• bir getir kuryesinin tacize uğrayan bir kadının yardım çığlıklarını duyup olaya müdahale ettiği için işten atılması olayıdır.

olay şöyle

getir firmasında yaklaşık 6 aydır çalışan motokurye doğan kaya florya caddesinde 18 yaşlarında bir kadının tacize uğradığını gördü.

abi ne olur yardım et!

18 yaşındaki kadın, doğan kaya'ya seslenerek ne olur abi yardım et diyerek seslendi, doğan kaya motorsikletinden inerek, 55 yaşlarındaki tacizciyi "utanmıyor musun neden küçük kızı taciz ediyorsun" dedi. tacizci, kuryeye ağır küfürler ederek başından savmaya çalıştı. doğan kaya, 55 yaşlarındaki tacizciye dayanamayarak 1 tokat attı ve tacizcinin elinden kurtardı. akşam evine gelen doğan kaya, işyerinden bir telefon aldı "sen dün gece kavgaya mı karıştın? şikayet geldi" diyerek hakkında tutanak tutturup işine son verdirdiler. evli ve 2 çocuk sahibi olan doğan kaya "mağdur oldum pandemi döneminde işsiz kaldım" diyerek çaresizliğini belirtti.

edit: getir'in konuyla ilgili açıklaması.

editiki: getir burada yapılan tacize gösterilen tepkiyi cezalandırdığı yönünde bir algı yaratıldığını iddia ederek kendini temize çıkarmaya çalışmış. bir de kanuni haklarını ödedik demişler. amacım bir kurumu zan altında bırakmak ya da linç kampanyası başlatmak değil. bakkal çırağının kurumsal iş fikrine dönüşmüş hali beni neden rahatsız etsin zaten banane.

ancak ortalama her gün bir kadının erkek şiddeti sebebiyle yaşama veda ettiği, belki binlerce kadının tacize, hakarete maruz kaldığı bir coğrafyada erkek olmanın da kolay olmadığı da aklınızın bir köşesinde kalsın.

editüç: doğan kaya'nın açıklaması.

editört: taciz eden kişinin "zihinsel engelli" olması suçu işlerken müdahale edilmemesini gerektirmez. kaldı ki suç işlemeye muktedir bir kişinin kamuya açık bir ortamda bir kadının izni olmadan fotoğraflarını çekiyor olmasına tepki gösteren kişi değil bizzat bu kişinin tedavisini yapmadan serbestçe gezmesine göz yuman devlet hatalıdır.
    unutmayın eğer birileri videoya çekmek yerine müdahale etseydi emine bulut belki de kızının gözleri önünde ölmeyecekti.
    unutmayın ki ceren özdemir'in katili de akli dengesi yerinde olmayan bir meczuptu. yol boyunca cereni takip ettiğini gören birileri müdahale etseydi o kadının adını duymamış olacaktık.
    aklıma o kadar çok örnek geliyor ki. ah.
  • kendimce çelişkili bulduğum, getir'in haksız olduğunu düşündüğüm durum.

genç kızı taciz etmeyi düşünebiliyor, fotoğrafını çekmeyi düşünebiliyor, dayak yedikten sonra getir'i arayıp kuryeyi şikayet etmeyi bile düşünebiliyor ama getir'e göre zihinsel engelli, hassiktir ordan*

zaten baştan beri sevmediğim firmanın özellikle kadına şiddetin tavan yaptığı böyle bir dönemde tacizciyi ödüllendirme şekli.

yemeksepeti ceo'su olsam aynı gün işe alırdım bu arkadaşı.
  • kuryenin açıklaması ve instagram hesabı: https://www.instagram.com/p/cdmdkb5hdpv/

yukarıda adamın videosunu instagram'dan alıp ekşiup'a atmışlar. kuryenin yaşadığı olay üzerinden o ahlaksızlara para kazandırmak ne demek?
    ekşiup kullanmayın, kullandırmayın. sebebi: (bkz: eksiup.com/#96588044)

----------------

eğer olay anlatıldığı gibi gerçekleştiyse işine dönmesi gerekir. kızın vereceği ifade olayı netleştirecektir.

ek: getir'in açıklamasını okudum. çalışanın kendi adaletini sağlaması konusunda haklılık payları var ama konu da çok hassas. uyarı cezası yeterdi bence.
  • neredeyse haftada bir kadın cinayeti başlığı açılan bu ülkede, kuryenin müdahale etmesinin yanlış olduğunu ve polisi arayıp yoluna bakması gerektiğini öğrendiğimiz başlık.

ananın,bacının, karının, kızının başına gelirse neden müdahele ettin diye sorarsın sevgili dalyarrak. münferit olaymış. sikeyim senin münferitini.

getir'den acilen açıklama gelmeli.

edit:açıklama geldi. hiçbir şirket, herhangi bir olayda çalışanının adı geçsin istemez. fakat canım kardeşim getir oluşumu, burası sıradan bir ülke değil, senin böyle bir olayda hele bu zamanda bahse konu kuryeyi yılın elemanı yapman gerek. zihinsel engelli olması taciz olayını aklamıyor. ailece sildik seni kusura bakma. amguard filan da değilim sadece empati yaptım.
  • getir’in açıklaması yetersiz. işten çıkarmak için şikayetçi olan ve davalı arasındaki mahkeme sonucu beklenmeliydi. eğer mahkeme kuryeyi suçlu bulursa işten çıkarabilir. ama sadece biri şikayetçi oldu diye yargısız infaz yapmak, savunduğunu iddia ettiği yasal süreçlere saygısızlık.
    her allahın günü yaşanan taciz olaylarına herkes gözünü kapatsın istiyorlar herhalde.
  • eğer doğruysa bir daha getir asla kullanmayacağım. tepki vermemiz gerekiyor.
  • fotoğraf çekebilen, telefon kullanabilen, şikayet edebilen "zihinsel engelli" bireyin şikayetini dinleyenlerin yaptığı bir icraat. acaba o kişinin gerçekten zihinsel engelli olup olmadığını da araştırmışlar mı? hadi bunu geçtik, çalışandan telefonla bilgi almaya çalışmak nasıl bir amatörlüktür? çağırırsın merkeze "şu saatte şöyle bir olay olmuş doğru mu? işin aslı nedir anlat bilelim" şeklinde bir uygulama yapamaz mıydınız acaba? telefonla konuşacağına, al karşına yüz yüze konuş meseleyi böyle çöz.
  • olay doğru ise getir büyük zarara uğrayacak dememe gerek yok herhalde?
  • getir olayla ilgili açıklama yapmış "kızı taksiye bindirdikten sonra gelip adamı dövdüğü için" diye.

bu insanları durduracak bir hukuk sistemimiz, yasa veya caydırıcı bir ceza yok. o sebeple eline sağlık diyorum. insanlığımı yaptım deyip işine de bakabilirdi ama böyle yaratıkların anca dayaktan anlayacağını bildiği için gidip dövmüş. belki bir dahaki sefer sapıklık yapmaya kalkarsa dayak yiyebileceğini bilir.

yalnız sapıktaki rahatlığa bak, arayıp genç bir kızı taciz ettiğim için çalışanınız beni dövdü diye şikayet mi etmiş? gerçekten muz cumhuriyetinde yaşıyoruz.
  • ne yani olay doğru ise getir tacizci dostu mu? bu isimle sağda solda tt olmayı göze mi almışlar?
hesabın var mı? giriş yap