• avustralya, antartika, asya, afrika, ortadoğu, avrupa, güney amerika'nın doğusu, pasifik okyanusu, hint okyanusu ve atlantik okyanusu'nun güneyinden izlenebilecek olan tutulma.

ülkemizden başlangıcı gözlenemeyecek olan bu tutulma, türkiye saati ile 18:48'de başlayacak. tutulma ortası 21:20'de gerçekleştikten sonra tutulma 23:53'te bitecek. tutulma, parçalı olacağı için gökyüzünde ay'ın tamamı değil, %25'lik bir bölümü(alt bölge) kararacak.
  • astrolojik açıdan pek sevdiğimiz tutulmalar döneminin yaz sezonundaki ilk halkası. sahnede mars var, haliyle bol enerji, motivasyon ve biraz da agresyon beraberinde geliyor.

detaylar için:
    https://merkurapp.com/…-2017-ay-tutulmasi-astroloji
  • su an turkiye uzerinde ay henuz dogmadi. ( dogmak boyle mi deniyor bilmiyorum ). ancak ayin konumu suan guney -guney dogu civarinda. o taraflarda ayi yakalayabilirsiniz saniyorum.

ay ve gunesin canli konumu
  • nerde lan bu ay. erkeksen cik disari, bisi dicem
  • an itibariyle izmir de gerceklesiyor.

edit : ayin sag alt tarafi halen karanlik. bicakla hafiften bir parca kesilmis gibi duruyor.
  • az önce çektigim fotoğraf;

https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/…8&oe=5a2635c6

yarı pro canon sx60 ile çektim. saat 2200 civarı zaten bitti tutulma.
  • ağustos ayının önemli gökyüzü olaylarındandır..

yıllardır gökyüzü gözlemi yaparım lakin hiç ay tutulmasına denk gelememiştim.. ya hava bulutluydu ya da yağışa geçmişti..

bulunduğum konumda ay doğumu gerçekleşti ve teleskopsuz bile harika olan bu gece, yıllardır hayalini kurduğum bir an olarak burada kalsın istedim..

diğer gök olayları için tübitak gök olayları yıllığına buradan ulaşabilirsiniz..

güzel bir gece.. iyi seyirler..
    gök bilimcilerle ve gökyüzü gözlemcileriyle aynı gökyüzüne/gök cismine baktığını bilmek de güzel..
  • pencerem sadece birkaç adım mesafemde ama ben kolumu kaldıramayacak kadar yorgunum ve hastayım. tutulmanın bitmesine 20 dakika var.

sanırım usengecligimden dolayı kaçıracağım doğa olayı. siz tadını benim yerime de çıkarın. afiyet olsun.
  • manzarası şahane doğa olayı.

astrologları okumaktan perişan oldum o ayrı *
  • az önce işten eve dönerken farkına vardığım garip ay tutulması. ayda bir tuhaflık var, nereye gitmiş bunun ucu derken meğer parçalı tutulma imiş.
hesabın var mı? giriş yap