şükela:  tümü | bugün
 • merhaba sözlük,

  öncelikle hayatımda ilk defa bir işletme hakkında yaşadığım bir tecrübeyi herkese duyurma ihtiyacı hissettiğimi bildirmek isterim.

  2 yıldır bütün sene çalışıp hasretle beklediğimiz yaz tatilimizi, bodrum’da yapıyoruz. geçen sene türkbükü sahilini ziyaret etmiş ve çok sevmiştik. bu sabah da denize girmek ve güneşlenmek için buraya gelelim dedik. bodrum’da bildiğiniz üzere ciddi bir “beach terörü” var. biz bu dayatmaya inat her gittiğimiz yerde halk plajlarını tercih ediyoruz. türkbükü de bu dayatmanının en çok yaşandığı yerlerden biri, buna rağmen denizi ve doğası çok güzel olduğu için burayı tercih ediyoruz.

  bütün türkbükü sahilinde ücret ödemeden denize girilebilecek iki yer var; küçük sayılabilecek, belediye tarafından şemsiyelendirilmiş bir halk plajı ve yine belediye tarafından şemsiyelendirilmiş, atılay ve hoca’nın yeri isimli iki işletme arasında kalan çok küçük bir alan. sabah çok erken saatte kimsecikler yokken buraya geldik ve bahsettiğim küçük alanı denize girmek için uygun bulduk. şemsiyelerin altında da rastgele konulmuş şezlonglara yerleştik ve denizin tadını çıkarmaya başladık. daha sonra bizden başka insanlar da bu alana gelip denize girmeye ve şezlongları kullanmaya başladılar.

  denize girdiğimizde fark ettik ki bu hoca’nın yeri isimli -normalde restoran ama dükkan önünü diğer işletmeler gibi o da işgal etmiş ve beach kısmı da var- mekanda hareketlenmeler başladı. mekandaki çalışanlar -ki onlara hiçbir lafım yok sonuç olarak para kazanmak için çalışıyorlar- bu küçük alana attıkları bakışlarla ve sürekli gözetlemeye başlamalarıyla bir tedirginlik yarattılar. ardından biz denizden çıktıktan sonra kurulanırken bu hoca’nın yeri isimli mekanının sahibi olduğunu belirten bir hanımefendi belediyenin plajına koydukları şezlongları” izinsiz “olarak kullandığımız için bize demediğini bırakmadı. ne terbiyesizliğimiz ne de görgüsüzlüğümüz kaldı. üstüne üstük şezlongları kendi işletmesine doğru çekmeye gelen çalışanına da, “kim aldıysa onlar koysun” diyerek zaten halihazırda orada olan şezlongları bize taşıttı.

  bahsettiğim alan gerçekten çok küçük ve bu alana utanmadan kullanmadığı, kırık şezlonglarını koyan bu işletme bize bir de terbiye, insanlık dersi vermeye kalktı.

  yolu düşüp de burada yemek yemek isteyen, “beach”ini kullanmak isteyen arkadaşlar mekanın terbiyesiz, dayatmacı tavırlarını aklında bulundursun.

  mekan sahibinin iddialarına rağmen terbiyeli olmaya çalışan insanlar olarak hiçbir cevap vermedik ve başka bir yere geçtik.
 • onlar da zaten karşısında hep sizin gibi insanları görmek istiyor. ekmeklerine yağ süren, hakkını bilmeyen insanları...
 • çağırsaydın arkadaşım jandarmayı madem plajı gasp ediyorlar bu devletin jandarması var. arayacaksın gelecekler, yargıyı dağıtıp gidecekler bu kadar basit. bence rezalet değil çünkü bu hakkını koruma durumunu sende gerçekleştirebilirdin. o yüzden bu sadece mekanın terbiyesizliği olmuş, geçmiş olsun.