şükela:  tümü | bugün
  • 2.9.1925 tarihinde yayımlanmış harita genel komutanlığı kanunu.

şuradan ulaşılabilir.
  • basligi acan yazarin tematik calisacak olmasi ihtimalinin icimi urpertiyor, elimi ayagini titretiyor.

oyle bir yasa iste bu.
  • yarısında çıktığım kanun.

bana lazım tazminatlar, ek göstergeler, eş durumları, tayin hakları...

657 dedik bağrımıza bastık; harita genel komutanlığı çıktı!
  • ( aynı numarayı taşıdıklarından 2.9.1925 tarihinde yayımlanmış harita genel komutanlığı kanunu yanısıra) devlet memurları kanunu'dur.

aynı numarayı taşıyan birden fazla kanunun yürürlükte olması ise türkiye cumhuriyeti'nde kanunların üç farklı dönemde (dolayısıyla 2 kez yeniden) numaralandırılmış olmasıyla açıklanır. şöyle ki; kanunların numaralandırılması ilk kez, dönemin bolu milletvekili olan tunalı hilmi bey tarafından teklif edilmiş ve bu teklif üzerine 23 nisan 1920'de kanunlar, 1'den başlamak üzere, numaralandırılmaya başlanmış. daha sonrasında ise; önce 27 mayıs 1960'ta ve peşisıra tekrardan 1 kasım 1961'de yürürlüğe konan kanunların 1'den başlamak üzere numaralandırılması kararlaştırılmıştır. dolayısıyla, parlamento hukuku açısından (teknik bakımdan), türkiye cumhuriyeti'nin yasama organı olan tbmm'den çıkan kanunlar 3 dönemde incelenir ve numaralandırmalar da yukarıda belirtilen tarihlere göre dikkate alınır.
  • yeni düzenleme sonrası devlet memurlarının ek iş yapabileceği hususunda genişletme yapılmış kanundur. şöyle ki;

> mesai saatleri dışında dizi ve filmlerde rol alabilirler, tiyatro sahnesine çıkabilirler, hatta müzik albümü de yapabilirler.

> basına bilgi veya demeç verme maddesine aykırı olmamak şartıyla köşe yazarı olabilir, telif ücreti alabilirler.

> anonim ve limited şirketlere hisse ortağı olabilirler, sadece şirketi temsil edici bir pozisyonda olamazlar.

> araçlarını bir şirkete kiraya verebilirler.

> gayrimenkul ve menkul geliri elde edebilirler, zirai kazanç sağlayabilirler.

> bilirkişilik ve hakemlik yapabilirler.

> eğitim ve öğretim faaliyetlerinde görev alabilirler.

> sosyal ve mesleki nitelikteki kuruluşların organlarında görev alabilirler.

eee hani artık her evde para vardı, herkeste iphone lar vardı, mutluydu? bu ne perhiz, ne lahana turşusudur demezler mi lan adama?