şükela:  tümü | bugün
  • demokrasinin d sinin bile var olmadığı bir khk'dır. khk ile hiç ilgisi olmayan son birkaç ek maddede, maliye bakanlığında denetim ve teftiş yetkileri olan kontrolörler ile denetmenler, idarede personel olarak çalışan uzmanlar ile birleştirildi. daha önce soruşturmasını yaptığı kişiler ile soruşturulanlar aynı sıfata bağlandı, daha önce hayatında denetim ve teftiş yapmamış kişilere (teoride) denetim yetkisi verildi, daha önce bağımsız olan kontrolörler daire başkanına bağlandı ve denetimin bağımsızlığı ortadan kaldırıldı. birçok milli emlak ve muhasebat denetim elemanı sırf bu khk'nın zulmü yüzünden mesleğini değiştirmek zorunda kaldı. tabi ki uzmanlara sorarsanız şahane oldu, çünkü birkaç saatlik test sınavıyla geldikleri yerle, kontrolörlerin 2 günde toplam 13 saat süren klasik şekilde sınavı geçerek geldikleri yer aynı oldu. emek sarf etmeden kulis yaparak bir yerlere gelmenin yolu açıldı.
  • osmanlı'yı bilmem ama cumhuriyet tarihi boyunca, 1961 anayasası hariç ilk defa tbmm denilen yerde o büyük olduğu söylenen millet için bir yasa çıkarılacaktı ki birilerinin vicdanı el vermedi. hiç meclisin gündemine getirilmeden miting için gittiği ilde yeni bir cezaevinin açılacağını müjde gibi veren anlayışın taşeron işçiler için vereceği kadro müjdesi de ancak bu kadar olabilirdi zaten. özetlersek bu khk taşeronluğu kadrolu hale getirmektir.