şükela:  tümü | bugün
 • alışılmış devlet memurluğu sistemi yani 657 sayılı yasa köklü şekilde değişecek. memurlara performans kriteri getirilecek. üst düzey kamu görevlileri, bakanlarla birlikte gelip, bakanlarla birlikte görevden ayrılacak. müsteşarlık makamının, bakan yardımcılığı şeklinde yeniden tanımlanması tartışılacak. ancak devlet hafızasının korunması açısından müsteşarlığın korunması, genel müdür, daire ve şube başkan yardımcısı makamlarının kaldırılması üzerinde de duruluyor.
  https://www.memurlar.net/…html?utm_source=headlines
 • gozyaslari icinde okuduğum haberdir.
 • bu kanunla birlikte istemedikleri insanları çok daha rahat şutlayıp istediklerini o pozisyonlarına daha rahat getirecekler, yani o memur performansının nasıl denetleneceği o kanundan daha önemli.
 • her hükümet değişikliğinde tüm memurlar kapının önüne konur, yerlerine yandaşlar alınır.

  normal vatandaş sanmasın ki yeni gelenler rüşvet almayan, vatan millet sevdalısı, aşırı çalışkan tipler olacak (sanki şimdikilerin hepsi rüşvetçi vs gibi algılanmasın lütfen).

  en önemli sorun gelecek hükümetlerin kanunlara aykırı yapılmasını isteyeceği işleri memurlar işten atılmamak için yapmak zorunda kalacak. 1000 yıllık devlet geleneğimizin içine sıçılacak, hazır olun.
 • rize ve trabzonluları devlet pozisyonunda tutmanın bir yolu daha bulunmuş hayırlı olsun.
 • buna sevinen insan katıksız sığırdır dedirten haber.
 • nesi müjde anlamadım!
  liyakat diye bir şey kalmıyor kimin adamı olduğun ön plana çıkıyor.
  kişinin kalifiye olması değil emre itaat etmesi geliyor.
  işin gerekliliği mevzuata göre yapılması değil çıkarlara göre esaslar geliyor.

  ülkede çalışanların tamamını kapsayacak şekilde iş ve çalışma güvencesi getireleceği yerde devlet; örnek teşkil edecek şekilde iş güvencesini ortadan kaldırıyor. ee özel sektör devletin vermediği güvenceyi neden versin ki?

  memur statüsüne ve alımına daha üst seviye,liyakat eğitim ve çalışma, iş koşulları disiplini... gibi konularda düzenleme beklenirken, benim adamım yapısı getiriliyor.

  nelere gebe olur;

  işe göre değil adama göre iş olur.
  performans denilen sistemle daha ucuza çalışırım diyen kişi işe alınır. vasıf, kalifiye iş bilir olmanın bir anlamı kalmaz.
  sokaklar vasıflı, kalifiye işçi ordusu dolar taşar ki zaten üniversite mezunu yetkin bir süre kişi hali hazırda bir iş bulamamış açıkta işsiz gezerken bu durum daha da vahim bir duruma gelir.

  özel sektör bu durumu fırsata çevirir. insanlık dışı ücret ve çalışma saatleri ile emsali görülmemiş bir şekilde yetişmiş eğitimli kişileri sömürür.

  ...

  çok büyük ölçüde toplumun çalışma ve iş hayatında çöküş öngörülebilir...

  ki 657 nin bi takım çalışma çalıştırılma maddeleri özel sektörü bir nebze frenlerken, önünde hiç bir engel kalmayan özel sektör çok düşük ücret ve çok düşük sosyal güvenlik ile insanlık dışı çalışma sistemi dayatması kaçınılmaz ve denetimi yaptırımı da mümkün olmaz.

  özel sektör iş,işçi çalışma-çalıştırma, iş garantisi.. gibi özel sektör de iyileştirme yapılmadan önlemler alınmadan 657 yi devre dışı bırakmak ülkeyi iş olarak kaosa sürekler.

  emeklilik yaşı 65'lerde ama hiç bir sektör o yaşa yada o yaşta birini çalıştırmaz.

  40'lı yaşlara yada maaşı belli düzeye geleni kapının önüne koyar.yerine genç ucuza eleman alır. işin nasıl olduğu değil olması kafi olur nitelik kalmaz.
  o yaşta sap gibi kala kalır.

  ne yapacak sıfırdan yeni bir meslek okul iş mi öğrenecek?

  ayrıca diğer taraftan biri oturup deli gibi çalışıp, yüksek puanlarla üniversite bitirip, bir sürü sınavda başarılı olacak ama sistem kendi tabanını benimsediği için okulun en aptalı o işe yerleşecek.bu iş için çalışıp didinen kişi sokakta kalacak!!!

  açıkçası bilmiyorum bilemiyorum altan!?
 • ıslandım...