şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2 kasım 2011 tarihinde çıkmış olan khk. özlük hakları ve hesap cetvelleri gibi mali konularda birçok düzenleme içerir. dün geceyi ctrl+f5 yaparak geçirme sebebidir, mükerrer'de yer almıştır.

  büyük ihtimal kültür, çevre ve şehircilik, orman ve su işleri gibi bakanlıklarda günün konusu durumdadır ayrıca.
 • farklı kamu kurumlarında, a grubu kariyer kadrolarında göreve başlamış personel arasındaki özlük hakkı farklılıklarını gidermek amacıyla da yürürlüğe konmuş düzenlemedir. bu khk ile amaçlanan; genel olarak denk vasıflara sahip (istisnalar hariç) söz konusu personelin, daha iyi özlük hakkları sunan kadrolara geçme çabasını azaltmak, kurumlar arasındaki kariyer grubu personel devinimini azaltarak uzmanlaşma yaşını öne çekmektir. bu sayede, her kurumun ihtiyacı olan, uzmanlaşması uzun zaman alan, eğitilmeleri için yoğun emek harcanıp çeşitli maliyetlere katlanılan bu kimselerin, en büyük motivasyonları olan daha iyi maaş için, diğer kurumlara geçmesinin azaltılması istenmiştir.
  bu uygulama ile yapılan eşitleme kesinlikle alt tarafa yakındır. khk nın yürürlüğünden önce göreve başlamış kariyer grubu personelin maaşları kesinlikle azalmamış, hatta dondurulmamıştır bile. bu kimselerin maaşları hem eski hem de yeni yöntemle hesaplanmakta ve bunlardan yüksek olan kendilerine ödenmektedir. khk nın olumsuz yöndeki tüm etkisi, önceki dönemde yüksek maaş alınan kadrolarda khk nın yürürlüğünden sonra göreve başlayan personel içindir.
  - amacına ulaşır mı peki bu uygulama?
  - (bkz: ben bilmem beyim bilir)
 • eşit işe eşit ücret diyerek hazırlanmış ancak 4 kişilik ofiste aynı ünvana sahip ve aynı işi yapanların 3 farklı ücret skalasına sahip olduğu bir düzenlemedir. anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmiş, ancak yürürlülüğe sokulması için 9 aylık zaman verilmiştir. bu 9 aylık zaman zarfında khk aynı şekli ile kanunlaşmış ve değişen hiçbir şey olmamıştır. olan aynı işi yapan iki kişi arasındaki 1000tl'lik ücret farkıdır. nerede kaldı eşit işe eşit ücret?
 • eşit işe eşit ücret gibi bir adı olan mamafih eşitsizliklerin yanında bir de olağanüstü bir adaletsizlik getiren kanun hükmünde kararname. şaşırmayın! eşitlik adalet paradoksu vardır ama bu khk ne eşitlik getirdi ne adalet.

  kendisi yasalaşmıştır da. yasalaşmasıyla birlikte yan yana çalışıp tamamen aynı işi yapan iki personel arasında 1 sene kıdem farkı olsa dahi 500-600 lira maaş farkı olmasını sağlamıştır. farklı kurumlarda farklı örnekler bulunabilir. 2012 öncesinde işe girdiyseniz 5000 civarı bir maaş alabilir ve fakat 2012'nin ilk aylarında falan girdiyseniz 4000 bile alamayabilirsiniz.

  666 sayılı khk'ya sonradan eklenen bazı kurumlarda çalışan sözleşmeli personeller bu khk ile birlikte işe girdiklerine gireceklerine pişman olmuşlardır. ilgili khk'da adı geçen kurumlarda sözleşmeli personelseniz 666'dan dolayı size emsaliniz! gösterilen memur/uzman'dan daha fazla bir hak verilemez. bakın maaş demiyorum. khk'da "her ne ad altında olursa olsun alınan toplam ödeme emsal memur/uzmanı geçemez" diyor. yalnız emsaliniz memurun kadro, izin, yol, yemek, lojman gibi hakları varken sizin o haklarınız da yoktur.

  hayır maaşı düşürüyorsun bari özlük haklarını ver. özlük hakkı vermiyorsun bari maaşı düşürme.

  bu arada bu emsal kadro olayı da çok ilginç. sağolsunlar kurumlardaki personelin hangi memura eşit olması gerektiği ile ilgili kurumlardan görüş toplamışlar fakat emsal kadroları kendi isteklerine göre belirlemişler. eklemişler cetvelleri khk'ya. oh mis. bunlar kim mi? inanın ben de bilmiyorum. biraz maliye biraz çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı biraz da devlet personel başkanlığı diyebiliriz. ne fark eder ki? bu khk'nın yasalaşması ve anayasa mahkemesinin reddine rağmen copy paste aynı şekilde tekrar yayınlanmasını sağlayanlarla buna ses çıkarmayan diğer tüm yetkili abileri sayabiliriz.

  birkaç canlı örnek anlatalım:

  yer: sosyal güvenlik kurumu
  olay: tamamen aynı işi yapan iki personelin arasında giriş tarihi olarak 1 yıl olması
  maaş farkı: 500 tl
  - bu iki arkadaştan birisi diğerinden daha nitelikliymiş; mezun olduğu okul, not ortalaması, yabancı dili falan daha iyiymiş yüksek lisans yapmış falan zerre kadar önemi yok. 2012 öncesi işe giren her ay 500 tl eğer büyükşehir tazminatı da varsa bi 700 tl - 800 tl falan avantaj sağlar.

  yer: kalkınma ajansı
  olay: uzmanlar arası 666 kaynaklı maaş farkı 1000 tl civarı, destek personelleri arası 666 kaynaklı maaş farkı 500 tl civarı. arada üniversite, nitelik farkları olması yine bir şeyi değiştirmiyor. ama bu destek personeli muhasebe yetkilisi olarak atanırsa maaş anlamında baya bi yırtar. hatta 2012 öncesi giren destek personellerinden bile yüksek alabilir. açık öğretim mezunu olsa bile fark etmez.

  hangi kurumda kimler ne koşulda çalışıyor bakmadan tepeden inme kanunlarla kamu personelinin hakkını yiyenler, gerçek bir paradoksu bile yanlışlayarak adaletsizliği ve eşitsizliği aynı anda tesis edenler ya da onlara hizmet edenler umarım neye sebep olduklarının adam akıllı farkına varıp bu yasanın tekrar düzenlenmesi gerektiğini görürler.
 • bazı kurumlarda khk'den sonra işe girenlerin çift maaş gibi bazı avantajlardan yararlanamaması bu kez de kurum içi adaletsizliğe sebep olmuş khk'dir.
 • sayesinde mağdur fazlasının günden güne arttığı karar.
 • karşı masandaki iş arkadaşının senden %25-30 fazla maaş alıp senle aynı işi yaptırmaya olanak veren khk.
 • kamu kurumlarında taşeron olarak çalışan personellerin kadroya geçmesi ile adaletsiz ücret sistemi kendi içinde yeni bir adaletsizliğe neden olmuştur. yetki ve sorumluluk noktasında üzerinde bir çok görev bulunan kişiyle görev tanımı sadece büro personeli olan kişi arasında maddi olarak neredeyse hiç bir fark kalmayan kurumlar duydu bu kulaklar. umarım birilerinin bu durum vicdanına dokunur.