şükela:  tümü | bugün
  • akla bir yahudi atasözünü getirmiş olan kanundur.

"devlet bir şey veriyorsa ilk sırada sen ol, belki sonra vermekten vazgeçer.

devlet bir şey alıyorsa son sırada sen ol, belki sonra almaktan vazgeçer."

evet bu kanunla devlet, milyarlarca liralık vergi ve ceza alacağından vazgeçiyor. şöyle ki; bu kanun kapsamında ekim ayının son gününe kadar başvuranlar için devlet, kesinleşmiş devlet borçlarında para cezaları ve faizinin tamamı ile, kesinleşmemiş devlet alacaklarında para cezası ve faizin tamamı ile anaparanın yarısının tahsilinden vazgeçmektedir. yani vergi ve ceza borçlarınızı devlet baba sıfırlıyor.

daha doğrusu devlet, yapılandırma adı altında dürüst mükellefi cezalandırıyor, üçkağıtçılık yapıp kaçanları ise borçlarını silerek ödüllendiriyor.

2 yılda bir yapılandırma yasası çıkarıyor devlet. bunu bilen vatandaş da haliyle kaçtıkça kaçıyor.

böyle işleyiş olmaz. böyle adalet olmaz. böyle yaparak öyle iddia ettiğin büyük devlet olunmaz.
  • kaçak göçeğin üzerini örtmeye çalışarak yapılanma sadece ülkemiz için geçerli sanırım. senelerce naylon fatura kullan, usulsüz yüzlerce işin altına gir, sonra matrahını arttır ve hiç bir denetlemeye tabi olmadan ticari hayatına aynı dolandırıcılık aynı kahpelik aynı usulsüzlükle devam et. nasıl olsa 5 sene sonra yeniden çıkacak böyle bir kanun.

sonra insan soruyor; başınızdakiler ne ki, siz ne olasınız.

usulüne uygun ticaret hayatı olan firmalar ya da şahıslar için tam bir küfür niteliğinde olan kanundur.

şimdi kimi düzgün iş yapmaya ikna edebilirsin ki ? kaçak göçeğin üzerini örterek kanun çıkarmak bu hükümetin istikrar oylarının nereden geldiğini açıkça göstermiştir.

çal çırp sen, at koştur ödeme hiç bir vergi filan, senin yerine ödeyecek kerizler var. sen böyle devam et, istikrar sürsün.
  • bugün tarihli resmi gazetede yayınlanan bakanlar kurulu kararı ile aftan yararlanma için yapılacak başvuruların süresi 25.11.2016 mesai bitimine kadar uzatılmıştır.
  • kuzu nickli yazar matrah artırımından bahsediyor. başvuran herkesi sahtekarlığı kabul etmiş sayıyor. matrah artırımı dışında durum hiç de öyle değil.

zira bu kanundan, sadece vergisini ödeyememiş insanlar da yararlanıyor. bu insanların hepsi sahtekar olmasa gerek.

devlet ikide bir af çıkararak vergi ödemeyi özellikle durumu iyi olan firmalar için kolay hale getiriyor, ödeyen dürüst firmalar enayi yerine koyuluyor doğrudur.

ayrıca vergi affı dedikleri şeyde af yok, sadece ödeme kolaylığı var. örneğin faiziyle birlikte 10 000 tl borcunuz var ve taksitlendirmek isterseniz aynı parayı ödeyeceksiniz demektir.

tek af konusu olan şey, peşin ödemede. yukarıda bahsettiğim durumu iyi olup örneğin faiziyle 1 000 000 tl borcu olan ama peşin ödemek isteyen kişi faizsiz kısmını (yaklaşık yarısını 500 000 tl ) ödeyip kurtulabiliyor.

buradan çıkacak sonuçlar şunlar:

1. hazine zor durumda, iki yılda bir "güya" vergi affı çıkarıyor.
    2.durumu iyi olan ve vergi ödemelerinde devlete karşı dürüst olmayan firmalar yine kazandı. (bkz: matrah artırımı)
    3.ekonomik durumu iyi veya kötü, ama devlete karşı dürüst firmalar yine enayi durumuna kondu. devlete güvenleri iyice azaldı.
    4. durumu kötü olan ve borçlu mevcut firmalardan / şahıslardan sadece küçük bir kısmı bu taksitlendirmeden faydalanabilecek, zira borcun faizi düşmüyor. ödeseler şimdiye kadar zaten öderdi çoğu.
    5. hüloğğğ.
  • https://intvrg.gib.gov.tr/index_6736.jsp şuradan online ödeme yapılabilmektedir.
  • bugün e devlete girdim vergi borcuma bakayım dedim. 634 liralık borcum 84 lira olmuş. bir şaşırdım sevindim filan sonra gib.gov.tr den kontrol ettim 84 liralık ilk taksiti kaçırmışım sadece 2 ay aralıklı olarak 6 taksite bölmüşler. tık diye kredi kartından ödedim. millet kek gibi bunu ödeyemedim diye ne dertlenmişti. para veriyoruz aq bi de almayacaklar mı dediydim.
  • gib.gov.tr üzerinden online başvuru yapılabilen kanun.fakat vergi dairelerinde sistemin henüz devreye girmediği, gelecek hafta pazartesi gününden itibaren başvuruları değerlendirme sürecinin başlayacağı bilgisini almış bulunmaktayım.(bkz: çukurova vergi dairesi)
  • öğrenim kredisi geri ödemesi denen illet yüzünden benim de yararlanmış olduğum yapılandırma kanunudur. 2 ayda bir kuzu kuzu ödüyorum. yalnız mart ayında ödemem gereken taksidi ödemek için girdim dün, taksitin vadesi ta temmuz ayına ötelenmiş, bu nasıl ya da neden olmuş olabilir bilen var mı? yine de ödeyeyim erkenden dedim, taksit gelecek tarihli diye ödeme yaptırmadı. yıllardır ertelemişim tam kendimi alıştırdım ödeyeceğim diye, bu sefer de almıyorlar iyi mi *

edit: sen simdi bunu baami didin isimli yazara teşekkürlerimle cevabı ekliyorum :
    "maliye bakanlığı tebliği ile ödeme tarihı 4 ay uzatılinca taksitlerde otelenmis oldu."
  • bugun tum bankalardaki sistemin cokmesinden oturu insanlar odeme yapamadi. yapilandirmalarin son gunuydu. banka gorevlileri surenin uzatilacagini soylemis. resmi aciklama bekleniyor

edit: son odeme tarihi 9 ocak olarak guncellendi. https://twitter.com/…edya/status/815923501945257984
  • borcunu yapılandırdığı halde süresinde ödeme yapamayanlar için ödeme sürelerinin uzatılacağı kanun. hem taksit hem de peşin ödemeler için.

link