şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sahibinden.com'da görebileceginiz sikintili bekleme sürecidir. dün bu rakam 652 bin civariydi. her gecen gün 3-5 bin artiyor. buna siteye yüklenmemis, mahalle emlakcilarinin verilerini de eklersek, yaklasik 1 milyon konut alici bekliyor. bu faizlerle kimsenin yanasmasi da mümkün degil.

  (bkz: teklikenin farkinda misiniz?)
  (bkz: emlak balonu)
 • (bkz: svihs)
 • ev çok para yok gerçeği olduğu sürece daha çok bekleyecek evlerdir.

  insanlar eskiden 2500-3000 lira maaş ile ev kredisine giriyordu, şimdi eve çift maaş girmiyorsa ev kredisi ödeyebilmenin mümkünü yok, hadi ödeyebilseniz bile ebesinin nikahı gibi vadeler/faizler, 15 sene ev kredisi mi ödenir lan?

  işte bunlar hep batının bizi kıskanması kaynaklı.
 • eli üç kuruş para gören türk gencinin en büyük hayalinin 3 daire alip ömür boyu çalişmadan yaşamak olmasindan dolayi hiçbir zaman patlamayacaktir bu balon. satişlar azalir, orta direk kiraya çikar ama eli biraz para gören ev alir. o yüzden çokta şeyapmamak lazim.

  normalde bir ömür yiyemeyecek paran olmadan gayrimenkul yatirimi çok akillica değildir ama bu ülkede ve bu ekonomide iş kurmak deli cesareti istiyor gerçekten.
 • 100 bin maliyetli daireye 200 bin tl istenmesi ,aracı kurum(emlakçı) ve banka faizleri , noter masrafı ile 300 bini çok rahat geçmesinden dolayı daha da artacak rakamdır.memlekette herkes müteahhit,herkes emlakçı olunca daha da boku çıkar dediğim başlık.bunun bir benzeri de otomobil sektöründe mevcut, mafya tipli galericilerden ikinci el araba almaya korkuyorsun.herkes al,sat işinde kim kimi koparırsa..
 • boktan bir apartmanda oturuyorum taşınmak için tam zamanı elimizde parada var zaten güzel bir daireye yerleşeceğiz. bir dairemizi satıp ve yüklü parayla beraber güzel bir lüks daire almayı düşünüyoruz. şu an oturduğumuz boktan daireyi kiraya veririz iyi olur güzelde olur.
 • emlak ilanları konusunda gerçek bir çöplük olan malum sitenin kullanıcıları yanlış yönlendirmesidir. aynı daireyi 108 farklı ilanda gösteren uyanık emlakçıları çıkartsanız 12.5 tane falan gerçek ilan vardır.
 • satışa sunulan evlerin büyük çoğunluğu yatırım amaçlı alınıp-satılan konulardır. evi alan ertesi gün kendi kar'ını koyup satma niyetinde... gün gelir bu balon patlarsa ülke ekonomisi on yıllarca ayağa kalkamaz. emlak sektörü, en güçlü ekonomileri bile tepetaklak ederken varın bize ne yapar siz düşünün (bkz: mortgage krizi)
 • hafta sonu güngören'de inşaat yapan bir firmaya bilgilerimi bırakmıştım. dün geri dönüş yaptılar. brüt olarak 70-100m2 arasında değişen 2+1 dairelerin fiyatı 510 bin-610 bin arasında değişiyormuş. bunların net oturumu da 50-70m2 arasında değişiyor.

  net oturum olarak m2 fiyatı 10 bin tl. adamın söylediğine göre dairelerin çoğu satılmış ama hiç inanmıyorum. öyle bir yerdeki ufacık daireye 500 bin verenin aklına tükürürüm.