şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kilis'in kurtulus günü
 • tom waits ve bona fide'ın doğun günü . . . iyi ki doğdun tom waits, iyi mi oldu doğduğun bona fide . . ¿
 • pearl harbour olayının gercekleştigi ve dogum gunum olan gun.
 • farkli tarihlerde gerceklesmis, onemli olaylarin, baslangiclarin tek ortak noktasi olan gun. asagida bu olaylarin bir kismi gorulmektedir:

  7 aralık 1877
  ermeni milli meclisi, ermeni halkının askere yazılarak 93 harbine katılması kararını aldı.

  7 aralık 1918
  fransızlar, antakya'yı işgal etti

  7 aralık 1921
  fransızlar, kilis'ten çekilmeye başladı

  7 aralık 1922
  siyasal mizah dergisi akbaba yayın hayatına girdi.

  7 aralık 1928
  abd'li dilbilimci, yazar ve siyasal eylemci (avram) noam chomsky doğdu; dilin doğuştan gelme evrensel bir yetenek olduğunu öne sürdü, çalışmalarıyla dünyadaki dilbilim çalışmalarını etkiledi.

  7 aralık 1937
  şair, oyun yazarı, tiyatro oyuncusu ve yönetmeni oben güney doğdu.

  7 aralık 1941
  japon hava kuvvetleri'ne ait 360 uçak, hawaii'deki pearl harbour'ı bombaladı; 2 saat içinde abd'ye 5 savaş gemisi, 14 gemi ve 200 savaş uçağı denize gömüldü, 2440 kişi öldü, abd ikinci dünya savaşına girdi.

  7 aralık 1944
  türkiye uluslararası sivil havacılık sözleşmesi'ne (icao) katıldı

  7 aralık 1956
  roman, oyun ve öykü yazarı, eğitimci, milletvekili reşat nuri güntekin öldü.

  7 aralık 1979
  toplumbilimci, düşünür ve aydın prof.cavit orhan tütengil uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

  7 aralık 1979
  japon sony firması, "walkman" adı verilen ve kulaklıkla dinlenebilen bir kasetçaları satışa sundu. sony yönetim kurulu başkanı akio morita, yüksek sesle rock müziği dinleyen gençlerin, çevrelerini rahatsız etmemeleri için özellikle böyle bir aygıt geliştirdiklerini açıkladı.

  7 aralık 1985
  temeli 8 ay 20 gün önce cumhurbaşkanı kenan evren tarafından atılan türkiye'nin ilk doğalgazla çalışan santralı olan hamitabad santralı'nın birinci ünitesi başbakan turgut özal tarafından üretime açıldı.

  7 aralık 1988
  ermenistan'da meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 50 bin kişi yaşamını yitirdi. leninakan kentindeki yapıların yüzde 75'i yıkıldı.

  7 aralık 1988
  güney kore'de düzenlenen seul olimpiyatları'nda, abd'li atlet florence griffith-loyner, 100 ve 200 metre bayanlarda altın madalya kazanmasının yanısıra, uzun ve ojeli tırnakları, makyajı, takıları ve renkli sıradığı atlet giysileri ile olimpiyatlarda yeni bir akımın öncülüğünü üstlendi.
 • dünya sivil havacılık günü...
 • 2003 aralık dönemi les'in (lisansüstü eğitim sınavı) yapılacağı tarih. türkiye'de üniversite bulunan illerde ve kuzey kıbrıs'ta yapılacaktır. olaysız geçmesi beklenmektedir. sınava girilecekse bu sabah erken kalkmak lazımdır. kalın giyinmek lazımdır.
 • (bkz: şahin kaygun)
 • türk kadınlar birliği, istanbul'da bir mitingle kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakkını kutladı.

  1935 - atatürk'ün, gece çocuk esirgeme kurumu'nun düzenlediği baloyu şereflendirmesi.
  (1935’te hakimiyet-i milliye ve çocuk bayramı birleştirilerek "ulusal egemenlik ve çocuk bayramı" adına kavuştu.)

  1934 - türk kadınlar birliği, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesini kutlamak üzere istanbul'da beyazıt meydanı'nda bir miting yaptı. mitingte nakiye elgün de bir konuşma yaptı.

  atatürk'ün, kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınması nedeniyle kendisine teşekkür telgrafı gönderen türk kadınlar birliği başkanı lâtife bekir (çeyrekbaşı) hanım'ın telgrafına cevabı: "erdemli türk kadınlığının, yeni çalışma yolunda kendine düşen büyük işi güvenle başaracağına kuşku yoktur."

  1932 - muhsin ertuğrul'un ''bir millet uyanıyor'' filmi, gösterime girdi.

  nizamettin nazif tepedelenlioğ lu’nun eserinden uyarlanan film, vatan hainlerinden said molla ve yandaşlarına karşı mücadele eden kuvayi milliyeci bir yüzbaşıyla emir erinin kahramanlık öyküsü üzerine kurulmuş. yüzbaşı davut ve emir eri tilki, cephede savaşırlarken izmir düşmandan geri alınır. filmin unutulmayan sahnelerinden biri yahya kaptan rolündeki atıf terzioğlu'nun çeşmeden su içerken düşmanlar tarafından öldürülmesidir. bu yolla ünlenen terzioğlu, soyadını kaptan olarak değiştirir. filmin bir başka özelliği, atatürk'ün çankaya köşkü'nde kamera karşısına geçip büyük nutkunu kendi sesiyle okuması. bu tarihsel sahne sonradan filme eklenmiş.

  1931 - atatürk'ün, çankaya'da mısır eski hidivi abbas hilmi paşa'yı kabulü.

  1929 - atatürk'ün, yalova'ya gitmek üzere ankara'dan derince'ye hareketi.

  1925 - istiklal mahkemesi, erzurum'da çalışmalarına başladı.

  1922 - halk partisini kurma girişimi.

  nutuk:
  saygıdeğer baylar, her yerde siyasal parti kurma konusunda da halkla uzun uzun söyleşiler yaptım. 7 aralık 1922'de, ankara basını aracılığı ile, "halk partisi" adında halkçılık ilkesine dayanan bir siyasal parti kurmak isteğinde olduğumu bildirerek bu partinin nasıl bir program izlemesi gerektiği üzerinde bütün yurtseverlerle bilim adamlarının yardım etmelerini ve katılmalarını dilemiştim.

  1921 - kilis'in kurtuluş günü.
  fransızlar, kilis’ten çekilmeye başladı.

  i. dünya savaşında yurdumuz işgal kuvvetleri tarafından işgal edildiğinde kilis yakınlarına gelen 6 tabur ingiliz müfrezesi kışı kilis’te geçireceklerini bildirerek 6 aralık 1918 günü kilis’ e yerleştiler. 22 ekim 1919 tarihinde ingilizler kilis’ ten çekilerek yerlerini fransızlara bıraktılar. tunus, cezayir, siyam madagaskar ve ermeni asıllı fransız işgal kuvvetleri kilis’i fiilen işgal ettiler. ilk “kuva-i milliye” olarak nitelenen çeteler fransızlarla karşı yıldırma harekatına geçerler. pek çok şehit vererek boğaz boğaza süngü çarpışmaları olur. düşmana büyük kayıp verdiler. 20 ay süren mücadele sonunda fransızlar çekileceklerini bildirdiler. kuva-i milliyecilerimiz albay polat bey önderliğinde 7 aralık 1921 günü kilis’ e girdiler. hükümet konağındaki fransız bayrağını indirerek sonsuza kadar dalgalanacak türk bayrağını çekerler.
  kaynak: www.kilis.bel. tr

  1920 - türkiye halk istirakiyun fırkası kuruldu. (14 temmuz 1920 de gizli olarak türkiye komünist partisi, 7 aralık 1920'den sonra resmen bu isim altında faaliyet göstermişti).

  1919 - atatürk'ün, sivas'ta, fransız hükümetinin suriye temsilcisi picot'u kabulü ve görüşmesi.
  bu görüşme esnasında atatürk ile picot arasında geçen konuşmadan:

  picot: - türk fransız gelecek dostluğu ve müşterek menfaati elinizdedir. kilikya'ya doğru yürümekte olan millî ordularınızın bulundukları yerlerde kalmaları için derhal emir verirseniz her şey esasından halledilmiş olacaktır.

  atatürk: -fakat benden mümkün olamayacak bir şey istiyorsunuz! milletin bağımsızlığı tehlikeye girdiği vakit millet, ordularını kendi toplar ve yalnız bir hareket tarzı kabul eder. o da; kurtuluş uğrunda sonuna kadar kanını dökmek! eğer kilikya'da türkün bağımsızlığını almak gibi bir niyetiniz olmadığını gerçekten ispat edecek olursanız, bu orduların üzerinize yürüyerek sizinle muharebeye tutuşacaklarını zannetmem. görüyorsunuz, istediğiniz şey gerçekten benim elimde değildir!"

  atatürk'ün, demirci mehmet efe'nin 3 aralık 1919 tarihli telgrafına cevabı: "ingiliz albayı'na evvelce söylediğiniz sözler ve daha sonra gönderilen cevap son derece iftihara değerdir." [kocatürk]

  1918 - antakya'nın fransızlar tarafından işgali.

  1917 - 7 aralık 1917 tarihinde karargâh-ı umumi emrine alınarak sene-i meıkûre kânunuevvelinde mülga veliaht-ı saltanat refakatinde almanya karargah-ı umumisi'ne azimet etmiş.
  kaynak: atatürk'ün özlük dosyası

  1916 - atatürk'ün, öğleye kadar kitap okuması, akşamüzeri bir gezinti yapması.

  1915 - london decides on anzac & suvla evacution.

  dardanelles: evacuation of anzac forces from gallipoli begins.
  the british cabinet orders the evacuation of anzac and suvla.
 • bernini'nin doğum günü.

  (bkz: 7december)