şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kaçak göçeğin üzerini örtmeye çalışarak yapılanma sadece ülkemiz için geçerli sanırım. senelerce naylon fatura kullan, usulsüz yüzlerce işin altına gir, sonra matrahını arttır ve hiç bir denetlemeye tabi olmadan ticari hayatına aynı dolandırıcılık aynı kahpelik aynı usulsüzlükle devam et. nasıl olsa 5 sene sonra yeniden çıkacak böyle bir kanun.

  sonra insan soruyor; başınızdakiler ne ki, siz ne olasınız.

  usulüne uygun ticaret hayatı olan firmalar ya da şahıslar için tam bir küfür niteliğinde olan kanundur.

  şimdi kimi düzgün iş yapmaya ikna edebilirsin ki ? kaçak göçeğin üzerini örterek kanun çıkarmak bu hükümetin istikrar oylarının nereden geldiğini açıkça göstermiştir.

  çal çırp sen, at koştur ödeme hiç bir vergi filan, senin yerine ödeyecek kerizler var. sen böyle devam et, istikrar sürsün.
 • gib.gov.tr üzerinden online başvuru yapılabilen kanun.fakat vergi dairelerinde sistemin henüz devreye girmediği, gelecek hafta pazartesi gününden itibaren başvuruları değerlendirme sürecinin başlayacağı bilgisini almış bulunmaktayım.(bkz: çukurova vergi dairesi)
 • bugün tarihli resmi gazetede yayınlanan bakanlar kurulu kararı ile aftan yararlanma için yapılacak başvuruların süresi 25.11.2016 mesai bitimine kadar uzatılmıştır.
 • kuzu nickli yazar matrah artırımından bahsediyor. başvuran herkesi sahtekarlığı kabul etmiş sayıyor. matrah artırımı dışında durum hiç de öyle değil.

  zira bu kanundan, sadece vergisini ödeyememiş insanlar da yararlanıyor. bu insanların hepsi sahtekar olmasa gerek.

  devlet ikide bir af çıkararak vergi ödemeyi özellikle durumu iyi olan firmalar için kolay hale getiriyor, ödeyen dürüst firmalar enayi yerine koyuluyor doğrudur.

  ayrıca vergi affı dedikleri şeyde af yok, sadece ödeme kolaylığı var. örneğin faiziyle birlikte 10 000 tl borcunuz var ve taksitlendirmek isterseniz aynı parayı ödeyeceksiniz demektir.

  tek af konusu olan şey, peşin ödemede. yukarıda bahsettiğim durumu iyi olup örneğin faiziyle 1 000 000 tl borcu olan ama peşin ödemek isteyen kişi faizsiz kısmını (yaklaşık yarısını 500 000 tl ) ödeyip kurtulabiliyor.

  buradan çıkacak sonuçlar şunlar:

  1. hazine zor durumda, iki yılda bir "güya" vergi affı çıkarıyor.
  2.durumu iyi olan ve vergi ödemelerinde devlete karşı dürüst olmayan firmalar yine kazandı. (bkz: matrah artırımı)
  3.ekonomik durumu iyi veya kötü, ama devlete karşı dürüst firmalar yine enayi durumuna kondu. devlete güvenleri iyice azaldı.
  4. durumu kötü olan ve borçlu mevcut firmalardan / şahıslardan sadece küçük bir kısmı bu taksitlendirmeden faydalanabilecek, zira borcun faizi düşmüyor. ödeseler şimdiye kadar zaten öderdi çoğu.
  5. hüloğğğ.
 • https://intvrg.gib.gov.tr/index_6736.jsp şuradan online ödeme yapılabilmektedir.
 • bugün e devlete girdim vergi borcuma bakayım dedim. 634 liralık borcum 84 lira olmuş. bir şaşırdım sevindim filan sonra gib.gov.tr den kontrol ettim 84 liralık ilk taksiti kaçırmışım sadece 2 ay aralıklı olarak 6 taksite bölmüşler. tık diye kredi kartından ödedim. millet kek gibi bunu ödeyemedim diye ne dertlenmişti. para veriyoruz aq bi de almayacaklar mı dediydim.
 • öğrenim kredisi geri ödemesi denen illet yüzünden benim de yararlanmış olduğum yapılandırma kanunudur. 2 ayda bir kuzu kuzu ödüyorum. yalnız mart ayında ödemem gereken taksidi ödemek için girdim dün, taksitin vadesi ta temmuz ayına ötelenmiş, bu nasıl ya da neden olmuş olabilir bilen var mı? yine de ödeyeyim erkenden dedim, taksit gelecek tarihli diye ödeme yaptırmadı. yıllardır ertelemişim tam kendimi alıştırdım ödeyeceğim diye, bu sefer de almıyorlar iyi mi *

  edit: sen simdi bunu baami didin isimli yazara teşekkürlerimle cevabı ekliyorum :
  "maliye bakanlığı tebliği ile ödeme tarihı 4 ay uzatılinca taksitlerde otelenmis oldu."
 • bugun tum bankalardaki sistemin cokmesinden oturu insanlar odeme yapamadi. yapilandirmalarin son gunuydu. banka gorevlileri surenin uzatilacagini soylemis. resmi aciklama bekleniyor

  edit: son odeme tarihi 9 ocak olarak guncellendi. https://twitter.com/…edya/status/815923501945257984
 • bu kanundan yararlanmak isteyenler için, çok dile getirilmeyen ama çok önemli bir detay var: borcunu yapılandırdığınız vergi tipleri üzerinden bir yıl içinde tahakkuk eden ödemelerinizi iki kez aksatırsanız yapılandırma yanıyor.

  dikkat edilecek nokta şu: yapılandırılmış borcu iki kez geciktirmek değil, yapılandırılmış vergi tiplerinden herhangi birinde sonradan çıkacak borçları iki kez geciktirmek.

  resmi açıklaması şu: yapılandırılan alacakların içerisinde yıllık gelir,kurumlar, gelir(stp),kurumlar(stp), katma deger ve özel tüketim,kesinlesmis alacaklar (geçici vergi) vergilerinden birinin bulunması halinde taksit ödeme süresince bu vergi türleri için verilen beyannameleriniz üzerine tahakkuk eden bu vergilerinizi her bir takvim yılında 2'den fazla vadesinde ödememeniz durumunda yapılandırılan borçlarınıza iliskin kalan taksitlere ait ödeme hakkınız kaybolacaktır.
 • bu kanun kapsamında başvuru yapanlar alenen kendilerini sahtekar olarak kabul etmiş gibi oluyorlar. devlet de kendisine yapılan ahlaksızlığı bilmiş ve kabul etmiş gibi oluyor.

  devlet diyor ki; sen sahtekarsın, biliyorum son 5 yılda vergi kaçırdın, kazancını doğru bildirmedin, şimdi gel daha önce verdiğin beyanı yükselt, yani 'ben sahtekarlık yaptım, sana beyanım doğru değildi' de ve beyanını düzelt, eski ile yenisi arası farkı öde, ben de seni incelemeyim.