şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 66. bilderberg toplantısı italya'nın turin kentinde 07-10 haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen toplantıdır. 23 farklı ülkeden 131 katılımcının toplantıya katılacağı doğrulanmıştır. toplantıya pek çok farklı alandan gelen politikacılar, devlet adamları, askerler, istihbaratçılar, iş adamları, ceo'lar, uzmanlar, akademisyenler, medya temsilcileri katılmaktadır. toplantının ana gündemi aşağıdaki gibidir;

  1.avrupa'da popülizm
  2.eşitsizlik
  3.işin geleceği
  4.yapay zeka
  5.ara dönemden seçimlerinden önce abd
  6.serbest ticaret
  7.abd dünya liderliği
  8.rusya
  9.kuantum hesaplama
  10.suudi arabistan ve iran
  11."gerçekler ötesi" dünyası
  12.güncel olaylar

  toplantı, yakın zamanda cumhurbaşkanı erdoğan'ın ziyaretiyle de türkiye'nin gündemine gelen chatham house rule'da yapılmaktadır. toplantıya türkiye'den 5 kişi katılmaktadır, bunlar;

  1. ömer koç (tur), yönetim kurulu başkanı, koç holding a.s.
  2. metmet şimşek (tur), başbakan yardımcısı
  3. murat yetkin (tur), genel yayın yönetmeni, hürriyet daily news
  4. canan dağdeviren (tur), asistan profesör, mit media lab
  5. behlül özkan (tur), uluslararası ilişkiler doç.dr'u, marmara üniversitesi

  bu yılki toplantıya ilklerin toplantısı denebilir ve bazı özellikle dikkat çekici gelişmeler yaşanmaktadır. 66. bilderberg toplantısıyla birlikte, 7-8 haziran 2018 tarihinde 44. g7 zirvesi, yine 7-8 haziran 2018 tarihinde nato savunma bakanları toplantısı, 8 haziran 2018 tarihinde şanghay işbirliği örgütü 18. yıllık zirvesini düzenledi. 1954 yılında yapılmaya başlandığından beri ilk defa bir bilderberg toplantısı diğer üst kademe toplantı ve zirvelerle bu biçimde aynı tarihte olmuştur. başka bir ilk ise, ilk defa bir bilderberg toplantısına vatikan'dan katılım gerçekleşmiştir. vatikan katılımcısı, kardinal ve dışişler bakanı olan ve vatikan'da papa'dan sonra en çok sözü geçen pietro parolin'dir. başka bir ilginçlik ise, bu yılki bilderberg toplantısının katılımcı profilinin geçen yıllara göre daha üst kademelerden oluşmasıdır. yine başka bir ilginçlik ise, nato'yla ortak çizgide olan bir oluşum olarak, coğrafi olarak rusya'ya yakın olan doğu avrupa ülkelerinin üst düzey yetkililerin de davet edilmiş olmasıdır.

  toplantıyla ilgili en dikkat çekici detay ana başlıklarıdır. gelecekte insanlığı kökünden değiştirecek teknolojiler tartışılacaktır. ikincisi ise, rusya başta olmak üzere, şanghay işbirliği örgütünün üye ülkelerine karşı çok daha sert bir politika izleneceğinin emareleri gayet net olmasıdır. hatta bazıları bunun 3. dünya savaşına neden olabilecek bir sürecin bir parçası olarak görmektedirler. rusya devlet başkanı vladimir putin'in birkaç gün önce 3. dünya savaşı hakkında uyarıda bulunması bu açıdan değerlendirilebilir.

  bütün bunlar, yakın zamanda; eski federal merkez bankası başkanları, büyük hedge fon yöneticileri, üst düzey banka yöneticileri ve genel olarak finans dünyasındaki uzmanları tarafından şiddetlenerek sayısı artan bir biçimde ekonominin gidişatının iyiye gitmediğine ve hatta, küresel çapta bir ekonomik krizin gerçekleşebileceğine dair söylemleriyle birlikte değerlendirildiğinde dünyanın gayet yakın bir zamanda yeni bir döneme gireceğini iddia edebiliriz.

  dünyadaki gelişmeleri halka anlatma açısından beş para etmez türk medyası ise fosur fosur uyumaya devam ederken. halk ise a, b, c, d vb. partilerle ve a, b, c, d vb. kişilerle ülkedeki gidişatın değişebileceğini zannetmektedir. dış dünyadaki gelişmelerden haberi olmayan halk kendi hayatı en çok etkileyen olayların çoğunun yurt dışı kaynaklı olduğunu bilmemektedir. artan bir şekilde çalışmasına rağmen, azalan bir şekilde gelir elde etmesinin ana sebeplerinin iç kaynaklı olduğunu zannetmektedir. 2008 yılında federal merkez bankası parasal genişleme politikasına başlamadan önce bile, bunun sonuçlarından birinin türkiye gibi sıcak parayla büyüyen gelişmekte olan ülkelerin ekonomik olarak çok zora girmesine ve hatta bu gibi ülkelerin bazılarının ekonomisinin çökmesine sebebiyet vereceğini biliyordu. iç etkenler daha çok bu krizin seviyesini ve şiddetini belirlemektedir, olup olmayacağını değil. kısacası, bilderberg toplantısı gibi küresel kurulu düzenin üst düzey yetkililerinin mevcudiyetinin bulunduğu olaylar ve oluşumlar gayet önemlidir.
 • özet geçelim zamanı dar olanlar için :

  küresel sermaye sahipleri 2008de para saçtiklari bir bok üretmeyen sozde gelişmekte olan ülkelerin, ucuz para çekilince boku yiyeceğini biliyorlardı.