaz'in rakibi de su içiyor, yasak olması lazim bunun. şaban henüz görmedi. olay olay.
    - vay vay vay, başkanın dediğine göre recep kara'nin hakki yenmiş. kazanmıştı diyor. ben de öyle düşünüyorum.
    - bakın benim bir sorum daha olacak recep kara'ya. olay soru bu. kısa bi reklamdan sonra...
  • dünya kupası ve wimbledon nedeniyle ilk turlarını izleyemediğim organizasyon.

arkadaşlar sağolsun ayrıntılı değerlendirmelerini dinleyip öğrendim (bu arada tenis ve yağlı güreş üzerine youtube kanalı bulamamaktan şikayetçiyim.)

çeyrek final öncesi seri başılardan salih erinç ve hamza köseoğlu'nun elenmelerine üzüldüm.

eşleşmelerde 2. turda neden 3 sporcunun tur atlatıldığına anlam veremedim. mümkün olan en az tur atlamanın olması için 2. turda ali gürbüz ve ismail koç da güreştirilmeliydi. son 16'da 15 sporcu olacağı için sadece 15 numarayı çeken tur atlamalıydı.

bu eşleşmeler zaten yağlı güreşin en istikrarsız kısmı.

hasan tuna - recep kara, recep kara - ali gürbüz ve şaban yılmaz - ünal karaman karşılaşmaları bu sporun centilmenlikle uzaktan yakından ilgisi olmadığının kanıtlarıydı. bize ve doğu toplumlarına özgü yandaşlık, kaypakçılıktan örnekler sergilendi adeta.

hasan tuna jübilesini yapmış ve 2. turdan çekilmişmiş. herkes de alkışlıyor. 2. turda recep kara ile eşleştiği için recep kara da hocasının elini öpmüş. hadi ilk turda erkan ertan'ı yenmekle son kez olsun kırkpınarda boy göstermek istedin, anlıyoruz. madem jübile yapacaksın kuradan önce yapıp tüm pehlivanların omzunda sahayı terk etsene. recep'le eşleşip ona maç yapmadan üst tura çıkma şansı tanımak neden? malesef yağlı güreşte bir takım isimlerin bu şekilde yancılık yapmasını sıkça görüyoruz.

recep ve ali maçına gelecek olursak. recep, ali'yi açık düşüremedi. ama maç bitmeden hakemliğe soyunup maçı bıraktı ve bitti itirazına başladı. çok çirkin bir hareketti bu. peki ali ne yaptı? kendisiyle güreşmediği alenen belli arkası dönük rakibini bastırdı ve puan aldı. iğrençti bu da. hatta buna benzer bir güreş oldu bu sene. ismail yendim diye kuleye itiraz ederken orhan arkadan bastırıp puan almaya çalışıyordu. ismaili'in galip ilan edildiği bu maçta ali gürbüz fanları orhan'ın centilmenlik dışı davranışını eleştiriyorlardı. aynısını ali gürbüz yaptı bu sefer.

bu centilmenlik dışı davranışları münferit sanmayın. hemen o dakika içinde şaban ile ünal arasında da bir tartışma oldu. hakem düdük çalıp maçı başlattı. kalabalık ve vürültünün olduğu dakikalarda ünal ne olsuğunu anlamadan şaban yılmaz bastırıp puan aldı. ünal duruma itiraz ederken şaban yılmaz müthiş bir şey yapmış gibi sprinter gibi zafer koşusu yaptı.

işte tüm bu çocuksu, basit, ucuz işleri yapanlar, yayvan ağızlarla anlatılan kurtdereliletin koca yusufların kel aliço'ların torunları. yok efendin 6 küsür yüzyıllık müthiş gelenekmiş, sahip çıkılmalıymış falan filan. geçin bu işleri. ben çayırda klasik şark kurnazlığı, amatör organizasyon, sporcu bile diyemeyeceğim 'uyanık' adamcıklar gördüm sadece.
  • yahu göz göre göre recep kara'nın hakkı yendi. başpehlivanlık müsabakalarında daha nasıl açık düşürürsün anlamıyorum. ne ya bu ali gürbüz denen dopingçinin lobisi. hakemin düdüğü beklenmez açık düşürmüşsün sevinirsin ne düdüğü kaç yıllık başpehlivanlar ne olup ne bitmediğini bilmiyorlar mı? saha hakeminden kule hakemine soruşturma açılmış görevden almışlar falan filan.çıksın bakalım ali gürbüz bir sonraki maça görün protestoyu kaç yıllık organizasyon nasıl leke düşürürsünüz . adamın göbek yıldıza doğru ney kasnaktan tutuyor ya geçin onları.
    defalarca izlemişlermiş.
  • faruk akkoyun da yok ayağım, yol kaburgam... soğuta soğuta maçı bizi de gerdi etti burada.

balaban çok yoruluyor, bu arada. orhan’la finalde kapışırsa orhan’ın şansı çok daha yüksek olur. geçen yılın rövanşını da almış olur.

edit: geçmiş olsun tabi kendisine , kaburga kötü görünüyordu. dramatik oldu elenmesi.

edit: hay anasını ya, niye ata sporu üzerine yorum yaparmışız... iyi, diğer entry’lerimde orijnal kayıtlarına ulaştığım yüzlerce rock ve jazz albümü yorumladım. onları oku. te allaam...
  • yılın entry’sidir: (bkz: bomonti filtresiz çocukları)

eyvallah!
  • 2 yıl öncesine kadar müsabakalar çok güzeldi.
    ne ara pehlivanlar bu kadar kaypak oldu anlamadım.
    herkes işin piçliğinde

aha az önce yarı finalde ali gürbüz - şaban yılmaz maçında şaban akıl almaz şekilde ben kazandım diyor.
    ya bırakın bu işleri kardeşim. böyle pehlivanlık olmaz.

bu arada ali gürbüz ve recep kara müsabakasında bir benzeri olmuştur.

böyle güreşlerin olması gidişat açısından hiç iyi değildir.
    tartışmaya açık şekilde galibiyetler bu turnuvanın tarihine gölge düşürüyor

yazıktır günahtır
  • ali gürbüz dün de bugünde tribünlerden yoğun tepki aldı. ismi cazgırlar tarafından her anons edildiğinde ıslıklandı ve yuhalandı.

finalin adı da belli oldu, 2005 başpehlivanı şaban yılmaz ve 2015 başpehlivanı orhan okulu.

bu sene recep kara'ya yapılan haksızlıktan çok geçen yılın başpehlivanı ismail balaban'ın çeyrek finalde elenmesine üzüldüm. aslında benim beklentim bir ismail balaban - orhan okulu finaliydi. bu yüzden üzüldüm ismail'in erken vedasına. birkaç senedir zaten kuralarda çok şanssızlık yaşıyor. bu senede zor kuralar geldi ve uzun güreşler yaptı, sanırım çeyrek finale gelene kadar yordu onu bu uzun güreşler.

ne diyelim allah derman versin tüm pehlivanlarımıza.
  • baş altı finalinde adamı aya fırlatacaktı ertuğrul dağdeviren.
hesabın var mı? giriş yap